Ať si o Ostravě každý myslí, co chce, jedna věc je nevyvratitelná. Moravskoslezská metropole má unikát, který baví místní obyvatele každého věku a k tomu láká i průvody turistů. Místo, na které můžeme být pyšní, přitom vstalo z popela docela nedávno.

Přesto je to dnes nejnavštěvovanější mimopražská atrakce v zemi, která každý rok přináší nové možnosti. A velká lákadla bude tahat jako esa z rukávu také v letošním roce.

Nové perly

Dolní Vítkovice jsou pro Ostravu něco jako náhrdelník, na kterém rok co rok přibývají nové perly a který tuto oblast ale vlastně i celé město dělá stále atraktivnějším pro návštěvníky.

K prohlídkovému okruhu na rekonstruované vysoké peci č. 1, multifunkční aule Gong přestavěné z bývalého plynojemu, k malému a následně i k velkému Světu techniky tak i letos přibudou další velká lákadla.

Na co nového se v tomto industriálním areálu můžeme těšit v roce 2015? To Deníku prozradili v exkluzivním dvojrozhovoru pro regionální Deník je přiblížili šéf strojírenských Vítkovic Jan Světlík a ředitel sdružení Dolní oblast Vítkovice Petr Koudela, kteří stojí za proměnou památky, jež loni navštívilo rekordních osm set tisíc lidí.

Na co se můžeme těšit?

V první polovině letošního roku by měl začít fungovat v Dolních Vítkovicích také areál Dolu Hlubina, který se po velké rekonstrukci objektů proměnil v zázemí pro vzdělávání i kulturu.

„Bude to takové malé městečko s hornickým rázem, které bude žít kulturou a přitom dýchat historií spjatou s Ostravou. Nabídne další možnosti, aby celé Dolní Vítkovice mohly sloužit kreativním lidem všech zaměření," doplňuje Jan Světlík.

Velkým tahákem určitě bude i chystaný klub Heligonka, který bude fungovat pod taktovkou Jarka Nohavici. Otevřít by se měl symbolicky na písničkářovy narozeniny, tedy 7. června. Půjde o prostor nejen pro koncerty, ale i pro divadlo či třeba kabaret.

Magická meta

Aktivity sdružení Dolní oblast Vítkovice se navíc týkají i hornického muzea Landek Park v Ostravě-Petřkovicích. I to se každý rok mění a nejinak tomu bude také letos. Vznikne tu totiž něco, co zatím krajské město nemá. Kemp.

„Území už na to máme vyčištěné a myslím si, že kemp Ostravě chybí, takže je ideální ho právě v Landek Parku udělat. Ne každý student, který přijede s batůžkem do Ostravy, si může zaplatit čtyřhvězdičkový hotel," poznamenává Jan Světlík k tématu.

Když se tedy přidají nové atrakce k tomu, co už v Dolních Vítkovicích úspěšně funguje, zdá se, že by letos mohla padnout magická meta milionu návštěvníků.

„Nejatraktivnější letos asi bude otevření nadstavby na vysoké peci č. 1 vyprojektované opět podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Bude v ní kavárna pro zhruba padesát lidí a otevřít bychom ji chtěli s příchodem jara," přibližuje Petr Koudela.

ROZHOVOR: Opravdu je na co se těšit! shodují se Jan Světlík a Petr Koudela

„Letos sice neotevřeme tak jako v loňském roce jeden velký a investičně náročný projekt typu Světa techniky, ale celá řada ‚menších' věcí, které se letos chystáme uvést do provozu, budou určitě velice atraktivní perly pro návštěvníky Dolních Vítkovic. Opravdu je na co se těšit!" shodují se Jan Světlík a Petr Koudela.

