Den české státnosti patří mezi svátky, kdy obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musejí podle zákona zůstat zavřené.

Pavlína Holoubková bude mít naopak svou malou prodejnu potravin Pavla v Radvanicích 28. září otevřenu od půl osmé ráno do osmé večer.

„Ten zákon platí třetím rokem, tak už jsme vypozorovali, že když jsou velké obchody zavřené, lidé u nás nakupují více. Musíme přiobjednat pečivo, hodně se prodává i alkohol, cigarety, salámy a uzeniny i další zboží,“ uvedla Pavlína Holoubková.

Pečiva, jak upřesnila, objednává na sváteční den zhruba o polovinu více než v běžný pracovní den. Prodejnu Pavla využívají hojně stálí zákazníci. O svátcích, kdy velké obchody musejí zavřít, v ní nakupují ale i lidé, kteří tady tak často nechodí.

„Naopak lidé z firem, které mají tady v okolí sídlo nebo dělníci ze staveb, co k nám chodí nakupovat svačiny, o svátku nepřijdou,“ vysvětlila dále Pavlína Holoubková.

Malý obchod, který má v nabídce nejen základní potraviny, ale třeba i rozsáhlou nabídku drogistického zboží, začala provozovat se svou maminkou v roce 1992.

„Teď už zhruba 15 roků to tady vedu já. Snažíme se udržet stálé zákazníky a získávat nové. Ať už nabídkou a cenami, či třeba doplňkovými službami. Mezi našimi zákazníky jsou často i starší lidé. Když se někdo z nich ozve a požádá nás, nabalíme mu do tašky zboží, které si chtěl koupit a doručíme mu je domů. Zdarma. Naše možnosti jsou sice omezené, ale těm, kdo to potřebují, snažíme se vyhovět,“ dodává majitelka prodejny potravin.

Osmasedmdesátiletá paní Irena bydlí v domku asi půl kilometru od prodejny. A několikrát už o donášku nákupu domů požádala.

„Vždycky mi vyhověli. V tom malém obchůdku mají prodavačky k zákazníkovi blíže a chovají se mile. V tom velkém marketu si člověk někdy připadá, že otravuje, když se třeba zeptá na zboží, které nemůže najít. Neplatí to ale všude, jsou i výjimky,“ dodala paní Irena.

K tématuDen české státnosti (28. září) patří mezi svátky, kdy obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musejí zůstat zavřené.
Dalšími svátky, kdy velcí obchodníci prodávat nesmějí, jsou 1. leden, Velikonoční pondělí, 8. květen, 28. září, 28. říjen, 25. a 26. prosinec. Na Štědrý den pak nesmějí být otevřeny od 12 do 24 hodin.