Policisté zatím vraha neznají. Bohužel ani nevědí, kdo je obětí. Z kosterních ostatků dokázali zjistit, že jde o muže, kterého někdo zastřelil. Ve spolupráci s experty se jim podařilo rekonstruovat obličej. Měli i důležitou indicii v podobě velmi drahé košile šité na zakázku. Deník zjišťoval podrobnosti. Pokud máte k vraždě informace, kontaktujte policii na lince 158.

Hrůzný nález

V sobotu 13. října 2001 byly v katastru obce Čeladná v místní části „Škaredý“ objeveny lidské kosterní ostatky. Nacházely se asi třicet metrů od silnice vedoucí z Čeladné do obce Podolánky. Nález telefonicky oznámil svědek.

Na místo vyrazili policisté, kterým bylo na první pohled jasné, že mají co do činění se zločinem. „Z poznatků na místě samém bylo důvodné podezření, že se jedná o násilnou smrt a případ si převzali do své gesce krajští kriminalisté,“ uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Velmi drahá košile

Expertizy a znalecká zkoumání ukázaly, že se jednalo o ostatky muže ve věku kolem 34 až 40 let, vysokého 177 až 183 centimetrů, černých vlasů, robustní, pravděpodobně svalnaté postavy. Tělo zde leželo několik měsíců. K úmrtí mohlo dojít v rozmezí let 2000 až 2001. Pitva prokázala násilnou smrt. Krajští kriminalisté začali případ vyšetřovat jako vraždu. Muž zemřel na následky střelného zranění.

Kriminalisté při ohledání místa činu našli důležitou stopu, a to velmi drahou košili šitou na zakázku firmou z Čáslavi. Naděje, že se díky ní podaří identifikovat oběť, však vzala za své. Muž měl dále na sobě kalhoty značky Pioba vyrobené v Polsku.

Znají obličej

Policisté úzce spolupracovali s kolegy z odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství a s Kriminalistickým ústavem, který vypracoval faciální rekonstrukci obličeje. Ochránci zákona tak měli k dispozici pravděpodobný obličej mrtvého. Následovalo rozsáhlé a náročné pátrání v databázi hledaných a pohřešovaných osob. A to nejen u nás.

Zahraniční spolupráce

„Policisté v průběhu let opakovaně porovnávali získané informace o neznámém muži s osobami, které byly od této doby v pátrání, prověřovali a vyhodnocovali další skutečnosti a informace, ale bez kladného výsledku. Vzhledem k tomu, že není vyloučeno, že by se mohlo jednat o cizího státního příslušníka, oslovili přes ředitelství pro mezinárodní policejní spolupráci kolegy ze zahraničí,“ dodala Jiroušková. Týká se to zejména okolních států. Čeladná totiž leží nedaleko hranic s Polskem a Slovenskem. Pátrání však zatím nebylo úspěšné. V policejním kalendáři je zmínka, že by dotyčný mohl pocházet z rusky hovořících oblastí východoasijské části.

Vražda je promlčena

Přestože od vraždy již uplynulo více než dvacet let, a je tudíž z pohledu trestního práva promlčena, kriminalisté na případu dále pracují. Považují ho jeden z takzvaných pomníčků, který se snaží objasnit.

„Činili a činí velké množství procesních úkonů v souvislosti s objasněním případu a dopadením pachatele,“ uzavřela Jiroušková, která se obrátila na veřejnost se žádostí o pomoc. Informace lze sdělit na linku 158, další možností je kontaktovat přímo krajské kriminalisty na emailové adrese: krpt.skpv.ook.evidence@pcr.cz.