První den voleb je za námi. Končí i páteční ON-LINE Deníku. Volební dění v Moravskoslezském kraji pro vás budeme sledovat i zítra.

SHRNUTÍ DNEZájem lidí o volby první den voleb v Moravskoslezském kraji předčil všechna očekávání. Už po dvou hodinách hlásila řada volebních okrsků v kraji dvacetiprocentní účast. První den voleb ale poznamenala smutná událost. V jednom z okrsků ve Frýdku-Místku zkolabovala jednaosmdesátiletá žena. Zdravotníkům se ji bohužel nepodařilo zachránit. Na čtyřicet minut pak byly přerušeny volby v okrsku číslo 42 v Opavě-Kateřinkách nevolnost postihla jednu ze členek volební komise a musel za ni zaskočit náhradník.

ON-LINE VOLEBNÍ ZPRAVODAJSTVÍ DENÍKU:

Ostrava

22.08 - Rekordní účast na základní škole v Porubě

Vysokou volební účast, téměř 45 procent hlásí volební okrsek 225, základní škola Jana Šoupala v Porubě. Deníku to potvrdila zapisovatelka volební komise Šárka Vrožinová s tím, že největší nápor byl podobně jako v ostatních okrscích hned  po druhé hodině, tedy po otevření volebních místností. Na stejné základní škole, ale ve vedlejší volební místnosti, ve volebním okrsku 224, dosáhli téměř padesáti procentní účasti. Jak Deníku prozradil zapisovatel Tomáš Babinec, volit přišlo 335 lidí přišlo ze zhruba 700 voličů, které má komise na seznamu. Jako poslední zde první den voleb volila editorka Deníku Jana Janošcová, která však nebyla jediná, která v tak pozdní hodinu dorazila odevzdat svůj hlas.

Opava, Kravaře

21.49 - První volební den se chýlí ke konci. Podle dostupných informací se volební účast na Opavsku pohybovala mezi 30 a 40 procenty. A co nás čeká zítra?

K volbám půjde i čerstvá maminka Šárka Cojocarová
Česká Miss Earth Šárka CojocarováVolební shon jakoby zdi opavské porodnice snad dovnitř ani nevpustily. Pohodová atmosféra vládla také na pokoji číslo tři, kde si nově narozené dcerky užívala Šárka Cojocarová, provdaná Klemensová. Ta je nejen novopečenou maminkou, ale také českou modelkou, Miss Brno Open 2009 a Českou Miss Earth 2011. Přední příčky ale obsadila i v jiných soutěžích krásy, jako je například Miss Reneta nebo Miss Praha Open. Její malá Sára přišla na svět 22. října s váhou 4 260 g a mírou 52 cm. Ta je také pravděpodobně důvodem, proč modeling Šárka definitivně pověsila na hřebík.

„Za těch deset let už toho bylo dost," krčila rameny s úsměvem. 
Šárka pochází ze Svobodných Heřmanic, v současnosti bydlí v Kravařích, kam se provdala. Na otázku, zdali půjde volit, odpověděla jednoznačně: „Určitě půjdu. Počítám, že zítra by mě měli pustit."

Jakou stranu si vybere ale Deníku neprozradila, prý se to ještě mění.

Nový Jičín

21.29 - Celková účast v Novém Jičíně je půl hodiny před zavřením volebních místností zhruba 37 procent. Nejvyšší byla v okrsku Pod Lipami, a to 47 procent, nejnižší na Krajské hygienické stanici, kam spadají lidé s trvalým bydlištěm na Masarykově náměstí 1 – zde byla účast necelých 18 procent.

Krasov

20.49 - V Krasově, malé vesnici nedaleko Krnova, kde před nedávnem v bouřlivé atmosféře odvolávali starostku, jsou s volební účastí nadmíru spokojeni. "Zatím máme účast kolem stovky voličů. V předešlých volbách to za oba dva dny bývalo 120, maximálně 130, takže zatím tu vládne spokojenost," řekl Deníku člen krasovské volební komise Petr Jelínek.

Vratimov

20.27 - Vysokou účast první volební den hlásí i Vratimov. Volební komise okrsku 4, který má celkem 1217 voličů, Deníku krátce před osmou hodinou potvrdil volební účast 40 procent. 

