Nový rok 2014 budou lidé vítat na náměstí Republiky v centru města lidé v Havířově. Na přání a přípitek mají čtvrthodinku, než oblohu rozzáří ohňostroj. „Patnáct minut po půlnoci vypukne krásná podívaná nad Centrálním parkem přímo naproti Společenskému domu. Světelná show bude provázená také hudebním doprovodem, lidé se tak mají nač těšit," řekla mluvčí Havířova Eva Wojnarová.

Na bezpečnost účastníků oslav dohlédnou posílené policejní hlídky, samotný ohňostroj pohlídají dobrovolní hasiči z jednotky SDH Havířov Město. 

V Orlové pak mohou lidé prožít poslední minuty starého roku na Náměstí 28. října v Lutyni, kde k přítomným promluví sám starosta Jaromír Kuča a ohňostroj bude zahájen přesně úderem půlnoci.

Naopak Český Těšín po vzoru jiných měst přesunul tradiční silvestrovský půlnoční ohňostroj až na Nový rok v 18 hodin.

„Vycházíme tak vstříc rodinám s dětmi a seniorům, kterým nevyhovovalo noční veselí v ulicích. Navíc městská světelná show bývala ve stejnou dobu, kdy nebe rozzářil i ohňostroj hned za řekou, který pořádal polský Cieszyn," uvedla Sabina Stiller, ředitelka KaSS Střelnice, které ohňostroj připravuje.

Pro některé to však není ideální program. „K oslavám nadcházejícího roku patří jednoznačně ohňostroj ihned o půlnoci už od pradávna. A najednou lidem vadí jednu noc v roce humbuk a hluk? Jsem z toho zklamaný," řekl osmadvacetiletý Daniel Malík, který v Těšíně žije.

Těšínští se ale mohou těšit alespoň na novoroční program, například v Karviné se novoroční ohňostroj letos opět neuskuteční vůbec. Město jej pořádá při zahájení vánočního jarmarku a této tradice se stále drží.