Tento problém pomáhá řešit Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek, které do uprchlického tábora přiváží každou středu pytle s oblečením. Oděvy rychle mizí.

„Nejsme schopni uspokojit všechny klienty, protože nemáme takové množství oblečení, které by se na ně hodilo," uvedl včera Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra. Přestože jen do zelených kontejnerů rozmístěných ve Frýdku-Místku lidé darují kolem osmi tun oblečení měsíčně, pro uprchlíky lze použít jen některé kusy. V zařízení jsou totiž ubytovaní muži střední štíhlé postavy, což pracovníkům ADRY výběr zužuje.

Lidé mohou vhodné oblečení a obuv darovat i v charitativních obchodech dobrovolnického centra v Karviné, Havířově, Ostravě a Frýdku-Místku. Pracovníci frýdecko-místeckého centra, které má jako jediné možnost přístupu do zařízení, oblečení vytřídí a ve středu odváží do Vyšních Lhot. „Teď nám tam vyčleňují prostor pro sociální šatník, kde se běženci budou moci pohybovat. Momentálně jim oděvy nepředáváme dáme to sociálním pracovníkům, kteří tak učiní," řekl Stanislav Staněk s tím, že každý týden dovezou pět až deset pytlů, které váží přibližně 10 kilogramů.

O darování oblečení běžencům zájem je. „Není to masivní, ale ozve se tu a tam jedinec, který chce vědět, co by mohl přinést. Tak jsme třeba dostali asi pět párů bot, spodní prádlo nebo ponožky," doplnil.

Nálady ve společnosti vůči uprchlíkům, kterých je podle posledních informací v táboře přes 330, jako velmi negativní nevnímá. „Ti, kteří chtějí pomáhat, hledají způsob, jak tak učinit. Nemyslím, že jsou ty nálady tak špatné, že by na to lidé neslyšeli," řekl vedoucí ADRY. Dobrovolníci se s uprchlíky dostávají do kontaktu, když vytvářejí seznam věcí, které chtějí běženci obstarat. Pokud na to mají prostředky, mohou si totiž jednou týdně nakoupit zboží do výše 300 korun.

Mezi nejžádanější sortiment patří podle Staňka cigarety nebo ovoce. Někdy se objevují i sladkosti a nealkoholické nápoje různých značek. S jednání s běženci mají dobré zkušenosti. „Jsou přátelští. Naplňujeme nějakou potřebu, kterou mají, a oni jsou nám za to vděční," uzavřel šéf ADRY.