Ani jeho postižení ho však nemůže sundat z tandemového kola a zastavit jeho účast na celorepublikovém Opel Handy Cyklo Maratonu, jehož mediálním partnerem je i Moravskoslez­ský deník.

„Účastním se maratonu poprvé. Teprve letos jsem zjistil, že se jezdí takový unikátní závod smíšených týmů zdravých a handicapovaných cyklistů. Jsem vděčný, že mě organizátoři akce oslovili," popisuje nadšeně.

Částečně zrakově postižený je Tomáš už třináct let. „To, že hůře vidím, je následek nádoru na mozku, který jsem před lety měl. I přesto jsem ale vždycky velmi rád sportoval. Cyklistice a běhání se věnuji poslední dva roky," popisuje Tomáš Kráčalík.

Na tandemovém kole ho doprovodí sportovec Pavel Knotek. Myšlenkou závodu je spojit cyklistické nadšence z celé země a vytvořit fungující týmy schopné fungovat i v extrémních podmínkách. Každý z týmů je navíc i partnerem jednoho člověka, který se s handicapem teprve učí žít. Ten ostravský pomůže studentce vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Jitce Petřkovské.

„Myšlenka akce se mi velmi líbí. Jsem rád za to, že se mohu zúčastnit, i za to, že pomůžu Jitce k tomu, aby v září prožila motivační víkend s dalšími handicapovanými z celé země, kteří takovou možnost získají stejným způsobem," dodává.

Ostravský tým se postaví ve středu 30. července na start čtyřdenního non-stop Opel Handy Cyklo Maratonu smíšených týmů napříč Českou a Slovenskou republikou. Ze Staroměstského náměstí v Praze vyrazí dopoledne první z osmičlenného týmu, aby si na trase přes Teplice, Mariánské Lázně, České Budějovice, Brno, Šúrovce, Kováčovou do Košic a zpátky přes Levoču, Čeladnou, Hrabyni, Dlouhé Stráně, Pardubice, Kladruby předal štafetu s dalšími členy týmu. Podmínkou je, aby každý z nich ujel nejméně 100 kilometrů, a aby se štafeta do 111 hodin od startu vrátila zpátky do hlavního města. V každém družstvu je jeden handicapovaný sportovec – v případě Ostravy je to Tomáš Kráčalík.