V Evropském parlamentu pak usedli tři politici z Moravskoslezského kraje – Jan Keller (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM) a Evžen Tošenovský (ODS). Kdo by chtěl z našeho regionu zamířit do Bruselu tentokrát, a figuruje tak na kandidátkách pro volby, jež se uskuteční už tento pátek a sobotu?

ANO nemá žádného kandidáta z regionu

Před pěti lety vítězná ČSSD už na prvním místě kandidátky nemá svého tehdejšího silného regionálního koně – Jan Keller tentokrát nekandiduje. Nejlépe postaveným sociálním demokratem z regionu je tak na pátém místě kandidátky Pavel Kawulok z Hrádku na Frýdecko-Místecku.

Ještě tristnější je pohled na kandidátku hnutí ANO, které u nás v posledních letech dosahuje v komunálních či krajských volbách výborných výsledků a opírá se o silné lídry v podobě hejtmana Vondráka či primátora Ostravy Macury. Kdo tedy krajskou organizaci ANO reprezentuje na eurokandidátce? Nikdo! Žádné jméno z našeho regionu na ní nenajdete.

To komunisté se dál drží zavedených tradic a jako jediná strana či hnutí mají jméno pocházející ze severní Moravy přímo v čele kandidátky. Lídryní KSČM je totiž – stejně jako před pěti lety – současná europoslankyně Kateřina Konečná z Nového Jičína.

Ani občanští demokraté nedělali v čele kandidátky žádná velká škatulata, a tak stejně jako v roce 2014 figuruje na druhém místě hned za lídrem Janem Zahradilem bývalý primátor Ostravy, pak hejtman kraje a nyní europoslanec Evžen Tošenovský. Ten je v Evropském parlamentu už deset let – poprvé byl rovněž jako dvojka kandidátky ODS zvolen v roce 2009.

O hlasy usiluje i olympijský vítěz

„Nejregionálnější“ kandidátní listinu ze všech má koalice složená ze Soukromníků a Nezávislých. Na jejím volebním lístku najdete mezi osmadvaceti jmény dokonce šest zástupců z Moravskoslezského kraje. Nejvýše umístěná je bývalá senátorka a exstarostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková, která je na druhé pozici.

To lidovci mají svého kandidáta z tohoto regionu až na sedmé pozici, kterou obsadil náměstek hejtmana Lukáš Curylo. U Pirátů je pak zástupce našeho kraje desátý – na tomto místě kandidátky figuruje Michal Gill z Karviné, který působí jako mediální analytik v kanceláři pražského primátora.

Hodně vidět i slyšet bývalo u minulých parlamentních či komunálních voleb Lubomíra Volného, jenž byl krajským lídrem SPD. Poté, co se rozkmotřil s Tomiem Okamurou, už ale figuruje v jiném seskupení. Pro evropské volby je tak na šestém místě kandidátky hnutí Alternativa pro Českou republiku 2017. V SPD je tedy nejvýše postaveným zástupce z regionu opavský lékař Kamil Běrský.

Zajímavého kandidáta pak dostala do popředí kandidátky Dělnická strana sociální spravedlnosti. Na jejím volebním lístku je totiž na druhé pozici olympijský vítěz Ota Zaremba z Havířova, který získal zlato ve vzpírání na Olympijských hrách v Moskvě v roce 1980. Nutno dodat, že jako dvojka DSSS Zaremba neúspěšně kandidoval už i v eurovolbách v roce 2014.

Ilustrační snímek.
Ostrava se rozhodla úplně zrušit hazard!