Odry

20.01 - Dělnický dům Odry v osm hodin večer Deníku uvedl volební účast 27 procent. Největší nápor podle členů zdejší volební komise byl hned po otevření. Stejnou zkušenost Deníku potvrdili členové komise ve Starém Jičíně a Kopřivnici.

Fulnek

19.46 - Prozatím slušnou volební účast zaznamenává také volební komise v Lukavci, místní části Fulneku. Zájem o volby si její členové pochvalovali. Do půl osmé tam přišla odevzdat svůj hlas zhruba stovka lidí. Celkem v Lukavci žije asi 380 občanů.

Ostrava

Volby 2013 v Ostravě

19.07 - Do sedmi hodin večer bylo vše v pořádku a bez jakýchkoliv komplikací také ve volebním okrsku číslo 266 v Mariánských Horách a Hulvákách. „Z celkového počtu 251 voličů odvolilo už 93," uvedla členka komise Veronika Váňová.

Opava

18.59 - Po nadějných prvních hodinách se na Opavsku příliv voličů výrazně omezil. Tři hodiny před uzavřením volebních místností tady lidé už docházejí jen sporadicky a průměrná účast se ustálila v rozmezí dvaceti až třiceti procenty.

Ostrava

18.57 - Obce ve správním obvodu magistrátu města Ostravy, tedy například Klímkovice, Olbramice nebo Vřesinu a Václavovice má na starosti Radek Drong.
„Žádné problémy nenastaly. Co se týká volební účasti, o půl šesté se pohybovala v těchto obcích okolo dvaadvaceti až třiadvaceti procent," doplnil Drong.

Krnov

17.59 - Bývalý starosta Krnova Bedřich Marek odvolil odvolil deset minut po půl šesté. "Částečně jsem využil kroužkování," řekl Deníku. A jak tipuje výsledek voleb? "Doufám, že dvě jistá uskupení se do sněmovny nedostanou a KDU-ČSL, které jsem členem, získá alespoň šest procent," uvedl pro Deník Bedřich Marek.

Opava

17.54 Podle dostupných informací se v tuto chvíli pohybuje volební účast v opavském okrese nad dvaceti procenty.

Ostrava

17.49 - Davy lidí proudily v páteční podvečer do základní školy Ostrčilova v Moravské Ostravě, kde se třídy proměnily na volební místnosti pro celkem 5 okrsků. Jak Deníku potvrdil jeden z členů volební komise okrsku 22, největší nápor voličů byl hned po otevření volebních místností ve 14 hodin a v 16 hodin.

Frýdek-Místek

17. 47 - Ve Frýdku-Místku zemřela volička
Jednaosmdesátiletá volička dnes zemřela v kulturním domě ve Frýdku-Místku. Žena upadla do bezvědomí krátce poté, co odvolila. Přes snahu lékařů se ji nepodařilo zachránit. Podle mluvčího policie Vlastimila Starzyka ženu svědci nalezli poblíž schodů. „Dosud nebylo zjištěno cizí zavinění, policie se případem zabývá," uvedl Starzyk. 

Krnov

17.29 - Volební účast v šestém volebním okrsku v Krnově se pohybuje kolem 23 procent.

Členové volební komise navštívili s přenosnou volební urnou paní Marii Vavříkovou a po chvíli také pana Bohdana Chvátala. Oba století občané se na volby náležitě připravovali.Nový Jičín

17.11 - Volby si nenechali ujít ani století občané

Svého práva volit dnes využili také dva obyvatelé Domova Paprsek v Novém Jičíně, kteří v letošním roce oslavili úctyhodných sto let. Členové volební komise navštívili s přenosnou volební urnou paní Marii Vavříkovou a po chvíli také pana Bohdana Chvátala. Oba století občané se na volby náležitě připravovali - rozhovor s nimi najdete v úterním tištěném vydání Novojičínského deníku, příloze Region Novojičínska.

