Šestašedesátiletý muž neudržel nervy na uzdě při pohledu na plakát jedné z politických stran, jež se uchází o přízeň voličů v nadcházejících krajských volbách. Nejprve plakát strhl, poté přenosný billboard povalil na zem. Než se pustil do ničení dalších, zadrželi ho strážníci.

„Hlídku při noční pěší obchůzce Moravskou Ostravou upoutal atypický hluk, který se ozýval z nedalekého Husova sadu,“ uvedl mluvčí ostravských strážníků Jindřich Machů s tím, že strážníci po příchodu na místo zaregistrovali muže, který z přenosného billboardu strhával plakát jedné z politických stran.

„Se stržením předvolebního plakátu se ale nespokojil. Pokračoval v další destrukci přenosného billboardu, který převrátil na zem. Pádem billboardu tak došlo k poškození jeho dřevotřískové výplně,“ dodal Machů. Důchodce se chystal zdemoloval i další billboardy, v tom mu ale strážníci zabránili.

Na kuráž

Vše nasvědčuje tomu, že se před činem posilnil alkoholem. „Jevil známky požití alkoholu. Motiv svého jednání strážníkům nevysvětlil. Hlídce pouze uvedl, že si je svého úmyslného jednání plně vědom,“ doplnil Machů. Koho dotyčný v krajských volbách hodlá volit, není jasné. Jisté však je, že ho čeká přestupkové řízení. V něm mu hrozí až padesátitisícová pokuta.´

Plakát patřil Komunistické straně Čech a Moravy (KSČM). Lídr strany pro Moravskoslezský kraj Josef Babka Deníku řekl, že nejde o první takovýto útok.

Další případy

„Nejedná se o první útok. Byly nám poničeny trojnožky na Ostravě-Jihu, kde musíme provést opravu a výměnu bannerů. Takový útok je vždy útokem primitivním. Pokud si někdo myslí, že útokem na billboardy nebo trojnožky KSČM bude tato strana zničena, tak se hluboce mýlí,“ řekl Babka, podle kterého má každý právo na svůj názor, který může vyjádřit ve volbách.

Případy poškozování plakátů a billboardů řeší policisté a strážníci před každými volbami. Zřejmě nejrušnější byly senátní volby v roce 2012. Tehdy lidé kandidátům přimalovávali tykadla. Někteří politici z toho dokonce následně udělali součást své předvolební kampaně. Tykadla si začali sami domalovávat, používali i různé „tykadlové“ slogany. Docházelo však i k dalším činům. Například v Ostravě tehdy zmizelo více než sto politických poutačů připevněných ke sloupům veřejného osvětlení.