Místo haldy v Hrabůvce bude obří umělé jezero
/FOTOGALERIE/ Na odvale mezi Ostravicí a Hrabůvkou se likvidují podzemní požáry a odstraňuje skládka ropných kalů.
Až pětadvacet litrů vody za sekundu přitéká z řeky Ostravice do nového umělého ostravského čtyřapůlhektarového jezera.
To vzniká, stejně jako další terénní úpravy, východně od Místecké ulice a sídliště Hrabůvka. Na haldě, kde jsou v plném běhu hned dva rekultivační projekty.
BEZ HAŠENÍ BY HROZILY PROPADY PŮDY
„O uhašení takzvané Hrabůvecké haldy prostřednictvím injektáže do vrtů, provedení rekultivace se zatravněním a výsadbou stromů a vybudování samotné vodní plochy se stará firma Hochtief.
Platí to Ministerstvo financí ČR v programu Revitalizace MS kraje," řekla Eva Kijonková, mediální zástupkyně společnosti Vítkovice. Ta odval vlastní. Hrabůvecká halda totiž podobně jako jiné v Ostravě pořád hoří.
„Před sanací ji stravovaly vnitřní požáry s ložiskem asi třicet metrů pod povrchem. Uvnitř odborníci zjistili teplotu až 300 °C a teplota vystupujících zplodin dosahovala až 40 °C. Pokud by se nehasilo, termické procesy by se šířily a začala se zde propadat půda," líčila Kijonková.
VZNIKAJÍ ZELENÉ PLOCHY PRO VOLNÝ ČAS
Jezero je napouštěno od konce června, plné má být do prosince. „To je také naplánován konec prací, ale i pak zůstane lokalita pod neustálým dohledem. Technici několikrát do roka zkontrolují vrty teplotu v podzemí," pokračuje Kijonková s tím, že Vítkovice na Hrabůvecké haldě plánují „zelený prostor" pro volný čas. Uvažuje se o stezkách pro cyklisty, bruslaře, v zimě dokonce běžkaře, dále o zřízení hřiště. Vše na dohled od činžáků v Hrabové a paneláků v Hrabůvce.
A s tím souvisí také druhý projekt, jenž pod hlavičkou společnosti Vítkovice realizuje firma Aquatest. „Odstraňuje skládku ropných kalů a dělá rovněž rekultivační práce se zatravněním a osázením ploch. Vše platí opět stát v rámci úhrady nákladů na vypořádání ekologických závazků vzniklých v době před privatizací. Hotovo má být na jaře," řekla Kijonková.
MONITORING POŽÁRŮ ROZHODNE, CO DÁL
O budoucí podobě Hrabůvecké haldy, jak upozorňuje, se rozhodne až po rekultivacích.
„A to právě s ohledem na výsledky monitoringu podzemních požárů. Věříme, že se pak nový zelený prostor bude Ostravanům líbit. Každý kus zeleně pro naše město jistě stojí za tu námahu," dodává Kijonková s prosbou k lidem v Hrabové i Hrabůvce, aby strpěli možné dočasné obtížné projevy spojené se sanačními pracemi.