Ostravici oživí netradiční plavidla

Tradiční soutěž ve splavení řeky na co možná nejvíce netradičních plavidlech, půjčovna loděk, bohatý kulturní program pro děti i dospělé na obou březích Ostravice a široká nabídka slaných i sladkých dobrot a dobrého pití.

Každý Ostravan už moc dobře ví, že řeč je o Rozmarných slavnostech řeky Ostravice, jejichž letošní ročník se koná už zítra. Kvůli rekonstrukci Havlíčkova nábřeží bude tentokrát většina programu směřována na slezskoostravský břeh od loděnice po Most Miloše Sýkory. Soutěž netradičních plavidel začne v 15 hodin a vítězný tým získá odměnu 15 tisíc korun.

„Vyvrcholením slavností bude velkolepá laserová a video show (takzvaný videomapping, pozn. red.) promítaná ve 22 hodin na vodní stěnu pod mostem. Inspirována bude 750. výročím města Ostravy," odhalila jedno z lákadel starostka Moravské Ostravy a Přívozu Petra Bernfeldová. 

Světelná show u mostu Miloše Sýkory Slavnosti řeky Ostravice vyvrcholí velkolepou světelnou show promítanou na vodní stěnu a most Miloše Sýkory. Stane se tak zítra a začátek bude přizpůsoben světelným podmínkám 22 až 22.15 hodin. Jedinečný audiovizuální zážitek promění jeden ze symbolů Ostravy ve vrchol letošních Rozmarných slavností řeky Ostravice.

Americké bouráky na Dole Michal

Už posedmnácté sjeli do areálu historického Dolu Michal v Michálkovicích majitelé i milovníci bouráků Made in U.S.A. Jejich akce nazvaná 17th. Full Size Session pro veřejnost začíná v pátek v 17 hodin. Pokračovat má sobotním programem, v němž bude nejatraktivnější polední vyjížďka směrem na Rychvald, Orlovou a Petřvald. Odpoledne se ponese ve znamení přehlídek vozidel a soutěží, zahraje i dívčí rocková kapela, vystoupí DJ. 

Do pohádkové říše u Nové Karoliny 

Čarodějové, loupežníci, víly, skřítkové, filmoví hrdinové… Více než 90 pohádkových postav zaplaví okolí ostravského obchodního a zábavního centra Forum Nová Karolina. Zítra zde vyroste Pohádkový les aneb Zapomenutá pohádková říše královny Karoliny. Na děti bude mezi 11. a 18. hodinou čekat 10 tematických stanovišť s hrami, úkoly a se soutěžemi a atraktivní doprovodný program.

Akce se koná u příležitosti rozloučení se se školním rokem a vstupem do nadcházejících letních prázdnin. Vstupné a parkování je zdarma. Vedle soutěžních stanovišť se malí návštěvníci mohou těšit na rozmanité atrakce. Například skákací hrad, nafukovací skluzavky, rozlehlou herní zónu, speciální dráhu Mašinky Tomáše, závody na odrážedlech nebo Extreme Race, překážkovou dráhu pro děti s podtitulem Přelez, přeskoč, podlez.

„Rozhodli jsme se přivítat letní prázdniny velkorysým způsobem a zároveň umožnit dětem strávit den aktivně venku," uvedla Šárka Kreissová, marketingová manažerka OC Forum Nová Karolina. 

Tradiční setkání se psy z útulku

Devatenáctý ročník tradičního setkání útulkových pejsků se bude konat zítra od 9 hodin. Opatrovníci a majitelé pejsků převzatých z útulku v Ostravě-Třebovicích si mohou se svými miláčky zasoutěžit o krásné ceny, a to v disciplínách jako Útulkový krasavec, Útulkový šikula, Hledej svého pána nebo Najdi si svou odměnu.

Přihlásit se můžete na tel. čísle 599 455 191 nebo přímo v útulku. V případě nenaplnění kapacity soutěžících je možné se přihlásit také na místě v den konání akce od 8 do 9 hodin.

Nutný je očkovací průkaz psa, ať už přijdete soutěžit nebo se jen podívat. V tento den bude také zpřístupněna část útulku, kterou si mohou zájemci prohlédnout a využít tak dne otevřených dveří. Připraveny jsou i soutěže pro děti v dětském koutku.

