V ostravském Trojhalí Karolína pořadatelé připravili udržitelný trh s různorodým zbožím. V sobotu na akci prodávali lidé se značkami z České republiky, Ukrajiny a Slovenska. Produkty na trzích jsou ruční výroba od návrhářů, umělců, tvůrců a kutilů, kteří měli zájem ukázat práci na trzích návštěvníkům.

„Podpora malých a lokálních značek je od samého začátku jednou ze základních myšlenek našeho projektu,“ vysvětlila Deníku organizátorka Lenka Šašková. Dodala, že na trzích je rozmanitý sortiment. Prodejci nabízeli svíčky ze sójového vosku, keramiku, ilustrace, batohy, kabelky, šperky a tradičně oblečení.

Festival knižních závisláků, Ostrava, 4. 11. 2023
VIDEO: Na festival do Ostravy se sjeli závisláci z celé republiky. Kvůli knihám

Pořadatelé akce MINT Market se snaží, aby výrobky byly udržitelné. Do Trojhalí Karolina v Ostravě přijelo skoro sto prodejců. Jedni z tvůrců jsou manželé Ivo a Tereze Přichystalovi, kteří se věnují výrobě přírodních svíček ze sójového vosku od roku 2020.

„Jedná se o společný koníček. S výrobou svíček jsme začali při studiu na vysoké škole. V nabídce prodáváme dvanáct vůní, od vánočních, podzimních, ovocných a celoročních jemných čistých vůní. Také vytváříme vonné aroma vosky a závěsné malé difuzéry,“ uvedla majitelka firmy Rest candle Tereza Přichystalová. Dodala, že cena za malou svíčku je dvě stě osmdesát korun a za velkou čtyři sta korun.

Na trhy dorazilo i mnoho návštěvníků, kteří měli zájem o lokální produkty. Zájemkyně Alexandra Dobrovolná přišla, protože ráda kupuje lokální módu a podporuje výrobce z České republiky.

Městský obvod Ostrava-Vítkovice z výšky.
Soumrak nad ostravským průmyslem? V krizi jsou další dvě velké firmy

Návrhářů a prodejců s oblečením bylo na akci nejvíce. „Společně s kamarádkou jsme vytvořily oblečení převážně z bavlny, úpletu a elastanu. Začaly jsme oblečení vyrábět před deseti lety. Nejdříve jsme šily dětské čepice a postupně přidávaly dámské oblečení. Základní triko stojí čtyři sta padesát korun, ale nabízíme i kabát za dva tisíce dvě stě korun,“ řekla jedna z provozovatelek značky Yellowviolet Renata Hanáčková.

Zakoupit bylo možné i další netradiční předměty a výrobky. Plzeňská firma LissWood vyrábí květinové a lesní obrazy, které ukládají do ručně dělaných dřevěných rámů „Nápad vznikl dva roky zpátky z mojí lásky ke květinám a přítelovi vášni ke dřevu. Ceny obrazů začínají od šest set devadesát korun a čím větší obraz, tím samozřejmě dražší,“ představila majitelka a tvůrkyně obrazů Veronika Mudrová.

K tématu Svatomartinská husa. Snímek Kaufland, Orlová, 3. 11. 2023
Svatomartinské hody doma? Kde a za kolik koupíte husu v Ostravě a v Polsku

Na trhy přišlo spoustu návštěvníků, kteří nakupovali originální výrobky a módu. Netradiční výtvory byly papírové origami stínidla, která jsou ručně skládaná z barevného kartonu nebo grafického papírů. Tvůrkyní je Lenka Kudělová z Ostravy, která se výrobě a origami věnuje deset let. Cena za jedno stínidlo se pohybuje od tisíc pět set korun do čtyř a půl tisíc korun.

„Ráda podpořím lokální prodejce, přestože jsou ceny dražší,“ konstatovala zákaznice Anna B. Dále si lidé mohli koupit šperky, zrcátka nebo kosmetiku. Letos se na trzích objevily i stánky s různými pokrmy. Vstupné na MINT Market bylo dobrovolné.