Loňský rok se v Dolních Vítkovicích nesl ve znamení velkého Světa vědy a techniky…

Petr Koudela: To bylo loni určitě naše největší téma. Když jsme tento projekt začali chystat, tak nic podobného v České republice ještě nefungovalo. Přitom jsme měli ambice udělat moderní Svět vědy a techniky na světové úrovni. Čerpali jsme inspiraci v cizině a myslím, že na výsledku je to vidět. Teď bychom byli rádi, aby to lidé využívali a bavili se v něm, a to nejen při běžných návštěvách, ale aby to sloužilo i školám pro hravou formu výuky technických oborů.

V čem je tedy ostravský Svět vědy a techniky unikátní v porovnání s konkurencí u nás a v zahraničí?

Jan Světlík: Zejména v tom, že to není samostatná budova, ale součást areálu Dolních Vítkovic, kde je aktivit více a další přibývají. My jsme navíc možná jediní na světě, kdo má hned přes cestu ještě druhé nezávislé sience centrum nazvané U6, v němž opět hravou formou přibližujeme historický vývoj technických oborů. To si myslím, že je opravdu unikát.

Velký svět techniky jste otevřeli loni na podzim. Jaká je návštěvnost?

PK: O víkendech je u nás plno turistů, ve všední dny dopoledne se nám hlásí i mnoho škol, pro které máme komplexní program, v rámci kterého třídy sami přivezeme až na místo, máme pro ně připraveny hravé výukové formáty, děti dostanou i svačinu. Volněji tak ve Světě vědy a techniky zatím je hlavně v pracovní dny odpoledne, ale i přesto už teď naplňujeme naše plány o celkové návštěvnosti.

JS: Lidí k nám chodí čím dál víc a my jsme rádi, že návštěvnost roste nejen nám, ale pak i centru města, celé Ostravě, že zájem o ni roste. Za rok 2013 jsme byli podle žebříčku CzechTourismu čtvrtá nejnavštěvovanější atrakce v republice hned po pražském trojlístku Hradu, zoo a aquaparku. A věříme, že za loňský rok dostaneme Dolní Vítkovice až „na bednu". Vždyť k nám přišlo přes osm set tisíc lidí! To je přece úspěch, kterým se může Ostrava prodávat, ať se jen dokola neříká, že tu máme smog.

Podle toho, co máte v plánu zprovoznit v letošním roce, je ale jasné, že ani s třetí příčkou v návštěvnosti nehodláte usnout na vavřínech…

PK: Nejatraktivnější asi bude otevření nadstavby na vysoké peci č. 1 vyprojektované opět podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Bude v ní kavárna a otevřít bychom ji chtěli s příchodem jara. Měla by zatraktivnit naši návštěvnickou trasu.

JS: Bude to kavárna s nejlepším výhledem na Ostravu! Prestižní místo ve výšce zhruba osmdesát metrů.

Takže když dostanu chuť na kafe s unikátním výhledem, tak jen zajedu do Dolní oblasti, zaparkuju, přivolám výtah, vyjedu nahoru, objednám si a je to?

PK: Na to se hodně lidí ptá, ale tak přesně to nebude. Já to vždycky přirovnávám k Lomnickému štítu, kam se lidé dostanou jen lanovkou. Takže kdo si bude chtít dát kafe na vysoké peci, buď se tam dostane v rámci naší prohlídkové trasy, nebo si koupí samostatnou vstupenku a až pak vyjede nahoru a může si objednat třeba kávu a užít si při ní výhled na město.

Otevřít se letos mají i rekonstruované objekty Dolu Hlubina, který je součástí areálu Dolních Vítkovic. Čemu budou sloužit?

PK: O program v pěti budovách na Dole Hlubina se bude starat tým šikovných mladých lidí, který uspěl se svým projektem ve výběrovém řízení. Nechceme být totiž za brouky Pytlíky a dělat v Dolních Vítkovicích úplně všechno sami podle sebe. Oni přichystali nápaditý koncept nazvaný Provoz Hlubina. Půjde o kulturní program s koncerty, workshopy, divadlem či výtvarnými ateliéry. Fungovat by měl začít v první polovině letošního roku.

