Desítky lidí se ve čtvrtek večer sešly na křtu nově opravené vily v Landek Parku v Ostravě – Petřkovicích. Na programu bylo slavnostní přestřižení pásky, prohlídka budovy a krátký proslov generálního ředitele společnosti Cylinders Holding Jana Světlíka.

„Když jsme přemýšleli jak vilu pojmenovat, řekli jsme si, že vybereme ženské jméno. Nakonec jsme ji nazvali Liběna,“ oznámil.

Zrekonstruovaná vila získala nejen nové jméno, ale také využití. Slouží teď ke krátkodobému pronájmu. „Máme tady jedenáct apartmánů o velikosti 34 až 55,7 metrů čtverečních. Převážně jsou dvojlůžkové, jeden má čtyři lůžka,“ sdělila ředitelka Hotelu VP1 Kateřina Hladká, která má nyní správu budovy na starosti.

Rekonstrukce části Prokešova náměstí v Ostravě, 14. července 2021.
OBRAZEM: Nové náměstí v centru Ostravy sklízí chválu. Podívejte se, takto vypadá

Každý apartmán je trochu jiný. Kromě nového vybavení v nich jsou i některé původní kusy nábytku.

Například dřevěný pracovní stůl z bývalé ředitelny nebo velký železný trezor. V minulosti se do něj schovávaly peníze na výplaty horníků, dnes slouží jako šatní skříň. Interiér zdobí desítky nástěnných obrazů, včetně díla od malíře Zdeňka Buriana.

Cílem projektu je přiblížit Landek Park veřejnosti. „Chtěli bychom tady vytvořit místo, kde budou moct lidé trávit svůj volný čas, zajít si na dobré jídlo nebo sportovat,“ řekl Světlík. Časem by podle něj měly v areálu přibýt další tři ubytovací objekty.

Vilu nechal v roce 1919 postavit generální ředitel Vítkovického horního a hutního těžířstva Adolf Sonnenschein jako sídlo pro vedoucí Vítkovických kamenouhelných dolů. Proto se jí přezdívalo ředitelská.

Premiér Andrej Babiš navštívil Zdravotní ústav v Ostravě, 15. července 2021.
Premiér Babiš si z Ostravy odvezl koronavirus. Takto vypadala návštěva MS kraje

„Postupně se měnila na kanceláře, expozice a v současné době zde vznikly nádherné apartmány, které jsou velmi citlivě zasazeny do celého objektu,“ popsal generální ředitel společnosti Vítkovice Rodan Broskevič.

Několikaměsíční rekonstrukce stála více než 10 milionů korun. Na starost ji měla stavební firma Saton a návrh vypracoval architekt Milan Šraml.