Deník o víkendu ve Staříči hovořil se čtyřmi horníky, kteří v Dole Paskov pracují. Shodli se na tom, že žijí v nejistotě.

„Můj osobní názor je takový, že je lepší, když se o tom mluví. Ale ať opravdu víme, na čem jsme. Ať se to řekne na rovinu a jasně. Pak budu vědět, na čem jsem, a budu se nějak starat. Ale tohle je nejistota, že člověk neví, co má dělat. Atmosféra je špatná. Myslím, že to můžu říct i za kluky," řekl redakci horník, jemuž bude brzy 50 let.

Uzavření dolu by prý bylo barbarství

„Na šachtě mám od učení odpracováno 34 roků, takže na tom Paskově už jsem něco zažil," konstatoval muž ze Staříče. S kolegy probíral třeba to, že Důl Paskov produkuje koksovatelné uhlí, o které je zájem. „V Karviné je to ale na skládkách. Oni pořád říkají, že nejsme rentabilní, přitom naše uhlí se prodá hned. Tak kdo je potom rentabilní?"

V to, že v Dole Paskov se bude těžit i nadále, doufá také jeho 45letý kamarád.

„Bylo by barbarství to zavřít," pravil s tím, že má na šachtách odpracováno 29 let. „Je tu celkově šest jam, není tak jednoduché to uzavřít naráz. To by potom byla časovaná bomba," konstatoval jeden z havířů. „Jde i o to, že ti lidé mají hypotéky, něco splácejí a potřebují mít trošku jistotu. Já konkrétně dva roky spravuju barák, který jsem dostal po babičce. Vzal jsem si milionovou hypotéku, všechno fungovalo. A najednou mě pošlou někam? To mám být pod mostem? To je fakt nejistota," pravil starší z horníků. Jeho kolega tvrdil, že do dvou let se mají zavírat i další šachty. „Jistěže bych byl rád, aby to jelo ještě deset roků. Ale to se asi nestane," uvedl muž ze Staříče.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v pátek informovalo, že o aktuální situaci v OKD jednali dva ministři příslušných resortů s hornickými odboráři. „Oba resorty spolupracují na přípravě opatření, která by měla eliminovat dopady na zaměstnance společnosti. O práci by mohlo v letošním roce přijít až 1800 horníků a dalších pracovníků. Ministerstvo práce a sociálních věcí je připraveno posílit činnost úřadu práce v regionu, včetně zřízení mobilní-ho pracoviště. Na pracoviště, které jim poradí s dalším profesním uplatněním, se mohou zaměstnanci obracet už v průběhu výpovědní lhůty," uvedlo minulý týden ministerstvo práce a sociálních věcí.

„Co jsem slyšel, tak kmenových zaměstnanců je nás asi 1460. Hodně je jich přímo z Frýdku-Místku," řekl redakci jeden z oslovených havířů.