JS: Bude to takové malé městečko hornického rázu, které bude žít kulturou a přitom dýchat historií spjatou s Ostravou. Bude mít ambici přitáhnout zase jiné návštěvníky než ty, které zajímají naše Světy techniky, nabídne další možnosti, aby celé Dolní Vítkovice mohly sloužit kreativním lidem všech zaměření.

Deník už čtenáře informoval, že z bývalých nových koupelen u Dolu Hlubina vzniká klub Heligonka, za nímž stojí oblíbený písničkář Jarek Nohavica. To bude jistě také velký tahák.

JS: Heligonka je samostatný projekt Vítkovic a Jarka Nohavici a já už se na ni moc těším. Bude to, myslím, další velká věc, která bude v Dolních Vítkovicích, mám radost, že se do toho Jarek pustil. Otevřít ji chceme na jeho narozeniny, tedy 7. června. Bude to prostor pro koncerty, divadlo, ale třeba i kabaret. Kapacita bude sice jen kolem stovky lidí, ale věřím, že i příznivci Jarka Nohavici si přijdou na své, protože on sám tam chce vystupovat několikrát do měsíce.

PK: Osobně jsem rád, že se podaří zajímavým projektem zachránit další památku v areálu a vybavit ji kvalitním programem. Myslím, že Heligonka bude další perlou Dolních Vítkovic.

Oblast vysokých pecí s Dolem Hlubina má spojit nová lávka. Jak bude vypadat?

PK: Povede od Gongu a rovně se po ní projde až na Hlubinu. Bude udělána z bývalého kaupru válce na ohřívání vzduchu u vysoké pece , který jsme rozřezali a ze tří jeho kruhů jsme udělali takové ostrůvky propojené lávkami. Takže je to další věc z areálu, která kdysi k něčemu sloužila a nyní dostala novou funkci.

JS: Měla by být zpřístupněna zhruba v květnu.

Bude ještě něco dalšího letošní rok v Dolních Vítkovicích opraveno, nebo to už pro tento rok stačí?

JS: Ještě chceme něco dělat s velmi výrazným a dominantním prvkem Dolních Vítkovic, kterým je věž vodojemu nacházející se hned vedle auly Gong. Tu také chceme letos aspoň zvenku zrekonstruovat, protože chátrá, fasáda z ní opadává. Byly návrhy, ať z toho vznikne kavárna nebo třeba avantgardní byt pro nějakého milionáře, ale my ji chceme vrátit původní funkci, tedy dostat do ní opět vodu. Prostě si myslím, že je ideální z toho udělat opět vodojem, který by pak mohl někdy v budoucnu sloužit třeba pro Vodní svět. I architekt Pleskot říká, že Dolním Vítkovicím zatím chybí vodní prvek.

Jak chcete dále posouvat expozice, které už fungují?

PK: Máme naplánovány speciální výstavy a doprovodné programy pro návštěvníky. Chystáme se ale hlavně dále rozvíjet programy pro základní a střední školy z našeho kraje, které chodí do U6 i Velkého světa techniky. Denně v našich učebnách odbavíme až dvacet tříd školáků, v systému už máme sto procent zdejších škol. Rádi bychom to ale posunuli ještě dál, dali tomu vzdělávacímu procesu dlouhodobější podobu, a proto hledáme podporu u měst, protože bez spolupráce s nimi se neobejdeme. Zatím na to slyší Ostrava a Opava, ale další města váhají. V cizině přitom u podobných světů techniky tato spolupráce s městy dobře funguje. Sience centra jsou ve světě chápany jako klíčové vzdělávací instituce.

JS: Ještě také musíme zlepšit doplňkový servis pro návštěvníky, aby se u nás lidé mohli i najíst. Hledáme provozovatele, protože nemůžeme dělat všechno sami. A pro mě je zklamáním, jak se zatím k Dolním Vítkovicím chová privátní sektor. Ten potenciál tady je velký, my jsme do toho dali neuvěřitelné peníze a mysleli jsme si, že někomu necháme prostor na to, aby si opravil nějaký objekt a měl v něm restauraci, kam si lidé rádi zajdou. Je to přece příležitost ne pro jednoho, ale pro třicet schopných investorů či restauratérů, když se tady protočí přes tři čtvrtě milionů lidí ročně.

