Největší změny zažila v tomto radnice v Orlové, kde se vystřídalo vedení komplet. Starosta města Tomáš Kuča ale již předtím v politice působil jako místní zastupitel.

Podle svých slov se cítí v současné roli dobře a chce zde uplatnit i své zkušenosti z podnikání. Sázet tak bude i na týmovou spolupráci.

„Největším bohatstvím každé firmy jsou její lidé, a to platí i v případě města. Ať už podnikatel nebo starosta, sám bych nedokázal nic, kdybych kolem sebe neměl skvělý tým lidí, na které je spolehnutí," říká Tomáš Kuča, který je absolvent vysokoškolského oboru ekonomika státní správy.

Pedagogickou i filosofickou fakultu vystudovala orlovská místostarostka Renata Potyšová. Před nástupem na radnici pracovala jako vedoucí právního oddělení a zatím se cítí dobře i ve své nové funkci.

„Navíc mám v gesci odbory, s jejichž problematikou jsem se už v minulosti setkala, což mi alespoň trošku usnadnilo můj nástup," podotýká.

Ekonomickou fakultu vystudovala orlovská místostarostka Petra Jenčmionková. Ta původně pracovala jako manažerka hotelu. „Jsem ráda, že mám příležitost využít své znalosti v oboru, který jsem vystudovala, a věřím, že se nám podaří optimalizovat městské finance tak, abychom nastavili jasná pravidla financování," uvedla.

Tři z Havířova

Tři nováčky ve funkcích má dnes také havířovský magistrát. Například primátor města Daniel Pawlas už ale v oblasti politiky rozhodně rovněž patří mezi zkušené matadory.

Tyto zkušenosti pak vnímá i jako výhodu pro svou současnou pozici v čele města. „Chceme být ve svých funkcích úspěšní a snažíme se o to i ve spolupráci s našimi koaličními partnery. Věřím, že nám to vydrží a časem se nám podaří dobře spolupracovat i s naší opozicí," říká.

Náměstek havířovské radnice Ivan Bureš před tím pracoval jako manažer ve stavebnictví. „Jsem odolný vůči stresu i vůči tlakům, cítím se být na svém místě a věřím, že na něm vydržím následující čtyři roky," míní Ivan Bureš, který má bakalářské vzdělání v oboru sociální pedagogika.

Třetím nováčkem je náměstek magistrátu Daniel Vachtarčík. Absolvent přírodovědecké fakulty má vzdělání v oblasti matematiky, informatiky a výpočetní techniky a působil jako středoškolský učitel. Krom toho vede také Havířovskou bridžovou akademii. „Samozřejmě chci toho pro město dokázat co nejvíce. V této chvíli se především podrobně seznamuji se svěřenými oblastmi," říká.

Zkušenosti s politikou se hodí

Dva nové muže na palubě v pozicích náměstků hlásí magistrát v Karviné.

Oba jsou ovšem s lokální politikou rovněž poměrně srostlí. Karel Wiewiorka je od roku 2002 členem zastupitelstva. Má střední průmyslovou školu a je profesní odborník na bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Miroslav Hajdušík vystudoval zemědělskou a lesnickou univerzitu a službám pro zahradnictví se věnoval v soukromé české firmě. Pro město pracuje od roku 2002, kdy se stal členem komise rady města pro životní prostředí.

Oba jsou rovněž týmovými hráči a říkají, že dnes je pro ně mimo jiné důležitá také pomoc profesionálů z řad úředníků. „Jsou to nové výzvy a nové přímé možnosti, jak udělat něco dobrého pro tohle město, proto jsme do toho šli," shodují se.

Nováčkem v roli místostarostky je pak v Českém Těšíně Gabriela Hřebačková. Ta pracovala jako výchovná poradkyně a zástupkyně ředitele školy a mateřské školy. Také ona je pak zastáncem týmové spolupráce.

„Doposud jsem měla to obrovské štěstí, že jsem se vždy setkala se skvělým týmem. Tento pocit mám i zde a věřím, že se můj názor ani s postupem času nezmění," hodnotí českotěšínská místostarostka své první měsíce na tamní radnici.