Jednu miliardu. Tolik bude stát nová ekologická investice společnosti ArcelorMittal Ostrava. U tří kotlů tepelné elektrárny, kterou vlastní dceřiná společnost ArcelorMittal Energy, tak dojde k odsíření a snížení emisí oxidů dusíku. Vedení firmy včera významnou ekologickou investici stvrdilo podpisem dodavatelské smlouvy.

„V loňském roce teplárna vyprodukovala zhruba 2450 tun zplodin. Díky této významné investici se nám povede toto množství snížit o šest set tun, a tím pádem budeme schopni plnit emisní limity dané evropskou legislativou pro rok 2016," přiblížil Petr Beránek, šéf elektrárny a ředitel pro životní prostředí ArcelorMittal. Dodal, že zplodiny dusíku nejsou samy o sobě škodlivé, ale ve vzduchu na sebe vážou prachové částice PM10.

Zbavení provozu části emisí oxidů dusíku je součástí celkové ekologizace elektrárny, do které také patří loni zahájené odsíření. Oba tyto projekty se budou stavět za plného provozu teplárny.

„Jedná se o technicky náročné a nákladné řešení, které představuje nejlepší dostupnou techniku na snížení oxidů dusíku," uvedl Tapas Rajderkar, generální ředitel a předseda představenstva ArcelorMittal Ostrava, s tím, že čtyřicet procent z miliardové investice je hrazeno z fondu, který spravuje ministerstvo životního prostředí.

Největší průmyslová teplárna v republice, na které bude ekologizace ukončena začátkem roku 2015, dodává energii hlavně své mateřské firmě a společnosti Dalkia, která vlastní rozvodové sítě na celém území Ostravy.

K TÉMATU

Dotace na kotle se rozšíří do celé republiky
Výměna ekologických kotlů se z Moravskoslezského kraje rozšíří do celé republiky. Program umožní podporu různých typů vytápění. Novinářům to včera řekl ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS).

Do programu se budou moci zapojit všechny kraje, které o něj budou mít zájem. Moravskoslezský kraj, který je z hlediska ovzduší nejzatíženějším regionem, bude stále prioritní. Pro všechny regiony budou platit stejné podmínky. Náklady tak bude stejně jako dosud vždy z poloviny financovat ministerstvo a z druhé poloviny se na nákladech bude podílet kraj.

Čtvrtá výzva celostátního rozsahu by se mohla spustit už od začátku prázdnin. Pro celé Česko má letos ministerstvo vyčleněno osdesát milionů korun, přičemž pro Moravskoslezský kraj je vyhrazeno třicet milionů korun. Pro příští rok chce ministerstvo uvolnit částku až sto milionů korun. (čtk)


Huť investuje do odsíření v koksovně více než 200 milionů
Do konce roku chce huť ArcelorMittal Ostrava v koksovně uvést do provozu dvě nová zařízení, která sníží koncentraci sulfanu ve vyčištěném koksárenském plynu. Informovala o tom mluvčí společnosti Barbora Černá Dvořáková. Po dokončení odsíření v celkové hodnotě 226 milionů korun se podle mluvčí sníží koncentrace sulfanu na hodnotu nižší než tři sta miligramů na metr krychlový.

„To je úroveň spodní hranice limitu stanoveného v závěrech o nejlepších dostupných technikách, které budou v Evropské unii závazné teprve od roku 2016," dodala Barbora Černá Dvořáková.

V průběhu montáže nových zařízení bude huť vyrábět koks bez omezení provozu. Druhá etapa odsíření navazuje na úspěšné zvýšení chladicích kapacit čištění koksárenského plynu, které bylo vybudováno loni na podzim za 112 milionů korun a plně funguje už přes půl roku.

Nyní dojde k výměně stávající pračky sirovodíku za novou s vyšší kapacitou a efektivitou. Nová pračka dokáže snížit obsah sulfanu v koksárenském plynu o čtyřicet procent.

Pozitivní přínos pro životní prostředí bude mít zejména snížení emisí oxidu siřičitého, který se do ovzduší uvolňuje při spalování tohoto plynného paliva. (lap)