Vítejte v Nošovicích

Obec Nošovice leží 7 km východně od okresního města Frýdek-Místek. Sama obec je vstupní branou do Moravskoslezských Beskyd a do romantického údolí řeky Morávky, pramenící u samých hranic se Slovenskem. Obec o rozloze 646 ha leží v nadmořské výšce 346 m.

Potměnošovice

Nošovice, původně Potměnošovice, vznikly kolem roku 1447, kdy se o Nošovicích hovořilo, že teprve „klučí“ (kácí) lesy. V tomto roce ještě nemusely platit tzv. tacmo z lánu ani biskupské desátky a tak se zavázaly  k dodávce 14 fůr bukového dříví, jehož měly nadbytek. Pověst vypráví, že původní název obce byl odvozen od toho, že místní lidé tajně v noci – tedy potmě – nosili v nůších sukno na panskou valchu, aby nemuseli platit vrchnosti poplatek. Od každého kusu bylo nutno platit, aby se toto obešlo, domluvil se valchař s obyvateli, že mohou za odměnu nosit materiál do valchy potmě. K tomu byl vybrán jeden obyvatel a ten dostal přezdívku Potměnoš.

Jak se v Nošovicích žije místním obyvatelům? Co hlavně oceňují a co jim na druhou stranu naopak chybí? Na tuto otázku není jednoduché odpovědět. Za mě si myslím, že převážná část obyvatel je se životem v obci spokojena. Každý si může najít to své, co se mu líbí a co ho baví. Od minulého roku jsme zavedli propojení části Malých Nošovic a středu obce autobusovou dopravou. Nyní připravujeme do této lokality několik investic spojených s bytovou výstavbou a s dovybudováním infrastruktury. To vše a mnohé další říká v rozhovoru pro Deník starosta Nošovic Jiří Myšinský. Čtěte ZDE.

Starosta Nošovic Jiří Myšinský, 1. června 2020.Starosta Nošovic Jiří Myšinský.Zdroj: Deník / Pavel Netolička

Tato pověst se stala námětem na vytvoření znaku obce, který vznikl v roce 1997 – v černém štítě pod zlatou hlavou s křížem přeloženým zeleným krojidlem a limpou je dominantní figura zlaté nůše. Krojidlo je symbolem zemědělství - část pluhu ke zpracovávání půdy a limpa je symbolem pivovarnictví - potřeba sladovníka k přehrabávání sladu při jeho sušení. Jméno obci však ve skutečnosti dal lokátor Potmienoss, který se svým lidem v roce 1447 osídlil  pustá místa mezi obcemi Nižní Lhoty (tehdy Dolní Lhoty) a Dobrá (tehdy Dobrázemica) a založil osadu Potměnošovice.

První písemná zmínka o Nošovicích je z roku 1573. V té době došlo k odtržení zástavního frýdeckého panství od knížectví těšínského a k jeho nucenému odprodeji. V kupní smlouvě bylo tehdy město Frýdek s šestnácti dědinami, mezi nimi Nošovice pod původním názvem Potměnošovice.

První písemná zmínka o Nošovicích je z roku 1573. V té době došlo k odtržení zástavního frýdeckého panství od knížectví těšínského a k jeho nucenému odprodeji. V kupní smlouvě bylo tehdy město Frýdek s šestnácti dědinami, mezi nimi Nošovice pod původním názvem Potměnošovice.

Když se řekne Nošovice, mnoha lidem se pravděpodobně vybaví především zdejší pivovar Radegast a korejská automobilka Hyundai. Ovšem své místo tady má také Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice sídlící přímo v centru obce naproti obecnímu úřadu. Uvnitř nás provede předseda ZDV Nošovice Zdeněk Škola. Čtěte ZDE.

Předseda ZDV Nošovice Zdeněk Škola.Předseda ZDV Nošovice Zdeněk Škola.Zdroj: ZDV Nošovice

Posledním zástavním pánem byl Jan Pukler. Novými majiteli se stali bratři Matyáš a Jiří z Lohova. V kronice "Urbáři" z roku 1580 měly Nošovice 22 osadníků, tj. asi 110 obyvatel. Někdy ve středověku, snad za třicetileté války, tu prý byla svedena na rozhraní Dobré a Nošovic bitva, na kterou upomíná "Piket" (vojenský tábor) a kaplička, která stojí na místě pohřbených padlých v boji.

Až do roku 1664 je v písemnostech uváděn název obce jako Potměnošovice. Od roku 1664 již Nošovice. (zdroj: web Obec Nošovice)

Nošovice v datech

První zmínka: 1447
Počet obyvatel: 1070

Významnou osobností obce byl Jaromír Franzl (1918-2013), první sládek pivovaru Radegast

Jaromír Franzl
První sládek Radegastu Jaromír Franzl zemřel

Nošovice

Radegastův šenk, 1. června 2020 v Nošovicích.Radegastův šenk, 1. června 2020 v Nošovicích.Zdroj: Deník / Pavel Netolička

Nošovice leží sedm kilometrů od Frýdku-Místku a veřejnost v celém Česku zná obec jako sídlo pivovaru Radegast a automobilky Hyundai. To, že jsou vstupní branou do Moravskoslezských Beskyd a romantického údolí řeky Morávky, už je známo méně. Svého turistického potenciálu se v Nošovicích rozhodli naplno využít modernizací Radegastova šenku. Rekonstrukcí a rozšířením šenku včetně zázemí zahrady došlo k navýšení kapacity budovy a zvýšení úrovně poskytovaných služeb, jak pro místní občany, tak i pro turisty.