Babiš měl na úterý naplánováno sedm zastávek. První ho čekala v Hlučíně, následovaly Ludgeřovice, Kravaře, města Krnov a Opava. Další zastávkou byl Hradec nad Moravicí a konečnou pak Ostrava-Poruba.

Fotbalová atmosféra v Ostravě

Na poslední úterní mítink, původně plánovaný na 15:30, dorazil expremiér již tradičně s více než hodinovým zpožděním. V Ostravě-Porubě ho čekal dav příznivců i odpůrců a celé setkání opět doprovázela bouřlivá atmosféra již při samotném čekání na šéfa ANO. Rachotem a pískotem připomínala atmosféru na fotbalovém stadionu.

VIDEO: Atmosféra v Ostravě

Mítink Andreje Babiše v Ostravě, 23. srpna 2022. | Video: Deník/Jaroslav Perdoch
Atmosféra mítinku Andreje Babiše v Ostravě, 23. 8. 2022 | Video: Jaroslav Perdoch
Atmosféra mítinku Andreje Babiše v Ostravě, 23. 8. 2022 | Video: Jaroslav Perdoch

"Rychlovka" v Hradci nad Moravicí

Snad nejrychleji bylo odbyto setkání v Hradci nad Moravicí. Přestože i zde museli příznivci na Andreje Babiše velmi dlouho čekat, expremiér zde svůj projev zřetelně zkrátil, a vědom si zřejmě časového skluzu, vrhl se velmi rychle na podepisování knih.

VIDEO: Atmosféra v Hradci nad Moravicí

Čekání na Andreje Babiše v Hradci nad Moravicí. | Video: Deník/Jaroslav Perdoch

Provokace v Opavě

Stejně jako v Krnově i v Opavě už před příjezdem Andreje Babiše čekalo na náměstí několik stovek lidí. Fanoušků i protestujících a jejich přítomnost se opět neobešla bez rozepří, konfliktů a strkanic, které musel mírnit antikonfliktní tým.

VIDEO: Atmosféra mítinku v Opavě

Mítink Andreje Babiše v Opavě. | Video: Deník/Jaroslav Perdoch
Atmosféra mítinku Andreje Babiše v Opavě. | Video: Deník/Veronika Bernardová

Do Opavy dorazila zatím nejpočetnější skupina odpůrců expremiéra Andreje Babiše. Náměstí se zaplnilo velmi rychle a obě skupiny se snažily překřičet - protestující skandovali STB, lidé, kteří přišli šéfa ANO podpořit, skandovali jeho příjmení.

Hádky a strkanice v Krnově

V Krnově se sešlo několik stovek lidí. Už při čekání na expremiéra Andreje Babiše docházelo ke slovním střetům mezi příznivci a odpůrci, kterých zde bylo podstatně více než na předchozích mítincích. Antikonftliktní tým zde měl pořád co dělat. 

Mítink Andreje Babiše v Krnově, 23. srpna 2022. | Video: Jaroslav Perdoch
Atmosféra na mítinku Andreje Babiše v Krnově, 23. srpna 2022. | Video: Deník/Jaroslav Perdoch

Už před příjezdem Andreje Babiše se terčem několika slovních útoků přívrženců šéfa ANO stal také patnáctiletý chlapec Ondřej, který se zde procházel s transparentem. Jeden ze seniorů na něj zaútočil deštníkem ve snaze mu transparent srazit.

Jak Ondřej prozradil Deníku, letos nastupuje na zdejší střední cestovatelskou školu a chtěl tímto vyjádřit svůj nesouhlas s tím, kolik minulá vláda nadělala dluhů. Na adresu útočících seniorů dodal: „Je to směšné a ubohé.“

Konflikty v Krnově na mítinku Andreje Babiše | Video: Deník/Jaroslav Perdoch

A zatímco příjezd expremiéra Babiše se setkal s velkým potleskem, jedna z odpůrkyň se od pořadatele za ANO dočkala nesmlouvavého odtažení od expremiérova obytného vozu.

“Přestaňte se s tím ohánět,” říká Babišův člen pořadatelského týmu směrem k transparentu, který žena držela v ruce. “Nebo vám dám pouta a budete hodná, vás přivážu k lavičce,” je slyšet, jak pronáší na videu pořízeném Deníkem (– viz výše). Členové antikonfliktního týmu tomu zblízka beze slova přihlížejí.

Srnčí guláš za 10 korun

Mítink šéfa ANO v Kravařích pojali trochu jako shledání místních. Otevřený byl bufet i restaurace, přítomní popíjeli pivo, kofoly, z okénka se podávala káva. Překvapení nad tím, že zde nikdo nepíská, vyjádřila i hlavní postava srazu.

close Mítink Andreje Babiše v Kravařích, 23. srpna 2022. info Zdroj: Deník/Jaroslav Perdoch zoom_in Mítink Andreje Babiše v Kravařích, 23. srpna 2022.

Překvapivá pro nově příchozí byla cena srnčího guláše - porce za 10 korun.

Na mítinku v Ludgeřovicích se sešla zhruba stovka lidí, žádný protestující. Proslov expremiéra tak narušili pouze někteří řidiči, kteří při projíždění kolem troubili. Kromě tradičních věcí Andrej Babiš zde v souvislosti s předchozí zastávkou v Hlučíně zmínil i revitalizaci oblíbené štěrkovny a přítomné informoval: "Tu přehradu v Hlučíně jsem zařídil já."

VIDEO: Atmosféra v Kravařích:

Mítink Andreje Babiše v Kravařích, 23. srpna 2022. | Video: Jaroslav Perdoch

VIDEO: Atmosféra v Ludgeřovicích:

Mítink Andreje Babiše v Ludgeřovicích, 23. srpen 2022. | Video: Deník/Jaroslav Perdoch

Mítink v Hlučíně

Náměstí v Hlučíně se zaplňovalo v pondělí ráno velmi pomalu. Situaci na místě už před zahájením mítinku monitorovali policisté v civilu. Příjezd Babiše hned na začátku narušil pouze jeden z přihlížejících, kterého se vzápětí dav příznivců snažil umlčet.

Na náměstí se nakonec sešlo 100 až 150 lidí, dorazili také další odpůrci expremiéra s píšťalkami a transparenty.

Video: Atmosféra v Hlučíně

Mítink Andreje Babiše v Hlučíně, 23.8.2022 | Video: Jaroslav Perdoch
Mítink Andreje Babiše v Hlučíně, 23.8.2022 | Video: Jaroslav Perdoch

Jedna z žen se s plakátem "Lhář a dotační podvodník" přiblížila až k obytnému vozu, kde na ni ale fandové šéfa ANO slovně zaútočili. Se slovy: "Oni mě snad zbijí," se raději vzdálila.

První den Andreje Babiše v MS kraji jsme sledovali zde: