„To dávám do nádrže tu devadesátosmičku? Nebo fakt stojí ten natural 95 už přes osmatřicet korun? To ti pumpaři spadli z višně. Zítra dám tu svoji káru do garáže a začnu jezdit busem,“ procedil první dubnový pátek u jedné z pump, kde litr naturalu prodávali za 38,40 koruny, odhadem pětatřicetiletý řidič škodovky ke svému známému.

„Ale nedáš, vždyť už bys ani neuměl cviknout tu jízdenku,“ dobíral si motoristu jeho známý.

Rozdíl v nádrži

S viditelnou nechutí hledí na cenovky u čerpacích stanic většina motoristů. „Už jen vzpomínám na rok 2009. To jsme byli autem na dovolené v Itálii. Když jsem tankoval v Mikulově plnou nádrž, bylo to kolem padesáti litrů, platil jsem necelých dvanáct stovek. Při dnešních cenách bych musel vytáhnout z peněženky bezmála dvě tisícovky. To už je rozdíl jak byk,“ odpověděl na dotaz další motorista, který se představil jako Zdeněk.

Při náhodném průzkumu cen u deseti ostravských pump se první dubnový pátek pohybovaly ceny naturalu 95 od 36,90 do 38,40 koruny za litr. Naftu pak pumpaři nabízeli od 36,40 do 37,80 koruny.

Historie

Deník zjišťuje ceny pohonných hmot pravidelně většinou jednou týdně také u ostravských pump už několik let. Aby porovnání bylo vypovídající, zjišťujeme ceny u pěti až deseti náhodně vybraných benzinových pump.

Počátkem roku 2008 se cena litru naturalu pohybovala v rozmezí od 30,50 koruny do 30,90 koruny. Pak začaly ceny pohonných hmot klesat, v lednu 2009 se dal litr naturalu pořídit za méně než 23 korun.

Od roku 2010 však ceny pohonných hmot až na občasné výjimky stále stoupají.

Při porovnávání cen v prvním lednovém týdnu letošního roku se ceny naturalu 95 pohybovaly od 33,80 do 35,30 koruny, nafta byla počátkem letošního roku ještě mírně dražší než natural.