Opava

16.35 - Shrnutí prvních hodin voleb redaktora Opavského deníku:

První den voleb v Opavě: až nečekaný zájem Takový zájem o volby do parlamentu tady už dlouho nebyl. Například ve volebním okrsku situovaném v prostorách Obchodní akademie a Střední odborné školy logistické v Opavě se v pátek štosovali první lidé už před samotným zahájením. Někteří nedočkavci dorazili dokonce už o hodinu dříve a odcházeli zklamáni s tím, že ještě zkrátka volit nemohou. S oficiálním otevřením volebních místností už ale vše vypuklo naostro. Pokud se ve volební komisi nalézal někdo, kdo věřil, že si jde víceméně jen odpočinout, protože akci bude provázet nezájem, pak ho hned první hodina obrala o iluze. Klapot bot a nezřídka i francouzských holí se ozýval z chodby vedoucí k místnostem téměř neustále a voliči proudili jeden po druhém. Mezi prvními byla i starší žena, která až na místě zjistila, že má čtyři dny prošlou občanku. Prokázala se ale jako vskutku zarputilá volička a za půl hodiny byla zpět i s náhradním dokladem. Během první hodiny se dvakrát vyráželo také do terénu s přenosnou urnou, přičemž si například odvolil i jeden devadesátiletý muž. Většinu příchozích pak tvořili senioři a ženy. Zda bude ale stejný zájem provázet volby i den druhý, to se teprve ukáže. Je totiž docela dobře možné, že si jednoduše chtěla většina lidí svou občanskou povinnost odbýt v pátek, aby mohla vyrazit a užít si prodloužený víkend.

Václavov u Bruntálu

16.30 - Nejmladší už odvolila

Krátce před 16 hodinou odvolilo 49 z celkového počtu 400 voličů v seznamu obce Václavov. Mezi nimi i manželé Terezie a Miroslav Juračkovi. Poprvé volila i nejmladší místní volička, osmnáctiletá Věra Vaculková.

Ostrava

16.22 - Rekordy trhají školy dál
Po zjištění vysokého čísla volební účasti v základní škole Srbská v Ostravě-Výškovicích to našim redaktorům nedalo a vrátili se zpět na základní školu Mitušova. Zde se během půlhodiny zvýšila volební účast volebního okrsku 102 ze sedmi a půl na dvacet procent! 

16.11 - Rekord hlásí další ostravská škola

Volby 2013 v OstravěNa základní škole Srbská v Ostravě-Výškovicích, kam se Deník vydal k volební urně s prvovoličkou Karolinou Štetiarovou už odvolilo devatenáct procent voličů z volebního okrsku 125. 

Karolína Deníku prozradila, že po čtrnáctidenní úvaze se rozhodla dát svůj hlas České pirátské straně.

15.59 - Volební zajímavost z Ostravy-Jihu

Sedm a půl procenta voličů za volební okrsek 102 již odvolilo v Ostravě-Jihu na základní škole Mitušova, kam mohou přijít dát hlas voliči z celkem 4 volebních okrsků. Zajímavostí je, že možnost dosadit si zástupce své strany do volební komise, zde využilo celkem 11 stran. Deníku to potvrdila zapisovatelka Martina Mišurcová-Hurníková. To znamená, že 11 z 13 členů volební komise zastupuje některou z kandidujících politických stran.

Krnov

15.45 - Postřeh redaktora Krnovského deníku:

Krnov volební místnosti na gymnáziu se změnilyVolební místnosti se během pár měsíců mohou zásadním způsobem změnit. Voliči, kteří se po deseti měsících zase vydali k urnám, mají možnost porovnat jakými proměnami prošly volební místnosti od lednových prezidentských voleb. Krnovské okrsky, které zvou voliče do tříd v přízemí na krnovského gymnázia, nabídly voličům hned několik zajímavých změn. Podle očekávání se změnil portrét prezidenta nad katedrou, takže daleko větším překvapením než Miloš Zeman se sepnutýma rukama bylo nahrazení klasických zelených a černých školních tabulí za bílé. Zejména starší voliči kroutili hlavou na d tím, že bílé školní křídy dnes už jsou pedagogům k ničemu. V prvních okamžicích po otevření volebních místností to zatím vypadá na velmi slušnou volební účast. 

Frýdek-Místek

15.39 - Snad se dožiju změny 

V pátek odpoledne odvolila také 72letá Jarmila Tóthová. „Kdo je dnes spokojený? Musíme být rádi, že máme střechu nad hlavou, na chleba a na brambory. Myslím, že někde jsou na tom ještě hůř. Odpracovala jsem třicet roků v továrně, 19 roků jsem v důchodu – a beru 5400 korun. Z toho si platím stravu, léky a byt. Ale jsem ráda, že jsem šla volit," vyprávěla na chodbě 6. základní školy ve Frýdku-Místku. Podle svých slov dala hlas pravicové straně, kterou volí od devadesátých let. „Momentálně nejsou moc populární, ale přece nebudu ,přebíhat´. Volím je, i když mám životní minimum. Snad se to jednou změní, snad se toho dožiju," pravila Jarmila Tóthová.

