Mrtvice zasáhne průměrně 750 lidí ročně. Mezi nejčastější příznaky patří pokles koutku, ochrnutí končetin a porucha řeči. U některých lidí jsou tyto příznaky jen mírné, nepřikládají jim váhu. Proto vznikla kampaň Čas je mozek.

Odborníci jejím prostřednictvím vyzývají, aby lidé podezření na cévní mozkovou příhodu nebrali na lehkou váhu a přivolali rychlou záchrannou službu.

Zdravotnická zařízení poskytující akutní péči pacientům s cévní mozkovou příhodou v kraji:
Komplexní cerebrovaskulární centrum
Fakultní nemocnice Ostrava
Iktová centra
Vítkovická nemocnice
Městská nemocnice Ostrava- -Fifejdy
Karvinská hornická nemocnice
Nemocnice Třinec
Nemocnice Krnov

V rámci této akce se zájemci v ostravské fakultní nemocnici také ve středu dozvěděli, jaké jsou příznaky mrtvice, a následně podstoupili analýzu složení těla, díky které zjistili možná rizika vzniku tohoto onemocnění.

Rozeznat včas příznaky mozkové příhody totiž znamená vyšší šanci na úplné uzdravení.

„Záchranáři jsou proškoleni, aby po konzultaci s pacientem byli schopni poznat příznaky mozkové mrtvice a dopravit jej včas do nemocnice," uvedl přednosta Neurologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava Michal Bar.

Cesta pacienta

Po převozu do příslušného specializovaného centra očekává pacienta na urgentním příjmu neurolog a při ohrožení životních funkcí také anesteziolog.

Lékaři zjišťují od záchranářů nejen informace o stavu pacienta, ale provádějí také laboratorní testy srážlivosti krve a hladiny krevního cukru.

Následně lékaři diagnostikují příčinu mozkové mrtvice. Mezi nejčastější patří mozkové krvácení nebo nedokrvení mozku v důsledku uzavření mozkové tepny.

„Terapii je nutné zahájit co nejdříve. Čím déle je tepna uzavřená, k tím většímu poškození mozku může dojít," řekl lékař Martin Roubec.

„Máme nejvýše šest hodin k započetí léčby, která zajistí žádné nebo minimální následky," doplnil Michal Bar. Po vyšetření počítačovým tomografem pacient putuje na oddělení angiolinky, kde dochází k vyšetření mozkových cév.

Posledním stanovištěm je iktové centrum, jehož součástí je jednotka intenzivní péče. Sestřičky zde monitorují stav a základní životní funkce pacienta. Doba hospitalizace záleží na rozsahu mozkové mrtvice.

Renata Pastrňáková.

Léčbu v iktovém centru (centrum specializující se na diagnostiku a léčbu akutních cévních mozkových příhod) v ostravské fakultní nemocnici absolvovala i 66letá Renata Pastrňáková, která mozkovou příhodu prodělala 28. prosince minulého roku. Díky včasnému zásahu lékařů je již po měsíci léčby zcela soběstačná a bez jakýchkoliv následků. Foto: Deník/Pavel Sonnek

PAVLÍNA MOCKOVÁ, ANETA PAŘÍZKOVÁ