A právě na takové hazardéry se v tomto období zaměřují moravskoslezští policisté. „Kontroly nyní provádíme ve větší míře. Jde například o sídliště, odkud lidé bez dostatečně očištěných skel i dalších částí aut vyjíždějí,“ řekl Deníku René Černohorský z moravskoslezské policie a dodal:

„Řidiči by před jízdou měli odstranit sněhovou vrstvu či námrazu z povrchu celého vozidla, tedy z karosérie, včetně všech oken, aby byl zajištěn řádný výhled z automobilu. Očistit je zapotřebí i zpětná zrcátka, přední a zadní světlomety, ukazatele směru a obě registrační značky.“ Hříšníkům hrozí na místě až dvoutisícová pokuta. A to je ta lepší varianta. Tou horší jsou dopravní nehody, které mohou mít i tragické následky.

Jako v tanku

Jedna z nich se před několika lety stala v Ostravě-Porubě. Ke dvěma rokům vězení byla odsouzena žena, která osudného dne spěchala do práce a neměla čas na očištění předního skla. Na přechodu pro chodce přehlédla a srazila devadesátiletou důchodkyni, jež na následky zranění zemřela. Řidička z místa ujela. Policisté ji po několika dnech vypátrali. Auto paradoxně řídila ošetřovatelka starých nemohoucích lidí. „Na čelním skle měla průzor jako v tanku,“ vypověděl řidič autobusu, kolem kterého projela krátce před nehodou.

Led

Ve střehu by měli být i řidiči nákladních vozidel. „Řidiči nákladních vozidel a souprav, zejména s plachtovou střechou, musejí věnovat pozornost tomu, zda se na střeše nevytvořil led, který by při odtržení a případném pádu mohl ohrozit životy, zdraví a majetek osob,“ řekl Černohorský.

Že nejde o plané varování, potvrzuje nedávný případ šestapadesátiletého řidiče z Ostravy. Z jeho nákladního vozidla odpadl kus ledu, který zasáhl v protisměru jedoucí policejní vůz. Výsledkem bylo rozbití čelního skla a zranění ochránce zákona sedícího na místě spolujezdce. Utrpěl poranění obou očí.

Podle znalců šlo o středně těžká zranění. Motorista skončil před ostravským okresním soudem. Ten i kvůli viníkově upřímné lítosti trestní stíhání podmíněně zastavil, a to na zkušební dvouletou lhůtu.