Fotogalerii k volbám z Frýdecko-Místeckého a Třineckého okresu - najdete zde

Havířov

15.37 - Shrnutí začátku voleb redaktora Havířovského deníku:

V Havířově se před některými volebními okrsky vytvořily už před 14. hodinou fronty nedočkavých voličů. Vesměs šlo o starší občany, kteří berou volby jako povinnost a neponechávají nic náhodě. Krátce po otevření ale přicházeli také zástupci střední a mladší generace. Stihli tak odvolit hned na začátku prodlouženého víkendu. Všechny volební okrsky v Havířově hlídá městská policie. Strážníci dohlížejí na to, aby byl v jejich okolí klid a pořádek. Pod kontrolou je budou mít i v noci, aby se do volebních místností nikdo nevloupal a také, aby nikdo neukradl státní vlajky, které visí venku - fotogalerii k volbám z Havířova najdete zde.

Krnov

15.35 - Za Paulinou Bugalovou přišli členové volební komise až domů. Volí pravidelně, ale zdraví už jí neslouží jako dříve a tak s nadšením přivítala možnost volit doma. "Koho volit jsem byla rozhodnuta už dloouho, i když jsem do poslední chvíle zvažovala i jiné možnosti," řekla Deníku Paulina Bugalová.

15.21 - "Letos to zatím vypadá, na vyšší volební účast, pokud zatím můžeme soudit," shodli se členové volební komise v Krnově. "Hlavní nápor bývá v pátek hned po otevření volebních místností, pak kolem 16 hodin a večer před zprávami," doplnila zapisovatelka volebního okrsku C6 Soňa Bolfová.

Opava

Volby v Opavě pokračují, členku volební komise vystřídal náhradník

15.13 - Volby ve volebním okrsku číslo 42 v Základní škole Edvarda Beneše v Opavě byly v 14.50 hodin po čtyřiceti minutách přerušení obnoveny. „Do volební místnosti se dostavil náhradník," uvedla Dobrovolná. Podle neoficiálních informací poskytli záchranáři zkolabované člence volební komise před převozem do nemocnice masáž srdce.

Havířov

15.01 - "Koho budu volit? Ty, za kterých jsem platil za bydlení 240 korun, zatímco teď platím přes 7 tisíc! Komunisty volím," reagoval starší muž poté, co odvolil v havířovském okrsku v ZŠ Gorkého.

„Já volím stranu, která nyní v Poslanecké sněmovně zastoupena není. Věřím, že tentokrát se tam už dostane. Od letošních předčasných voleb očekávám hodně změn k lepšímu," řekl člen havířovského městského zastupitelstva Jiří Jekl, který přišel k volbám už v první hodině jejich konání.

"Já jsem volila komunisty. Vůbec se za to nestydím. Myslím, že jedině oni mohou vrátit některé dobré věci, které tady byly dříve," odpověděla na dotaz Deníku mladá Havířovanka, která si sama předlistopadovou dobu nemůže pamatovat. 

Fotogalerii k volbám z Havířova - najdete zde

Opava

 Volby v Opavě přerušeny, členka volební komise zkolabovala

14.58 - Krátce po začátku voleb došlo v Základní škole Edvarda Beneše v Opavě-Kateřinkách k jejich přerušení. Zkolabovala zde totiž jedna z členek volební komise. „Jedná se o paní přes sedmdesát let, které se udělalo špatně krátce po otevření volební místnosti. Přijela pro ni záchranná služba," sdělila tisková mluvčí opavské radnice Lada Dobrovolná.

Volby v tomto okrsku číslo 42 tak musely být přerušeny, podle zákona však pouze na jednu jedinou hodinu. „Do hodiny to musíme vyřešit, povolává se náhradník," dodala krátce před třetí hodinou tisková mluvčí.

Ostrava

14.52 - Deník navštívil jednoho z ostravských voličů i v jeho bytě.

Pana Václava Palu jsme navštívili společně s členkou volební komise Terezou Glumbíkovou. Volil zcela pevně rozhodnut levici, Deníku dále prozradil že volby sledovat určitě bude, ale k novým politickým stranám se raději nechtěl ani vyjádřovat. 

