Největším a nejnavštěvovanějším lyžařským areálem v Beskydech je bezesporu Skiareál Bílá.  V sobotu 16. prosince zde byla slavnostně otevřena nová šestisedačka s bublinami a sedáky s koženými potahy s vysokou opěrkou a vyhříváním. Nahradila tak původní čtyřsedačku.

Přepravní kapacita lanovky zůstala stejná, 2400 osob za hodinu. Díky dvojnásobné dopravní rychlosti se však doba jízdy zkrátí na pouhé 3 minuty. Jde o největší investici na českých horách v letošním roce – dosáhla hodnoty 147 milionů korun, z čehož 40 milionů pokryla dotace z programu Regionální sportovní infrastruktura od Národní sportovní agentury.

Lanovku pak doplňují 3 lyžařské vleky a 3 pojízdné pásy, které obsluhují 5,2 kilometrů technicky zasněžovaných sjezdových tratí všech obtížností. Původní čtyřsedačková lanovka by se měla v příštím roce přesunout do skiareálu Karolinka v Javorníkách, kde nahradí kotvový lyžařský vlek.

Provozovatelům na Bílé ale také kazilo plány počasí. Vánoce hodnotí spíše jako průměrné s menším počtem návštěvníků než v minulých letech.

„Bylo to způsobeno hlavně počasím. Nemohli jsme mít v provozu večerní lyžování na nové šestisedačkové lanovce, což mělo vliv i na gastro a podobně,“ prozradil Martin Kacíř, marketingový manažer Ski Bílá.

Návštěvnost naplnila 70 procent obvyklého stavu, kdy je dostatek sněhu a dobré počasí. I tady byl nejúspěšnější den 29. prosinec.

Zájem je o lyžařskou školu.

„Rodiče na dětech nešetří a instruktoři měli hodně práce. Dětský park byl opět v závislosti na počasí naplněn,“ podotýká Kacíř.

Jarní lyžařské kurzy jsou také naplněny.

„Kurzy jedou na 100 procent a již není možné zajistit ubytování do konce sezony pro školy. Pro soukromé osoby se několik míst ještě najde,“ uzavírá manažer Ski Bílá.

Sjezdovka Horal se nachází přímo u stejnojmenného hotelu ve Velkých Karlovicích. Skýtá možnosti pro rodiny s dětmi i ty, kdo začínají s lyžováním nebo se v něm chtějí zlepšit. Modrá trať s délkou 350 metrů je ideálním místem pro učení prvních oblouků.

„Svátky hodnotíme velice kladně. Zájem o lyžařskou školu i lyžování byl výrazně vyšší než v minulém roce,“ potvrzuje obchodní a marketingový ředitel Resortu Valachy Michal Vala.

Ve Velkých Karlovicích počasí opravdu přálo. Před Vánoci přichystalo sněhovou nadílku, a tak byla na sjezdovce Horal zhruba šedesáticentimetrová vrstva přírodního a technického sněhu.

„Víceméně celé svátky bylo hezké a slunečné počasí, což určitě přispělo ke zvýšenému zájmu o lyžování, nejúspěšnějším dnem byl pátek 29. prosince,“ dodává Vala.

V letošní sezoně sleduje velký zájem o lyžařskou školu. Návštěvníci chtějí naučit děti lyžovat.

Vyhlídky na jarní prázdniny?

Lidé objednávají pobyty na dobu školního volna s předstihem. Největší zájem je ze Zlínského a Jihomoravského kraje.

„Obsazenost je meziročně o pět až deset procent vyšší. U Horalu je zaplněna polovina kapacit a u Lanterny přibližně třetina,“ popisuje marketingový ředitel Resortu Valachy.

Očekávává, že rezervace budou přibývat s blížícím se termínem prázdnin, ale také s meteorologickým výhledem na návrat zimního počasí.

Na Kyčerce bojovali s počasím

Spíše než o vánoční lyžařské sezoně provozovatelé areálu Kyčerka mluví o „vánočním boji“.

„V důsledku vysokých teplot a deště jsme čelili velké oblevě a jsme rádi, že jsme dokázali udržet v provozu sjezdovku pro dospělé i pro děti,“ popisuje Magda Pekařová ze Skiareálu Synot Kyčerka.

Navzdory nepřejícímu počasí si lyžaři na svah cestu našli a nejúspěšnějším dnem byl 28. prosinec, kdy bylo jasno a slunečno. Návštěvnost během Vánoc ale byla nižší než v předešlých letech.

Lyžařské kurzy jsou zaplněny až do března

Zájem o lyžařskou školu na Kyčerce zůstává stejný jako dřív. Stejné je to i v případě dětských lyžařských kurzů.

„Co se týká jarních prázdnin, kapacity vyhrazené pro lyžařské kurzy jsou zaplněny až do poloviny března. V rámci soukromých pobytů je zatím obsazenost prázdninových termínů zhruba 50 procent a zájemců postupně přibývá,“ dodává Pekařová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Takto se v tuhých mrazech čistí ulice Frýdku-Místku

Práce v mrazu ve Frýdku-Místku, 8. 1. 2024. | Video: Radek Luksza