Slavnosti Ostravaru

Sedmnáctý ročník pivovarnických slavností se koná dnes a zítra a návštěvníci na něm mohou ochutnat nový pivní speciál letní jedenáctku. Hlavními hvězdami dne ale budou Tři sestry a Horkýže Slíže. Sobota bude, co se hudebního programu týče, více experimentální. Areál pivovaru se otevře už ve 13 hodin, program začne o hodinu a půl pozděj.

První hošťálkovická pouť

Městský obvod Hošťálkovice ve spolupráci s Římskokatolickou farností Hošťálkovice a místními dobrovolnými hasiči pořádají ve dnech 24. a 25. června v první hošťálkovickou pouť spojenou s oslavou 640. výročí založení Hošťálkovic. Akce se bude konat ve sportovním areálu u základní školy. 

Rivalové v letním kině

V rámci tradičního projektu letního kina se zítra ve 21 hodin bude v prostorách zahrádky před kulturním centrem Cooltour na Černé louce promítat film z prostředí formule 1 Rivalové. Vstupné stojí 50 korun.

Biskup vysvětí novokněze

Kněžské svěcení udělí zítra v ostravské katedrále Božského Spasitele v Ostravě biskup František Václav Lobkowicz dvěma jáhnům, které před rokem v Opavě vysvětil olomoucký arcibiskup Mons. Jan Graubner. Svátost kněžství přijmou jáhni Pavel Obr a Michal Slanina, kteří již rok působili ve farnostech ostravsko-opavské diecéze. Bohoslužba začíná v 9.30 hodin.

TIPY Z OKOLNÍCH OKRESŮ

Heligonky budou znít v Ostravici

Zvuky heligonek rozezní zítra odpoledne Ostravici. Sedmnáctý ročník mezinárodní soutěže heligonkářů s názvem Beskydská heligonka se uskuteční v areálu hotelu Freud. Akce začne ve 12 hodin, vyhlášení vítězů je na programu v 17 hodin. 

Návrat v čase na hradě

O několik desítek let nazpět se o víkendu vrátí hrad ve Starém Jičíně. Uskuteční se tam akce, která návštěvníky zavede do Itálie do roku 1944, tedy do doby, kdy se odehrávala druhá světová válka. „Návštěvníci uvidí dobytí a obsazení hradu, souboje německých a amerických vojáků, zatýkání, ukázky střelby, střet vojenské kolony vozidel s německou osádkou hradu a další zajímavosti," přiblížil k sobotnímu programu kastelán hradu Arnošt Pokorný. Kromě toho si budou moci zájemci prohlédnout také nejrůznější vojenskou techniku a zbraně, a stejně tak i to, jak to kdysi vypadalo ve vojenském táboře. „Program začne budíčkem vojska v 7 hodin ráno a bude průběžný až do 18 hodin. Pokud přijdete kdykoliv během dne, určitě se nudit nebudete," láká na akci kastelán. 

Bílovecké šlapátko na zámku

Vyjížďka velocipedistů, prohlídky muzea historických kol a funkčních exponátů stabilních motorů, hudba a dobrá zábava. To vše slibují oslavy 10. výročí Bíloveckého šlapátka, které se v sobotu od 9 hodin uskuteční na nádvoří zámku v Bílovci.

Sudice: Víkendový odpust

Tradice obci velí, že svátek patrona svého kostela sv. Jana Křtitele má tento víkend oslavit odpustem. Zítřejší program začne v 17 hodin bohoslužbou a od 18 hodin pokračuje Disco karnevalem. Od 20 hodin se do oslavy zapojí skupina ABBA revival a program ukončí ve 22 hodin ohňostroj. Nedělní část odpustové veselice odstartují v 15 hodin na návsi mažoretky skupiny Ladies a po nich vystoupí děti z mateřské i základní školy a bolatičtí Bobři. Především děti uvítají po oba dny pobyt na atrakcích lunaparku. 