Novojičínsko

Začátek voleb ve Starém Jičíně očima redaktorky Novojičínského deníku:

Starojičínští voliči vzali první minuty voleb zodpovědně. „Jsem tady brzy, obvykle hned takhle nechodím, Ale dneska jsem šla donést oběd bratrovi, tak abych se nemusela vracet, řekla jsem si, že to zrovna spojím," říká mi seniorka, která za deset minut dvě stojí před volební místností na náměstí ve Starém Jičíně. Je krásný slunný den, tak ani jedné z nás nevadí, že do otevření místnosti, ve které se za pár minut budou volit budoucí poslanci naší země, musíme ještě nějakou chvíli počkat. Ostatně, já už jsem uvnitř byla, vyfotila jsem si všechny členy volební komise a prohodila pár slov s jejím předsedou. „Jaká asi bude letošní účast?" ptám se šedovlasého usměvavého pána, který mě vítá ve dveřích. „Jo, tak to nikdo neví. My ale doufáme, že co nejvyšší," odpoví mi s úsměvem muž, na kterého vzápětí jeho kolegyně volají: „Pane předsedo usmějte se, ať máte v novinách hezkou fotku." Přesně ve dvě hodiny na prozatím poklidném náměstíčku, na kterém doteď korzovali jen školáci s brašnami na zádech, nastává nečekaný rumraj. Paní Cvajanová, se kterou jsem ještě před deseti minutami mluvila se ptá, jestli už může dovnitř. „Jsou dvě, takže můžete," odpovím a vzápětí se nestačím divit. Nejenže z auta vystoupí pár, který tam doposud seděl a u kterého jsem tipovala, že míří k urnám, ale v ten samý moment musím uhnout ze vchodových dveří, protože se do nich z ničeho nic valí další a další voliči. Pár minut po otevření jich v místnosti napočítám takových dvacet a další postupně přicházejí. „Pokud tohle tempo ve Starém Jičíně vydrží, přání o množství voličů se předsedovi komise možná splní," pomyslím si. 

Před Základní školou Riegrova v Opavě byl osmnáctiletý Ondřej Fréhar celkově jako druhý. Byly to pro něj vůbec první volby v životě. Po chvilce hledání našel správnou místnost a vhodil obálku do urny. Z jeho hlasu se mohla těšit Babišova strana ANO.

14.39 - Zatímco na městském úřadě v Novém Jičíně zažívali členové volební komise nápor, v budově hygieny byl relativní klid.

Frýdek-Místek

14.38 - K volbám šla poprvé

Ve Frýdku-Místku je 47 205 voličů. Krátce po 14. hodině svůj hlas odevzdala i Nikola Hamplová. „K volbám jdu poprvé, ještě jsem u žádných nebyla," prozradila 24letá žena, která je momentálně nezaměstnaná. „Rozhodla jsem se před pár dny. O politiku se zajímám jen okrajově, ale je nejvyšší čas něco udělat. V rodině volí asi všichni. Lidé jsou naštvaní, myslím, že ve společnosti je napjatá atmosféra," dodala.

Fotogalerii k volbám z Frýdecko-Místeckého a Třineckého okresu - najdete zde

Krnovsko a Bruntálsko

14.22 - Během prvních pěti minut v okrsku 5 a 6 v Krnově již odvolilo na tři desítky voličů, převážně starších. Jako úplně první odvolila zapisovatelka volební komise Rostislava Brázdilová. "Tentokráte jsem si vyřídila volební průkaz, abych stihla v klidu odvolit," prozradila žena Deníku.

"Jdu volit ve dvě, protože mám dnes ještě řadu pracovních schůzek a večer odjíždím mimo Krnov. Rozhodovala jsem se do poslední chvíle, definitivní rozhodnutí jsem dospěla vlastně až dnes, řekla jedna z prvních voliček v Krnově Zlatica Naumovská.

14.17 - "Určitě jsem byl rozhodnutý, koho nebudu volit, což znamená ty, kteří už ukázali, co dovedou," řekl Deníku Jaroslav Pirkl z Krnova, který se voleb i se svou manželkou účastní pravidelně.

14.07 - Ve Václavově u Bruntálu vhodila jako první hlas do urny starostka Jarmila Pavlíková, prvním mužem byl Jan Strapek.

