Objekty, které patří společnosti CPI Byty, měly být už v lednu srovnány se zemí. Poslední nájemnici, která dlouho odmítala Folvark opustit, se však i s pomocí úřadů podařilo přesvědčit k přestěhování až nyní. Demolici tak již nic nebrání.

Na posledním jednání třineckých zastupitelů zaznělo, že majitel domů zatím v místě neplánuje nic konkrétního. Někteří místní obyvatelé nicméně spekulují o tom, že zde vyroste hypermarket. Hlavně jsou ale rádi, že nevzhledné domy z Folvarku konečně zmizí. „Jak se mi tady žije? Pokud řeknu, že na houby, tak to je slabé slovo. Je to na h…," prohlásil jednatřicetiletý David, když o víkendu kolem prázdných objektů procházel.

„Je to hnus. Co tady bude, neřeším, spíše se těším na to, až to bude zbourané," zamyslela se jednadvacetiletá Lucie. „Já jsem slyšel, že tu bude hyparmarket a taky nějaké byty. Můžou to být jen fámy, ale povídá se to," tvrdil její známý, 37letý Roman z Dolní Lištné. „Už to měli zbourat. Jak to někomu spadne na hlavu, tak bude průser. To je kvůli té jedné babě, co to nechtěla opustit," prohlásil doslova. Prý by mu vyhovovalo, kdyby zde firma postavila „nějaké nové, levné baráky".

Žena, kterou redakce oslovila přímo u jednoho z prázdných domů, lokalitu označila za Bronx. „Mně je to jedno. Ale hezké to není," shrnula pak jedenáctiletá Kateřina na otázku, zda se jí vzhled Folvarku líbí.

Vlastník počítá s tím, že objekty půjdou k zemi najednou v průběhu května a června, poté budou následovat dočišťovací práce. „Probíhá pravidelná kontrola i instalace dřevěných zábran proti vstupu. Ovšem už nezabráníte, že tam někdy v noci přijde nepřizpůsobivý občan a dřevěné hrazení na oknech či dveřích odstraní. Rádi bychom demolici a vyčištění pozemků učinili co nejrychleji," říká Jan Burian, který mediálně zastupuje celou skupinu CPI.