„V průběhu července vyjel krajský koroner 257krát, z toho 141krát k mužům a 116krát k ženám. Zhruba v padesáti případech byla přítomna také Policie ČR, a to z důvodů podezřelých úmrtí jako jsou sebevraždy, vraždy, dopravní nehody a podobně," popsala mluvčí městské nemocnice Magda Otáhalová. Jak doplnila, koroner nejčastěji vyjížděl k ohledání v Ostravě, a to 85krát. Následuje Frýdeckomístecko se 40 výjezdy. Až pět lékařů, kteří se střídají ve dvanáctihodinových službách, má na starosti všechny okresy kraje. A k zemřelému musí dorazit do dvou hodin od nahlášení úmrtí. To je jedna ze smluvních podmínek, kterou kraj provozovateli služby nastavil.

„Opozdili se jen ve třech případech, a to kvůli špatně nahlášené adrese," hodnotí náměstek hejtmana pro zdravotnictví Jiří Martinek.

Zároveň připomněl, že hlavní důvody, proč se kraj rozhodl učinit v Česku ojedinělý krok a vypsal veřejnou zakázku na krajského koronera, byly dva. Jednak stížnosti policie, popřípadě pozůstalých, kteří museli mnohdy několik hodin čekat na vystavení listu o prohlídce zemřelého. A také klesající ochota praktických lékařů vykonávat ohledání za stávajících podmínek v rámci lékařské pohotovostní služby.

S dosavadními výsledky jsou zatím spokojeny všechny zúčastněné strany. „Vše funguje, jak má, došlo k výraznému zlepšení situace oproti předchozímu období," konstatoval náměstek hejtmana Martinek. Na podzim chce proto kraj vyhlásit veřejnou zakázku na příští rok, případně delší období. A dokazuje to i zájem kolegů z jiných krajů, kteří se na službu krajského koronera v Ostravě dotazují a zvažují, že ji zřídí také.

Telefonní čísla pro výzvu k prohlídce těla zemřelého jsou 596 612 111, 596 618 861 a 596 618 853. Je zveřejněno na webových stránkách Moravskoslezského kraje a k dispozici také na lince 112.