Radvanice a Bartovice se co do počtu obyvatel řadí hned za takzvanou velkou šestku ostravských obvodů. Radvaničtí mají Penny Market, Bartovice jsou už ale pětadvacet let bez pořádné prodejny. Několik pokusů o drobný prodej nemělo dlouhého trvání. 

„Není tu obchod, není tu nic. Lidé tu nemají žádné vyžití. Doslova chodíte s prosíkem, ať se pro ně něco udělá," vyjádřila se pro Deník předsedkyně bartovického klubu důchodců Zdeňka Smužová, když se v Bartovicích před pár lety uvažovalo o vzniku kasina. To lidé vehementně odmítali a zmiňovali právě potřebu obchodu.

Kde bude stát?

Pozitivní zprávou pro místní obyvatele je fakt, že po letech jednání s různými řetězci radnice na začátku tohoto týdne podepsala smlouvu s Hruškou na výstavbu zcela nové prodejny. Stát bude mezi ozdravným centrem Ještěrka a vedlejší ulicí U Potoka. Bude tak ve spádové oblasti i pro nedaleký Šenov, navíc lokalitou denně projedou tisíce aut.

Pozemek v ostravské části Bartovice kde se bude stavět nový místní obchod, 13. ledna 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Hrušku mají lidé spojenou především se starými prodejnami, které mnohokrát měnily majitele. V Bartovicích ale vznikne nová, moderní prodejna, navíc větší. „Bude mít přes tisíc metrů čtverečních a půjde o jednu z největších Hrušek,“ řekl Deníku starosta Radvanic a Bartovic Aleš Boháč.

Radnice má pojistku

Místní čerstvou zprávu mnohdy ještě ani nevědí. „Cože? Obchod? Tady?“ zní nejčastější reakce z nejbližšího okolí. Zároveň je ale na lidech vidět, že by je obchod skutečně potěšil.

Znám je už i orientační harmonogram. „Do jednoho roku musí Hruška podat žádost o stavební povolení a do dvou let od té doby musí obchod postavit. Stanovili jsme si jasné podmínky – do roka, do dvou, pokuta, vrácení kauce, vrácení pozemků, takto chceme shánět developery,“ popsal strategii starosta Boháč, podle něhož nejde o peníze a zisk, nýbrž o stoprocentní kontrolu nad tím co a kdy na obecních pozemcích vznikne.