Pro letošní Noc divadel si NDM připravilo připravilo speciální prohlídku historického Divadla Antonína Dvořáka. Přestože prohlídku zájemci absolvují v sobotu 21. listopadu od 18.30 hodin pouze přes divadelní kanál na YouTube, kde nadále zůstane jeho záznam, slibuje divadlo velmi živé, interaktivní pojetí, při které diváky zapojí do dění a na prohlídkové trase budou moci pokládat dotazy.

„Diváky zavedeme na místa, kam většinou nechodí ani herci, ani naprostá většina zaměstnanců divadla: na lávky, odkud se ovládá jevištní technika, pod střechu, na střechu, odkud je rozhled na centrum Ostravy. Také do podzemí divadla, protože orchestřiště je jen jednou ze zastávek,“ popsala mluvčí NDM Šárka Swiderová trasu, která na zájemce čeká a kterou už mohl absolvovat fotograf Deníku Lukáš Kaboň a pořídit tak originální snímky.

Budova dnešního Divadla Antonína Dvořáka byla otevřena v roce 1907 a sloužila jako německá divadelní scéna. Po vzniku samostatného Československa ji převzali čeští umělci a 12. srpna 1919 zde Smetanovou Prodanou nevěstou začala éra Národního divadla moravskoslezského.

Přípravy na speciální prohlídku divadla Antonína Dvořáka která se bude streamovat 21.11.2020 (noc divadel).Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Divadlo prošlo několika rekonstrukcemi a mělo i několik pojmenování. Dnes se podoba blíží noblese začátků a divadlo nese jméno autora slavné opery Rusalka. Diváci tam chodí na opery, balet a činohry.