Problémem nelegálního uskladnění nebezpečných látek v hale se zabývá i krizový štáb, který ve středu svolal primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký. Objekt na katastru sousedního Starého Města hlídají policisté, kteří se stejným případem zabývají už také v Bohumíně.

Čtvrtečnímu zasedání krizového štábu byla přítomna i specializovaná společnost, která je schopná se s inkriminovaným odpadem vypořádat, a také zástupci České inspekce životního prostředí. Ti vyjádřili souhlas se záměrem, kterým se hodlá vydat frýdecko-místecká radnice – tedy nebezpečný odpad postupně z haly odebrat, převézt a zlikvidovat odbornou firmou, aby se vyloučila možnost úniku látek, výbuchu, požáru, ohrožení podzemních vod i obyvatelstva.

Odhalený sklad nebezpečného odpadu.Zdroj: Město Frýdek-Místek

„Ohrožení jsme definovali v tom, že se jedná o objekt v této chvíli určený k demolici, od kterého neexistuje potřebná dokumentace o inženýrských sítích, že se zde nachází velké množství odpadu, ke kterému se v této chvíli nikdo nehlásí, a nevíme, zda někde v tom obrovském objemu nemůže docházet k úniku, zvlášť když na některých místech došlo ke zborcení nádob. Na druhou stranu není důvod k panice, víme, že se nejedná o žádný extrémní případ typu radioaktivního odpadu, ale o směsi odpadních hořlavých látek. Přesto si nemůžeme dovolit být nečinní,“ uvedl primátor Michal Pobucký.

Podobných míst podle něj může být nejen v kraji, ale v celé republice více. I to je důvod, proč magistrát o případu informoval. „Shodli jsme se na potřebnosti upozornit, že se něco takového organizovaně děje, aby si vlastníci skladovacích objektů dávali pozor, komu je pronajímají, a neztráceli přehled, co se v jejich nemovitostech děje,“ doplnil primátor.