„Deadtown je zasazen do doby, která je pro nás velkou inspirací. Tehdy vznikal fotoaparát, fonogram, kamera – tedy první záznamová technika – rodily se kabarety, grotesky, westerny,“ říká k projektu Petr Forman. Uvádí ho s bratrem Matějem (jsou synové světoznámého režiséra Miloše Formana) a česko – francouzským ansámblem.

A za vším je podle nich třeba hledat příběh; v Deadtownu, Mrtvém městě, jde o evropského iluzionistu, který hraje tak dlouho příběhy z vysněného westernu, až se v tomto světě sám ocitne! „Tancující ženské, naleštěné kolťáky…“ prozrazuje Petr s tím, že představení vzdává také hold odvážným. Ať dobrodruhům či vynálezcům, kteří dokázali uspět.

K ostravskému publiku se „Formani“ vracejí snad po deseti letech a celou scénu Deadtownu stavějí před včerejší premiérou pět dní. Ode dneška jsou součástí divadelní přehlídky Spectaculo Interese. „Ostrava je místem, kam se musí zajet, není na křižovatce cest. O to více tady cítíme zájem. Je tu o nás i nějaká správná šuškanda,“ podotýká Petr.

close Zkouška představení Deadtown divadla bratří Formanů v Ostravě. info Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň zoom_in

V šapitó divadelníci mají – jako ve správném saloonu z Divokého Západu – bar. Včetně piva s příběhem. „11 Magnificient vznikl ve Dvoře Králové, kde nám majitel tamního pivovaru nechal vytvořit vlastní ležák,“ uvádí Petr. Dead Lager z Deadtownu se po závěru představení nabízí i publiku. Aby si ještě chvilku užilo herce… a ti zaplněný sál.

O ten se na Černé louce bezesporu „Formani“ bát nemusí, zprávy o některých vyprodaných večerech se objevují už před premiérou. Nehodlají ale zájemce o představení, jež se nemusí opakovat, jen tak odbývat. „Divák je vzácné zvíře, které je třeba nahánět, nikoliv odhánět. Zkusíme lidi smrsknout, nějak se domluvit, nemusí se bát přijít,“ dodává Petr.