Dívence z Třince, která trpí zejména obtížemi pohybového aparátu, speciální terapie pomohla zlepšit jak tělesný, tak i duševní stav.
„Když se Klárka narodila, vše vypadalo bezproblémově. V podstatě až do jejích devíti měsíců, kdy jednou v noci přestala dýchat. Následné testy ukázaly, že jde o rozsáhlejší problém, se kterým se poprvé setkávali i ti nejzkušenější odborníci,“ popisuje maminka začátek příběhu malé Klárky.
Dnes má Klárka z Třince šest let . „Klárka trpí epilepsií a zároveň má dva špatné geny - jeden je spojený s nevyléčitelným svalovým onemocněním, takže Klárka musí aktivně rehabilitovat. Druhý gen není ještě vůbec popsaný a Klárka je tedy nejspíš první na světě s takovým handicapem,“ vysvětluje maminka s tím, že Klárka je ale velká bojovnice a moc se snaží dohnat své vrstevníky, byť nezvládá delší samostatnou chůzi a má jen omezenou slovní zásobu.
Klárka pravidelně absolvuje rehabilitace, ergoterapie, vodoléčbu, hipoterapii, canisterapii či logopedii. Pak mohla absolvovat také delfinoterapii, tedy léčebný přístup, který využívá interakci mezi delfíny a lidmi ke zlepšení fyzických, emočních a psychických stavů pacientů, zejména dětí s různými druhy postižení.
Na terapii Klárce přispěla Nadace Agel částkou pětadvacet tisíc korun. „Rádi jsme podpořili Klárku na její cestě k uzdravení a zlepšení kvality života. K delfinoterapii dostáváme dlouhodobě skvělou zpětnou vazbu a jsme rádi, že můžeme tyto alternativní metody léčby podporovat. Věřím, že terapie jako je tato přinášejí nejen naději, ale i reálný pokrok," říká Veronika Dostálová, členka správní rady Nadace Agel.