Krátce po deváté hodině ráno jsme navštívili dva volební okrsky, které jsou přímo v centru města. Oba dva jsou umístěny v klubu Atlantik. To si pochvalovali zejména členové komise, kteří měli při zhruba dvaceti procentní volební účasti čas dát si ledovou kávu v baru klubu.

„Volební místnost v centru města má nespornou výhodu, za rohem máme zmrzlinárnu, pizzerii a přímo tady bar s chlazenými nápoji," říká předsedkyně komise Silvie Tobiczyková s tím, že ze 460 voličů odvolilo celkem 91.

Obrovský rozdíl

V Základní a mateřské škole v Mitušově ulici v Ostravě-Hrabůvce zasedala v komisi Karolína Štetiarová. V 9.30 hlásila volební účast pouhých 9,48 procent voličů. „Chodí opravdu hodně málo lidí, když to třeba srovnám s podzimními předčasnými volbami do poslanecké sněmovny, je to obrovský rozdíl," řekla Deníku Karolína.

Jaké straně dá hlas, až do poslední chvíle rozmýšlel Tomáš Baculík. „Byl jsem rozhodnutý k volbám jít. Ještě jsem ale stále přemýšlel, které straně dám svůj hlas. Nakonec jsem se rozhodl pro ODS. Volím je odjakživa, ale říkal jsem si letos, že bych udělal změnu. Nakonec jsem ale přeci jen zůstal věrný," uvedl mladý muž z Hrabůvky.

Ani v Ostravě-Porubě v Základní škole Ukrajinská nepoctili lidé volební místnosti vyšší návštěvností. „V 11 hodin jsme měli zhruba deset procent," uvedl předseda komise Ladislav Šilhavý.

Uvědomělí občané

Po 12 hodině jsme zavítali do hasičské zbrojnice v Nové Bělé, okrsku, který má podle tamních členů volební komise na seznamu velmi uvědomělé občany. „Výsledky tomu nasvědčují. Jsme nad průměrem. Máme 20 procent, věříme, že dosáhneme na pětadvacet," uvedl člen komise Ladislav Mácha.

Krátce po půl jedné hlásila jednu z nejnižších volebních účastí komise v Paskově na Frýdecko-Místecku. „Celkem spadá do našeho okrsku 895 lidí, odvolilo prozatím jen 129 z nich. Paskov má celkem čtyři okrsky. Tak nízkou účast si nepamatujeme," podotkla členka volební komise.

V Paskově-Oprechticích byl dnes dopoledne volit například student Jakub Koziol. „Byl jsem celkem šestým voličem, čekal jsem nízkou účast. Že bude ale doslova žalostná, tak to mě nenapadlo," uvedl muž.

Volili i kandidáti

Zhruba hodinu před uzavřením volebních místností byl svůj hlas do urny vhodit také jeden z kandidátů na europoslance Miroslav Přádka (KDU-ČSL). „Je škoda, že lidé více nevyužili své možnosti volit. Podle mého názoru jsou tyto volby důležitější, než za jaké je lidé mají. Volební účast se pohybuje okolo patnácti procent. Možná svou roli sehrály i jiné faktory, třeba hezké počasí, lidé tak měli možná jiný program," řekl Deníku Miroslav Přádka.

Ve 14 hodin se místnosti uzavřely. V centru Ostravy se nakonec volební účast vyšplhala na více než 25 procent. V Ostravě-Hrabůvce ve volebním okrsku, kde zasedala v komisi Karolína Štetiarová na 13,5 procent. Poruba nahlásila konečný stav 19 procent. Podle Ladislava Máchy pak uvědomělí občané Nové Bělé nakonec na 25 procent nedosáhli, zůstali ale těsně pod touto laťkou.

Výsledky hlasování na rozdíl od praxe při minulých eurovolbách začnou volební komisaři zjišťovat ještě dnes a odešlou je Českému statistickému úřadu. Ten je ale bude moci zpřístupnit na volebním webu až v neděli hodinu před půlnocí, kdy skončí hlasování v Itálii.