Zná to většina z nás. Bolí vás v krku, dorazíte k obvodnímu lékaři, podívá se vám „na mandle" někdy vezme i krev, napíše antibiotika a nařídí klidový režim. Na dlouhé povídání zkrátka není čas. Jsou ale i ordinace, kde to funguje jinak, ordinace lékařů, kteří se věnují celostní, takzvané psychosomatické medicíně.

Mnohem více o celostní medicíně si přečtěte v pondělním Deníku

Lékařka Alexandra Fiedlerová v rozhovoru říká: „Musím brát tolik léků?, ptají se mě pacienti…"

Jednou z nejznámějších ostravských lékařek, které se věnují celostní medicíně, je Alexandra Fiedlerová. „Pacient nepřichází například jen s bolestmi kolene. On tím dává najevo i jiné informace, ale bohužel ne každý lékař má čas je ve svém přesně rozfázovaném pracovním harmonogramu uchopit a také pro svou zaujatost k problému pochopit," říká v rozhovoru pro Deník.

Jaké jsou hlavní rozdíly mezi klasickou a celostní medicínou?

Asi právě v celkovém pohledu na pacienta. Samozřejmě záleží i na pozorovateli, lékaři či terapeutovi. Jeho osobnost vždy celkovou situaci vyhodnotí, a proto čím osvícenější pohled a otevřenější, tím lépe.

Specializace oborová a úzkoprsý pohled nejsou celostnímu chápání reality nakloněny. Takže celostní pohled dává prostor pro všechny okolnosti, které s bolestmi kolene můžou souviset. Jde
o to, aby si i sám pacient začal důvěřovat, objevil v sobě své schopnosti se sám vyléčit. Tento dar máme v sobě všichni, jen musíme na sobě trochu zapracovat a nebýt líní.

Specializací jste původně psychiatr. Proč jste se rozhodla pro celostní medicínu?

Okolnosti mého života mě k tomu takto vedou. Rodina, 
ze které jsem vyšla, lidé, které jsem na své cestě potkala 
a potkávám. Jsem za to vděčná. V současné době se učím na sobě zapracovat i po stránce osobnostní, nejen té profesní. Ono se pořád něco děje. Když například navštívíte šamany v Peru a vidíte jejich neuvěřitelné schopnosti, a přitom si ani nevšimnete, že by se nějak namáhali, že by byli něčím důležití, že by se honosili svými úspěchy.

Oni prostě jen jsou bdělí a pozorují. No a přitom vás léčí a dost úspěšně. Tak pak si říkáte, že je na vás, jestli tento život pojmete tak, že se dějí jenom samé zázraky, anebo je to tak, že se 
v podstatě nic neděje, a přitom se děje všechno.

Ale už na škole jsem si uvědomila, že nejsem davový typ a že jsem dost líná na to, abych chodila pravidelně na sedm do práce, a proto i obdivuji ty, kteří to dokážou. Můj táta vstane v pět nebo v šest a jde i ve svém pokročilejším věku do nemocnice, je to pro něj důležité. Já to mám jinak. Potřebuji svůj klid a pohodu, a tu pak mohu předávat dál. Každý jsme jiný a je fajn, že si můžeme vybrat.

Jaké metody k léčbě pacientů používáte?

Používám to, co jsem se naučila a stále se učím. Metody jsou už nějakou dobu stejné, ale přístup se mění. Šamanské techniky mi pomáhají v objevování mých vlastních schopností. To, co je někomu dáno do vínku, se například musím učit. Otevírat si jednotlivá energetická centra a umět se napojovat na zdroje informací, energie. Vidím výsledky, ale samozřejmě je to i na klientech, jak oni jsou spokojeni.

Víte, někdy vůbec nejde o to, léčit tělesné orgány a hmotné tělo, v podstatě pracujete s energií toho člověka, a tedy i s jeho energetickým dvojníkem. 
A to je pak zcela jiné léčení, které nemusí ani probíhat 
v ordinaci, ale třeba doma na pohovce při meditacích. 
A pak zjistíme, že my sami si můžeme hodně pomoci tím, že se napojíme na energii světla a lásky, na zdroj, který je tady pro každého, a pak je to zase jen o té práci na sobě.

A nějaké konkrétní postupy?

Používám akupunkturu, byliny z různých konců světa, elektroakupunkturní přístroj na měření různých informací v organismu, povídáme si s klienty o výživě 
a o životě. Sestra provádí hydrocolon terapii na očistu tlustého střeva a s tím spojenou i celkovou detoxikaci organismu. A samozřejmě bez jakéhokoli pohybu – tělesného i myšlenkového – změny nedosáhneme. Tak se věnujeme i energetickým cvičením, je-li zájem.

Co je pro vás v léčbě naopak nepřípustné?

Co je pro mě nepřípustné? Zbytečná medikace. Vidím, kolik léků si pacienti nosí 
s sebou s dotazy, zda to musí užívat. Já nevím, to je jejich volba a dohoda mezi nimi 
a lékaři, kteří jim tyto dávky léků ordinují. Všichni si čím dál více uvědomujeme, že farmaceutický průmysl je 
v podstatě velmi výnosný obchod a ti, kdo chtějí, se dobrovolně stávají pokusnými králíky. Nehaním veškeré léky, ale jsou-li jiné možnosti, proč to nevyzkoušet? Ovšem je to na každém z nás a na tom, jak a kdy se kdo probudí.

S jakými potížemi k vám lidé přichází?

Přicházejí ke mně lidé s potížemi psychickými i tělesnými. Jsem původně psychiatr a tak vnímám i spojení tělesných potíží s našimi psychickými bloky, událostmi, které nás ovlivňují v průběhu našeho života. Někdo má kožní problémy, někdo potřebuje upravit životosprávu, jiní odmítají klasické léky při léčbě svých alergických či astmatických potíží.

Jsou klienti, kteří volí tuto alternativu jako doplňkovou v případě vážnějších onemocnění, jako je rakovina, srdeční potíže, zánětlivá onemocnění. Běžné jsou návštěvy klientů, kteří hledají možnosti posílení jejich imunitního systému a léčby řady civilizačních neduhů, bolestí hlavy, kloubů, páteře, problémy se spánkem, nervozitou, tetanickými křečemi.