Ostrava

14.07 - Netradiční volební místnost je i v Ostravě na Československých legií, kde volí voliči ze dvou volebních okresů v promítacím sále Atlanticu. Mezi prvními zde odvolil například Zdeněk Militký, který odjíždí na chalupu, ale výsledky voleb bude určitě sledovat i tam. Svůj hlas dal pravici, straně TOP 09.

Odvolila zde i jednačtyřicetiletá Pavla Duffy z Havířova s voličským průkazem, protože se ještě dnes chystá do Londýna. Žena dala svůj hlas straně ANO, protože věří, že v ní jsou lidé, kteří již mají zkušenosti i peníze a "…snad přinesou nový vítr do plachet."

14.05 - V Polance nad Odrou je jedna z volebních místností v sále místního kina. Volby v kině probíhají již velmi dlouho, letos by sem mohlo přijít až 1080 voličů. Komise zde nemá standardní zázemí, například kuchyňku, která bývá k dispozici ve školách. To ale řeší členové návštěvou v nedaleké restauraci, kde si v případě potřeby objednají například čaj, nebo kávu. Jak Deník zjistil, s přenosnou volební urnou se zatím nikam nechystají, většinou chodí v sobotu, zatím ani nemají nikoho nahlášeného. 

14.00 - Volební místnosti po celé České republice se otevřely. 

Předčasných parlamentních voleb se bude moci dnes a zítra v Moravskoslezském kraji zúčastnit zhruba milion občanů. V Moravskoslezském kraji kandiduje ve volbách do poslanecké sněmovny 15 politických stran a 3 politická hnutí - více Volby v MS kraji v číslech zde

Jak volit, aby byl hlas platný?

* Volit může každý občan České republiky, který alespoň druhý den voleb dosáhl věku nejméně osmnácti let. „To znamená, že pokud daný člověk slaví své osmnácté narozeniny 25. nebo 26. října, tedy ve dny voleb, má možnost svůj hlas vhodit do hlasovací schránky. Pokud mu domů nebyly doručeny hlasovací lístky, nevadí to, v evidenci seznamu voličů určitě bude a na místě dostane i lístky," upozorňuje ostravská politoložka Jiřina Pavlíková.

* Bez platného občanského průkazu nebo pasu se odvolit nedá. Dalším přípustným dokladem je diplomatický nebo služební pas České republiky anebo cestovní průkaz. Pokud nevolíte v místě trvalého bydliště, musíte se prokázat voličským průkazem anebo zapsáním ve zvláštním seznamu voličů. Po kontrole dokladu totožnosti obdrží každý volič prázdnou úřední obálku. „Ta musí být označena úředním razítkem příslušného obecního nebo městského úřadu, magistrátu a tak dále. Za plentu jde každý sám. Jedinou výjimkou jsou nevidomí, ti si mohou sami určit důvěryhodnou osobu, která za ně odvolí," říká Jiřina Pavlíková.

V Moravskoslezském kraji se o přízeň voličů uchází tyto politické strany a hnutí:
1. Česká strana sociálně demokratická
2. Strana svobodných občanů
3. Česká pirátská strana
4. TOP 09
5. HLAVU VZHŮRU volební blok
6. Občanská demokratická strana
9. Politické hnutí Změna
10. Strana soukromníků České republiky
11. Křesťanská a demokratická unie Československá strana lidová
13. Suverenita Strana zdravého rozumu
15. Strana Práv Občanů ZEMANOVCI
17. Úsvit přímé demokracie Tomia Okanuty
18. Dělnická strana sociální spravedlnosti
20. ANO 2011
21. Komunistická strana Čech a Moravy
22. LEV 21 Národní socialisté
23. Strana zelených
24. Koruna Česká (monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)

Kompletní kandidátky všech stran za MS kraj najdete zde 

Číslování

* Hlasovací lístky stejných politických stran, hnutí nebo koalic musí být ve všech volebních krajích označeny stejným vylosovaným číslem. Pokud ale některá strana nepodala kandidátní listinu ve všech krajích, zůstane v daném volebním kraji číslo neobsazeno. Vzhledem k tomu nemusí hlasovací lístky, které volič obdržel, tvořit úplnou nepřerušenou číselnou řadu a sada hlasovacích lístků tak nemusí obsahovat všechna čísla.

