Ostrava

Hnutí Ostravak, KSČM a ČSSD podepsaly minulý týden v Ostravě memorandum s cílem vytvoření trojkoalice. Podle zástupců politických subjektů by samotná koaliční dohoda mohla být podepsána už v polovině tohoto týdne. „Pět křesel bude mít hnutí Ostravak, tři komunisté a tři včetně primátorského sociální demokraté. Předpokládáme, že koaliční smlouvu podepíšeme 29. nebo 30. října," řekl lídr ČSSD Lumír Palyza, který se pravděpodobně stane i primátorem. Podle lídra KSČM Josefa Babky by podpis smlouvy následně měli svými hlasy posvětit zastupitelé města na prvním svolaném zastupitelstvu.

Havířov

Nově zvolení havířovští zastupitelé se už dohodli na tom, kdo bude městu vládnout a kdo bude v opozici. Přestože nejvíce mandátů v 46členném sboru zastupitelů bude mít ČSSD, koaliční dohodu mezi sebou uzavřeli KSČM, ANO 2011 a Hnutí pro Havířov. V pátek večer partneři podepsali smlouvu a stvrdili i obsazení postu primátora, jeho náměstků a členů městské rady. Podle dohody bude primátorem současný náměstek pro sociální rozvoj Daniel Pawlas (KSČM. Stejná strana si ponechá také post ekonomického náměstka, na kterém by měl setrvat dosavadní náměstek Eduard Heczko. Hnutí ANO obsadí post hospodářského náměstka, na který nominuje Ivana Bureše a Hnutí pro Havířov dosadí Daniela Vachtarčíka na post náměstka pro sociální rozvoj. Zbylými sedmi členy městské rady budou podle dosavadní dohody za KSČM Alice Hegyi, Štefan Langer a Tomáš Ptáček. ANO nominovalo Josefa Bělicu, Alenu Olšokovou, Róberta Masaroviče a Petra Hrabčáka.
Ustavující zasedání zastupitelstva se bude konat v pátek 7. listopadu v 10 hodin v KD Radost.

Karviná

Město Karviná další čtyři roky povede levice. Čtvrt století po takzvané sametové revoluci o tom v Karviné rozhodli komunisté, kteří se po bouřlivé diskusi přiklonili ke spojenectví s místními sociálními demokraty. V opozici zde budou hnutí ANO a lidovci. Komunisté tak neakceptovali původní koaliční nabídku hnutí ANO, které jim nabízelo dokonce post primátora a dvou náměstků.

Bohumín, Český Těšín

Žádné velké změny nečeká město Bohumín, kde vyhrála tamní ČSSD, a tak se očekává, že starostou bude na další období opět dnes již veterán této funkce Petr Vícha.

Zato obyvatelé Českého Těšína si možná, stejně jako před čtyřmi lety, zopakují volby. Jen pár hodin před vypršením termínu podalo na konci minulého týdne hnutí SOS pro Český Těšín žalobu na neplatnost voleb.

Frýdek-Místek

Na frýdecko-místecký magistrát míří naopak hnutí ANO v koalici s Naším Městem F-M a KDU-ČSL. Vláda sociálních demokratů končí. V jedenáctičlenné radě by ANO mělo obsadit šest křesel, Naše Město F-M tři a zbývající dva zástupce nominuje KDU-ČSL. Primátor bude s největší pravděpodobností z ANO, favoritem je lídr hnutí v komunálních volbách Radim Vrbata.

Hlučín

V Hlučíně koalici s největší pravděpodobností podepíší vítězná strana Občané pro Hlučín s lídrem Rudolfem Gogolínem, hnutí ANO 2011 v čele s Blankou Kotrlovou a KDU--ČSL pod vedením Petra Adamce. V jedenáctičlenném zastupitelstvu budou mít pět křesel Občané pro Hlučín, čtyři ANO 2011 a dvě KDU-ČSL. Tichou podporu příslíbila strana Náš Hlučín. Současného starostu Pavola Kubuše (ČSSD) by měl s největší pravděpodobností vystřídat Pavel Paschek, který dostal od voličů nejvíce hlasů.

Jablunkov

Sociální demokraté odcházejí do opozičních lavic také v šestitisícovém Jablunkově. ČSSD zde sice komunální volby vyhrála se ziskem 25,08 procenta hlasů, bude však mít pouze šest řadových zastupitelů. Jablunkovskou koalici vytvoří pět subjektů: KDU-ČSL, ODS, Soužití-Wspólnota, ANO 2011 a SNK Jablunkov 2014.

Opava

Původní vyjednávání vítězného hnutí ANO 2011 se sociálními demokraty v Opavě ztroskotalo, a ČSSD tak zbude opoziční role. V městské radě podle koaliční dohody nakonec zasednou zástupci pěti politických uskupení vítězné ANO 2011, Změna pro Opavu, Starostové a občané, ODS a KDU-ČSL. Poslední jmenovaná strana získala také mandát druhého náměstka, který bude vykonávat lídr kandidátky Josef Stiborský. Třetí náměstek je Dalibor Halátek ze Změny za Opavu. Radnici povede Martin Víteček z ANO 2011. Role prvního náměstka připadne Simoně Bierhausové ze stejného hnutí.

Orlová

ČSSD, ANO a koalice KDU- -ČSL a KONS (Konzervativní strana). To je složení koalice v Orlové. Podle podepsané koaliční dohody bude mít ČSSD starostu a hnutí ANO dva místostarosty. Městem se ale mimo jiné šíří zprávy o tom, že strany v opozici neplánují zrovna hladký průběh ustanovujícího zastupitelstva.

Třinec

Koaliční dohoda je na světě i v Třinci. Podepsali ji lídři SNK Osobnosti pro Třinec, KDU- -ČSL a TOP 09. V souladu s koaliční smlouvou se zvolení zastupitelé těchto tří subjektů dohodli, že ve vedení města zasedne po schválení zastupitelstvem ve funkci starosty Věra Palkovská (SNK Osobnosti pro Třinec) a posty uvolněných místostarostů budou zastávat Ivo Kaleta (SNK Osobnosti pro Třinec) a Michael Trojka (KDU-ČSL). Neuvolněným místostarostou se stane Radim Kozlovský (SNK Osobnosti pro Třinec).

V pátek podalo společně pět stran kandidujících v Třinci prostřednictvím datové schránky Krajskému soudu v Ostravě návrh na neplatnost voleb. Volebními stranami, které podaly tento návrh, jsou Úsvit přímé demokracie, ČSSD, Sdružení politické strany Strana Práv Občanů a nezávislých kandidátů, Coexistentia a KSČM.