Kravaře: Světáci na zámku

Zámek v Kravařích navštíví v neděli ochotníci ze Štěpánkovic a přivezou Světáky. Maléry venkovských řemeslníků, pracujících v Praze a snažících se vystupovat jako městští grandi, stále baví návštěvníky divadel i kin a v zámeckých prostorách zaručeně pobaví od 16 hodin též kravařské diváky. 

Havířov: Festiválek v letním kině

V areálu letního kina se bude zítra konat 3. ročník soutěžní přehlídky havířovských amatérských kapel. Jak uvádí pořádající MKS Havířov, návštěvníci budou hlasovat o tom, která kapela bude v září na hlavním pódiu zahajovat Havířovské slavnosti. V sobotu se v letním kině představí Střepy, Butterfly Kiss, IQ:60, Sorefingers, Světlo a Vixlaivant. Hostem bude opavská skupina Kofe-In. Program začíná v 16 hodin. Vstupenka, která současně slouží jako hlasovací lístek, stojí 50 korun.

Kružberk: Hudba v kostele

Spolek Radisko připravil na zítřek v kostele sv. Petra a Pavla hudební minifestival. Program zahájí ve 14.30 hodin výstava kresleného humoru a ilustrací Bořka Frýby a koláží Venduly Kolářové v galerii Na půdě. Festivalový program uvede v 15 hodin frýdecko-místecká skupina McMillan´s Brothers. Od 16 do 18 hodin se vystřídají opavské skupiny Larisch Family, Bluegrass Comeback a folkoví Ovčáci. 

Opava: Kapela pokřtí nový singl

Nový singl s videoklipem představí zítra ve 20 hodin v opavském klubu Art opavská kapela Naděje. Její členové Petr Cieplý, Filip Najser a Tomáš Pavlíček singl nahráli v pražském studiu u producenta Borise Carloffa, který spolupracoval například s kapelami Nebe a Kryštof. Videoklip natočil neméně známý režisér Jordan Haj. Naděje se rovněž chystá na turné s Michalem Hrůzou, který si ji vybral jako předskupinu své šňůry.

Štramberk láká na Dny města

Dny města Štramberka potěší všechny příznivce hudby, historie i divadla. Již patnáctý ročník oslav se na náměstí ve Štramberku a na nádvoří hradu uskuteční zítra mezi 12. a 18. hodinou. O hudbu při oslavách se postarají kapely Docuku, Dareband, Veselá bída a Kantoři, děti potěší hry, soutěže i historická střelnice a pro všechny vystoupí také divadelní soubor Pod starou věží. K návštěvě láká také Muzeum Zdeňka Buriana na expozici Zdeněk Burian a jeho svět 2015, Cesta do pravěku či řemeslný trh a štramberské folkování. V předvečer Dnů města, dnes od 20 hodin, si zájemci mohou užít také operetu Rudolfa Piskáčka Tulák v Amfiteátru pod Starou věží.

Karviná hostí romský hudební festival

Romské kapely a zpěváci a samozřejmě i diváci se sjedou zítra do Karviné, kde se koná 18. ročník Karvinského romského festivalu. Program začne ve 14.30 hodin a postupně se v amfiteátru letního kina představí romské divadlo Romatan, zpěvák Tomáš Botló, kapely Bengas, Čilágos, Gipsy Culy, Gipsy Dini, Imperio a Saxx. 

Včelařské odpoledne osladí sobotu

Včelařský spolek Studénka zve všechny na Včelařské odpoledne. Lidé budou moci pozorovat včely v proskleném úle, děti si vyrobí svíčky ze včelího vosku a organizátoři pro ně připraví také kreativní dílničky. Po celé zítřejší odpoledne od 13 hodin v areálu restaurace na Kmínku ve Studénce budou návštěvníci také moci ochutnávat med od místních včelařů. Vstupné na akci bude zdarma. (ann)

Pivobraní v Novém Jičíně

Novojičínské náměstí bude zítra patřit pátému ročníku akce Pivobraní. Kromě sto druhů piv se návštěvníci mohou těšit i na koncerty a bohatý doprovodný program.

