Tokající sameček vydává pokřik „kikikikiki“ a předvádí samičce virtuózní svatební lety. V rámci námluv kromě letecké akrobacie samec předvádí samici také lovecké dovednosti. Každý muž ví, že nejlépe si nakloní ženu vhodným dárkem.

Stejně to funguje u poštolek, když sameček nabízí své vyvolené kořist, třeba hraboše. Páření spojené s hlasitým křikem se většinou odehrává na větvi blízko hnízda. My jsme měli možnost pozorovat poštolky hnízdící v půdních prostorách státního zámku v Janovicích u Rýmařova. V literatuře se uvádí, že samec poštolky bývá podstatně menší než samice. V případě poštolčího páru sídlícího na janovickém zámku se zdá, že bez ohledu na pohlaví je velikost poštolek stejná. „Samec je přibližně o čtvrtinu menší,“ píše například Česká společnost ornitologická v propagačním letáku Pták roku 2002 – Poštolka obecná.

Domácí nástěnka v bytě důstojníků Československé lidové armády není fikce z Pelíšků.
OBRAZEM: Nástěnka v domácnosti lampasáka není jen fikce z Pelíšků

„Obecně u dravců velikost dost závisí na potravní nabídce v průběhu dospívání mláďat, takže se klidně mohla potkat hůře krmená samice s dobře „vykrmeným“ samcem. Navíc z podhledu a v době páření, kdy jsou oba jedinci načepýření se finální velikost lehce zkreslí,“ komentoval fotografie ze střechy janovického zámku Martin Bodešinský z krnovského Střediska ekologické výchovy SEV.

Když byla v roce 2002 poštolka obecná vyhlášena ptákem roku, provalila se na ni řada neuvěřitelných historek. „Poštolky jsou velmi vynalézaví ptáci, o čemž svědčí různé neobvyklé způsoby lovu. Mezi ně patří například vytahování exotického ptactva z voliér,“ informovala například Česká společnost ornitologická.

KRRR! je krnovský festival archaických promítaček a oslava královského filmového formátu  70 milimetrů. Duben 2022
Krnovští kinaři nažhavili staré promítačky, co dělají KRRR!

Poštolky jsou ze všech dravců nejlépe připravené na soužití s člověkem. Díky tomu patří k našim nejběžnějším dravcům, co běžně hnízdí i na budovách ve městech. Pokud možno co nejvýše.

Poštolka nejraději loví kořist na zemi. Vrhá se především na hmyz, hlavně kobylky. Ráda si počíhá na myši, ještěrky, žáby i mladé ptáky. Z dospělých ptáků má nejraději druhy, co se často zdržují na zemi. Třeba skřivany, strnady nebo vrabce. Zatímco ve venkovské krajině je poštolka expertem na hraboše, ale ve městech loví převážně ptáky,