* Do úřední obálky je pak třeba vložit hlasovací lístek strany, pro kterou se daný občan rozhodl. „Každý volič má zároveň možnost zakroužkovat maximálně čtyři kandidáty zvolené politické strany. Pokud se mu kandidátka líbí v takovém pořadí, v jakém ji strana sestavila, kroužkovat nemusí vůbec a do obálky vloží pouze lístek. Pokud by však někdo označil více než čtyři kandidáty, jeho prferenční hlas je neplatný," vysvětluje.

* Jiné písemné úpravy nemají na posuzování hlasovacího lístku vliv. „Žádné citové výlevy nebo emotivní vzkazy hlasovací lístek v úřední obálce neovlivní. Pokud ale lidé do úřední obálky žádný hlasovací lístek nevloží, je to jakoby nešli volit. Prázdná obálka se totiž nepočítá," říká Jiřina Pavlíková. Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, jsou přetržené nebo nejsou vložené do obálky. Hlas voliče je také neplatný ve chvíli, kdy je v úřední obálce více než jeden lístek. Přeložení lístku vliv na jeho platnost nemá.

Přenosná urna

* Nepohybliví, nemocní či staří lidé mají možnost využít svého práva požádat obecní úřad o to, aby volební okrsková komise vyslala ve dnech voleb dva členy s přenosnou hlasovací schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky a došla přímo za nimi. „Zástupci komise pak těmto lidem dopřejí jisté soukromí a čas na to, aby mohli řádně a diskrétně odvolit," doplňuje politoložka Jiřina Pavlíková.

Jak si zachovat svobodnou volbu?

Míváte po volbách pocit, že jste dali hlas tomu nesprávnému? Nebo nejste před volbami rozhodnutí, koho chcete volit? Či snad, zda vůbec k volbám jít? V tomto krátkém článku se pokusím uvést pár faktů, které vám s rozhodnutím mohou pomoci.

1. POJĎTE VOLIT

Má to smysl, i když nevěříte v čistotu politiků. Volíte přece především program a to, kterým směrem se mají naše země ubírat, nikoliv osoby. Lidé přece program, ať už konzervativní, liberální, levicový nebo ekologický, pouze personifikují.

2. KROUŽKOVÁNÍ MÁ SMYSL

Líbí se vám některá politická strana, ale nechcete ji volit kvůli určitým lidem? Volte ji! Zrada vlastního přesvědčení mrzí vždy nejvíc. Ale kroužkujte tak, abyste toho, koho ve sněmovně nechcete, vynechali. Počítejte přitom s tím, že u úspěšných stran (jakou zřejmě bude například ČSSD) se někoho jen tak „vykroužkovat" nepovede, protože váš neoblíbenec bude mít dost zastánců také. Platí však jednoduchá poučka: kdo nekroužkuje, vzdává se velké části vlastní volby. Tím spíš, že letos preferenční hlasy mohou rozhodnout i o premiérovi.

3. NEBOJTE SE MALÝCH

Bojíte se, že strana, která je vám sympatická, nemá šanci dostat se do sněmovny, a tak by váš hlas propadl? Je to nesmysl, své straně pomůžete, už když dostane půldruhého procenta hlasů. V takovém případě dostane za každý hlas stovku a v součtu to dělá miliony korun. Pokud se dostane i přes tři procenta, bude v následujících letech dostávat každý rok od státu minimálně šest milio-nů korun. Třeba i na větší kampaň, s níž příště osloví víc voličů. I proto píšu: Nevolte krátkozrace, není jen toto volební období.

4. VOLTE SPRÁVNĚ

Při loňských krajských volbách byl téměř každý dvacátý hlas neplatný. Proto banální radu volte někoho a zaškrtávejte správně, rozšiřuji i o další větu: Nevhazujte schválně prázdný lístek. Je to stejné, jako když k volbám nejdete, jen vám to možná zlepší na chvíli náladu v mylné pýše: To jsem jim to nandal. Věřte, že za chvíli to přejde a náladu budete mít mnohem horší, než kdybyste použili lístek strany, k níž máte nejméně výhrad.

Přečtěte si také:

Anketu Deníku se známými osobnostmi i s lidmi z ulice: Lidé jsou nespokojeni. Budou kroužkovat

Předvolební kvíz Deníku aneb Pět záludných otázek pro krajské volební lídry