Své působiště bude mít v nadcházejících dvou letech v dílnách společnosti Českomoravská železniční opravna (ČMŽO) v Hranicích na Moravě, kde si ji vezmou do parády restaurátoři, aby jí „vdechli“ nový život.

Poté se již provozuschopná Slovenská strela do Kopřivnice vrátí, už ne ale k technickému muzeu, ale do areálu Tatry, kde bude stát v proskleném depu před novým muzeem automobilů. To má v příštích letech vzniknout v objektu bývalé slévárny.

K restaurování historického unikátu vyrobeného již v roce 1936 v kopřivnické Tatře v počtu pouhých dvou kusů dojde díky bezmála osmdesátimilionové dotaci, kterou na počátku letošního roku získala společnost Tatra Trucks, která jedinečný kolejový vůz vlastní. Celkové náklady na projekt, včetně výstavby speciálního depozitáře, dosáhnou výše 118 milionů korun.

„Těší nás, že se celý projekt daří realizovat a Slovenská strela již brzy poputuje do Hranic na Moravě, kde ji znovu uvedou do perfektního, a především provozuschopného stavu. Přesunem vlakové soupravy bude zahájen projekt Návrat Slovenské strely na koleje,“ uvedl generální ředitel společnosti Tatra Trucks Radek Strouhal s tím, že po restaurování bude vůz schopen při zvláštních příležitostech vyjet z nového depozitáře na železnici.

„Slovenská strela“ před Technickým muzeem Tatra Kopřivnice.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Od poloviny roku 2020 najde zrekonstruovaný železniční unikát, který se od roku 2010 pyšní statutem národní kulturní památky, svůj nový domov u nového Muzea automobilů Tatra. To vznikne jako další pobočka Muzea Novojičínska a provozovat ho bude Moravskoslezský kraj.

Na projektu se podílí také kopřivnická automobilka, která pro daný účel darovala pozemek s halou někdejší slévárny ve svém areálu, navíc umožní využití přilehlých ploch a k tomu ještě přidá sbírku unikátních vozidel, pro něž doposud chyběly výstavní prostory.

„V současnosti ve veřejné soutěži vybíráme zhotovitele stavby a finalizujeme návrh expozice nového muzea. Ta se zaměří především na nákladní vozy společnosti Tatra Trucks. Její součástí bude i zrekonstruovaný legendární vlak Slovenská strela. Spolupráce s automobilkou a městem Kopřivnicí funguje dobře, takže se těšíme, že v sezoně 2021 přivítáme v novém muzeu první návštěvníky,“ řekl k projektu chystaného muzea hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.