Lokální patrioti a fanoušci regionální historie u rozcestníku s nápisem Morgenland instalují obraz svaté Barbory, aby připomenuli minulost této zaniklé hornické osady.

Účastníci akce vyjedou v 8.22 hodin linkovým autobusem z Bruntálu směr Malá Morávka. Čeká je asi osmikilometrová procházka nenáročným terénem. Přidat se může každý.

Obyvatelé Světlé Hory zavítali k dvě stě let starému listnáči.
Jasan Vévoda z Morgenlandu je čtvrtý

Obec Malá Morávka má ve svém katastru jak ikonickou horu Praděd vysokou 1492 metrů, tak Morgenland, který téměř nikdo nezná. Pokud se rozhodnete projít Malou Morávkou z dolního konce obce na horní, čeká vás převýšení 900 výškových metrů a exkurze do různých klimatických pásem.

"Morgenland je vlastně taková náhorní plošina otevřená na všechny strany a díky tomu tam dopadají první paprsky ranního slunce. Slunce tam pak vydrží celý den, takže je tam podstatně tepleji, než jinde v Jeseníkách. Proto tam tak rád chodím se psem, prakticky každý den. Tu nádheru doplňují daleké výhledy na Velký kotel a Praděd," popsal svou zkušenost s Morgenlandem starosta Malé Morávky Ondřej Holub. Morgenland je zajímavý tím, že je odtud také skvělý výhled na sopky Velký a Malý Roudný.

Vlastní mikroklima náhorní planiny

"Podle mých zkušeností v Morgenlandu bývá daleko tepleji než třeba o pár kilometrů dál v Karlově. Severní svahy Jeseníků jsou ve stínu, takže na nich dlouho leží sníh a udržují v okolí chladnější klima jako lednice. Na otevřené louce máte třeba 15 stupňů, ale sotva přijdete pod les, tak tam bez bundy nevydržíte. Díky tomu si můžete naplánovat výlet do teplých nebo studených oblastí Malé Morávky," vysvětlil starosta Malé Morávky jak zde funguje mikroklima.

Prodej bunkru („řopík“) SLO VEČ ROP3OP, 17. dubna 2022 v Opavě,
Koupit si bunkr na Bruntálsku? Není to vůbec drahé, jenže, co pak s ním!

Nejstarší zmínka o Morgenladu je z roku 1662. Jeho úpadek souvisí s ukončením těžby, ale ještě před druhou světovou válkou zde stálo 12 chalup a oblíbená výletní hospoda.

Konec těžby: úpadek Morgenlandu

Dnes tudy vede červená turistická značka z Malé Morávky do Karlovy Studánky. Snad jedinou významnější atrakcí Morgenlandu je posezení ve stínu jasanu ztepilého. Má přes dvě století a nese jméno Vévoda. Je odtud výhled na Velký a malý Roudný i okolní louky zalité sluncem.

Dolní Moravice leží pod hřebeny Jeseníků. Kromě 388 místních obyvatel zde potkáte také spoustu chatařů, chalupářů a turistů.
Život na vrcholu Jeseníků: Obnoví v Dolní Moravici věhlas Moravické kyselky?

Po středověkých hornících, kteří zde kutali zlato a polymetalické rudy, tady zůstala spousta opuštěných dolů a štol. Když se ruda vytěžila, z rolníků se stali zemědělci a řemeslníci. Případě dělníci, co dojížděli za prací do železáren v Malé Morávce.

Všichni obyvatelé Morgenlandu byli sudetští Němci, takže je po válce čekal odsun. Českým dosídlencům z vnitrozemí se nechtělo živořit na náhorní planině bez elektřiny, kam nevede ani silnice. Jediný dům, který se podařilo zachránit, dnes slouží už jen jako rekreační chalupa.

Klub za starý Bruntál plánuje návrat z Morgenlandu ve 13 hodin autobusem z Malé Morávky od Kovárny.