Na Masarykově náměstí se představí bezmála pětadvacet minipivovarů z našeho regionu, ale také z Polska, Německa, Belgie a Francie. „Letos poprvé přijedou zástupci partnerských měst italské Novellary a francouzského Epinal. V nabídce bude více než sto druhů piv. Součástí festivalu jsou již tradičně soutěže a doprovodný program s koncerty, na kterých vystoupí například Janek Ledecký, kapela UDG nebo skupina Wohnout," láká na akci Marie Machková, mluvčí města Nový Jičín.

Zástupci partnerských měst z Itálie respektive Francie nepřijedou do města s prázdnou a návštěvníkům nabídnou gastropochoutky z jejich kuchyně.

Svatojánská noc plná kouzel a tajemna

Noční atraktivní zábavu pro děti i dospělé připravil na zítřejší den Spolek Přátelé Vrbenska. Účastníci mohou prožít Svatojánskou noc plnou tajemství, kouzel a pohádkových bytostí. Sraz je v 16 hodin v Zámečku Grohmann ve Vrbně pod Pradědem. Vstup na akci zdarma mají všichni v kostýmech bludiček, lesních víl, skřetů, čarodějnic, čarodějů, pohádkových a bájných bytostí. Ostatní zaplatí 20 korun.

Vhodné je vzít si s sebou lampiony, lucerny, baterky, čelovky a spacáky. Na programu je zábava u táboráku s opékáním špekáčků, zahraje kapela, proběhne soutěž v karaoke, k vidění budou tance bludiček. Uskuteční se také volba královny Svatojánské noci, nejnápaditější kostýmovaná postava získá odměnu pět set korun. Po 21. hodině následuje stezka odvahy s hledáním truhlice pokladu, ohňová show a další zábava. Od půlnoci je noční klid, kdo má zájem, může na místě přespat pod širým nebem nebo ve stanu.

Zámek v rytmu charlestonu

Na fryštátský zámek se po roce vrací období první republiky. Akce s názvem V tento letní čas charleston je tu zas se koná zítra a kromě automobilových veteránů nabídne i ukázku dobových tanců či prohlídku zámku v prvorepublikových kostýmech.

„Návštěvníci mohou zažít prohlídky v rytmu shimmy a charlestonu, potkat četníka či přispět pouličnímu flašinetáři nějakým halířkem. Dámy bude určitě zajímat, co se tehdy nosilo a co bylo šik," řekla Ingrid Szczypková. Návštěvníci, kteří na akci zavítají v dobovém oblečení budou mít vstup na zámek zdarma. 

Žehnání nových varhan

Pomocný biskup Martin David požehná v neděli 25. června v kostele v Kozlovicích nové varhany. Žehnání bude součástí mše svaté, která začne od 10.30 hodin.

Letnice oslaví na chatě Ostrý

Košařiska - Letnice sice již přišly, letos připadly na 4. června, ale na horské chatě Ostrý, která se nachází přibližně kilometr pod vrcholem stejnojmenného beskydského vrcholu, se teprve na oslavy tohoto křesťanského svátku chystají. Zítra se od deseti hodin uskuteční již čtvrtý ročník festivalové akce s názvem Letnice na Ostrém. Návštěvníci se mohou těšit na folková, country a blues vystoupení. 

Město Opava vítá léto

Za Slezankou bude zítra vládnout veselá nálada. Postarají se o ni účastníci kulturního programu Město vítá léto, který bude zahájený v 10 hodin. Po koncertu dechovky Kobeřanka bude následovat karneval s tanečky a se soutěžemi, koncert country kapely Azyl, vystoupení Jožky Černého s cimbálovkou a po představení vítěze soutěže Superstar 2006 Zbyňka Drdy program od 21 hodin uzavře populární kapela Buty. 

Třetí ročník Bohumínského siláka

Soutěž v duchu strongmanských disciplín 3. ročník Bohumínského siláka+strongmanů GP105 se koná tuto sobotu od 9 hodin ve venkovním areálu restaurace TJ Viktorie Bohumín ve Starém Bohumíně. K vidění bude zvedání log-liftu (železné klády), automobilu, přenášení super-youku (ocelová kostrukce), farmrs walk (chůze s „kufry"), zvedání betonových kouli, přetáčení nákladních pneumatik. Soutěžit se bude jak v mužských, tak ženských kategoriích. Více informací na facebookovém profilu oddíl silového trojboje TJ Viktorie Bohumín.