A co Landek Park, který pod vás také spadá?

PK: V Landek Parku se také snažíme o interaktivitu, proto jsme řadu exponátů rozpohybovali, návštěvníci mají pocit, že skutečně fárají hluboko pod zem, důlní mašinka venku vozí dětí. Letos budeme sanovat těžní věž, Povodí Odry navíc vyčistí a zpřístupní slepé rameno řeky Odry a vybuduje tam splav s rybím přechodem. Především tam ale chceme otevřít kemp, který bychom provozovali spolu s tamním parkovištěm. Už jsme si to vyzkoušeli během Colours of Ostrava, kdy tam bylo dokonce patnáct set stanů, což pro nás byla zkouška ohněm.

JS: Území už na to máme vyčištěné a myslím si, že kemp Ostravě chybí, takže je ideální ho právě v Landek Parku udělat. Ne každý student, který přijede s batůžkem do Ostravy, si může zaplatit čtyřhvězdičkový hotel.

Letošní rok je tedy z hlediska nových lákadel velmi nabitý. Přesto už určitě přemýšlíte o dalších projektech i pro následující roky. Jak to třeba vypadá s golfovým areálem na haldě v Hrabůvce?

JS: Halda v Hrabůvce je pro nás relativně zklamáním. Z Vítkovic už je to kousek, nádherná procházka proti proudu Ostravice. Ale má to několik zásadních problémů. Stále tam nejsou udělány ekologické sanace, za druhé ta halda na dvou místech hoří a za třetí se přes ni kdysi plánovala dálnice. To poslední už se nám naštěstí podařilo z územního plánu zrušit, ty první dvě věci nás ale dál výrazně blokují a nedá se s tím nic dělat. V tuto chvíli už tedy nechceme hovořit o žádném golfovém hřišti ani o ničem jiném, nechceme nic plánovat, dokud se to místo neodblokuje.

Chystáte tedy nějaký jiný větší projekt do dalších let?

JS: Já už jsem, myslím, dost starý na tyto věci a musím se krotit se svými aktivitami. Ale mám ještě jednu takovou, řekněme poslední velkou představu. Tou je vybudování univerzitního kampusu. Touto myšlenkou vlastně začal projekt Dolních Vítkovic a já bych ji rád i dokončil. Přál bych si tedy, aby se našel subjekt, který by do toho šel, investoval by a udělal univerzitu přestavbou objektů vysokých pecí č. 4 a 6, jak je to už i navrženo. My už máme zájemce, kteří by k tomu udělali doprovodné věci. Patří mezi ně třeba knihovna, Slezské muzeum, školy, ale stále chybí ta univerzita, která by do toho šla.

Ostravská univerzita, která je nyní roztříštěna v budovách po celém městě, na to stále neslyší?

JS: Ta asi stále míní být takovou univerzitou neuniverzitou bez jasné adresy a vyhovujícího zázemí. Přitom ten původní požadavek na nový kampus přišel před lety právě od ní. Ale ve světě je spousta univerzit a my to nevzdáváme, takže tou mou ambicí je prostě přivést tady některou z nich. Klidně to může být úplně nová štika odjinud, která rozvíří ostravský vysokoškolský rybník. Pracujeme na tom usilovně, tak věřím, že ten klíčový subjekt univerzity najdeme, protože kdyby ten kampus tady nevznikl, tak bych to považoval za promarněnou příležitost pro Ostravu. Přece se tady chceme posouvat dál a k tomu je potřeba vzdělávat zdejší lidi.

Podrobnější informace o jednotlivých novinkách přineseme v dalších vydáních Deníku.