STAV PO ROCE

Tedy z každého sta tisíce lidí jich bylo nemocných 1600. Letos je tomu jinak.

„Ve druhém lednovém týdnu dosáhla nemocnost akutních respiračních infekcí v kraji dvanáct set případů na 100 tisíc obyvatel, a je tedy stejná jako před vánočními a novoročními prázdninami," uvedl mluvčí Krajské hygienické stanice v Ostravě Radim Mudra.

Rubrika Stav po roce vychází pravidelně v každém tištěném vydání Deníku.
Chcete mít ucelený přehled o dění ve vaše okrese? Předplaťte si tištěné nebo elektronické vydání Deníku - více zde.

Jak doplnil, zatímco v USA nemocnost stále stoupá, situace v Evropě a v naší republice se mění jen pozvolna. Ani chřipka se zatím nijak výrazně neuplatňuje.

„Počet nemocných není vyšší než obvykle," potvrzuje tyto údaje i Soňa Kubíková, dětská a dorostová lékařka z Ostravy-Zábřehu. Nejčastěji nyní do její ordinace na náměstí SNP přicházejí děti s nachlazením, průjmy nebo angínami. „Typickou chřipku jsem zatím nezaznamenala," podotkla lékařka.

Během uplynulého víkendu ošetřili lékaři na pohotovostech pro děti a dospělé v Městské nemocnici Ostrava více než dvě stovky pacientů. Jen čtvrtina z nich však přišla s příznaky chřipkových onemocnění kašlem, teplotami, dýchacími potížemi. Proti loňsku, kdy jich o víkendu se stejnými potížemi ošetřili na dvě stovky, je to podstatný rozdíl.

„Také to pozoruji a sám se tomu divím. Současné počasí by spíše mělo chřipkám nahrávat," uvažuje ostravský lékař Hugo Přibyl.

Podle jeho mínění může být několik důvodů nižšího výskytu respiračních onemocnění a chřipek. „Ten nejčastější je, že lidé nemoci čím dál častěji přecházejí. Přijdou si jen pro léky a nemocenskou nechtějí, protože se bojí o práci. Když už jim je opravdu zle, berou si pár dnů dovolené," říká lékař.

K TÉMATU

Jak nejlépe bojovat s chřipkou? U většiny nemocných je terapie symptomatická, to znamená, že se léčí přímo jednotlivé projevy nemoci, jako je bolest v krku, únava a zvýšená teplota. „Nezbytný je pobyt v klidu na lůžku, nejméně po dobu horeček, a důležité je také omezit fyzickou aktivitu. Podle potřeby se užívají léky na snížení tělesné teploty, léky potlačující bolest, tlumící kašel a vhodné je zvýšit příjem vitaminu C. Důležitý je dostatek tekutin, zejména čaje, případně i neslazených minerálních vod," radí Josef Tenora, primář dětského oddělení Nemocnice Prostějov.

Komplikace bakteriálního původu, kdy dochází k vykašlávání žlutozeleného hlenu nebo se v krku vytvoří zánětlivé čepy, se už podle něj musí léčit antibiotiky. V případě, že šlo o přetrvávající kašel, udělala paní Nováková určitě dobře, že lékaře nakonec navštívila. Obecně u chřipky bojujeme hlavně s bolestí a teplotou. Zábaly dokáží snížit teplotu, ale nejúčinněji bolest i teplotu potlačí léky s obsahem paracetamolu a ibuprofenu, dále preparáty s kyselinou acetylsalicylovou. Všechny tyto léky působí jako mírné až středně silné analgetikum (proti bolesti) a jako účinné antipyretikum (proti horečce). Léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové se nesmí podávat u pacientů v dětském věku.

„Většina těchto přípravků může podráždit sliznici žaludku, proto by neměly být užívány na lačno. U nekomplikované chřipky ustoupí prvotní příznaky do čtyř dnů, ostatní symptomy pak odezní v průběhu následujících deseti dnů, kdy dochází k úplnému uzdravení. Pokud však potíže přetrvávají, měli by lidé určitě vyhledat pomoc lékaře," dodává primář Josef Tenora.