Desítka studentů Fakulty architektury VUT Brno dorazila na workshop, na kterém si chtěli vyzkoušet jaké to je tvořit v divočině bez přístupu k internetu. Měli k dispozici jen hromadu prken, vruty a zadání vybudovat „bezpečný úkryt“. Hamaky se dobře prodávají, protože se vlezou do batohu a není nad relaxaci v bezpečí vysoko nad kousavými mravenci. Každý, kdo zkusil vyrazit s hamakem do přírody, vám potvrdí, jak je těžké najít dva stromy v optimální vzdálenosti, které jsou dostatečně pevné. Budoucí architekti problém vyřešili. Pro návštěvníky Pelhřimov postavili hamakovou noclehárnu.

Cíl: Pochopit prkno. Zadání: Bezpečný úkryt

Vše začalo přemýšlením, jak lze ze čtyřmetrových prken spojených vruty vytvářet pevné konstrukce. „Cílem bylo pochopit materiál, se kterým studenti architektury pracují. Tedy pochopit prkno. Postupně přicházeli na to, jak využít formát prkna i jeho fyzikální vlastnosti. Už v modelu jsme viděli jak se prkno ohýbá, když se dá na plocho nebo postaví na hranu. Ověřováním vlastností modelu jsme došli až ke schématu jak konstrukci realizovat,“ uvedla za tým lektorů architektka Barbora Pospíšilová z FA VUT Brno.

Panoramatická Stezka Valaška pod vrcholem Tanečnice na Pustevnách v Beskydech dne 18. února 2020.
Potvrzeno! Toto je kompletní přehled míst, kam mohou turisté v kraji zdarma!

Odlehlé končiny bez pokrytí signálem, ruiny obce, kam se pitná voda musí dovážet, a ubytování v kostele uprostřed hřbitova. Tak specifické prostředí mimo Sudety těžko najdete. „Studenti se inspirovali atmosférou Pelhřimov, a současně pochopili svobodu tvořit kdekoliv. Bez přístupu k internetu se každý musel spolehnout jen na své znalosti, zkušenosti a dovednosti, když dostal zadání vybudovat bezpečný úkryt v ruinách opuštěné vesnice,“ doplnila Barbora Pospíšilová.

Studenti se rozdělili do skupin, které pracovaly na jednotlivých objektech. Hned vedle vznikající stavby měli model, takže náhodní turisté, cyklisté i polští sousedé měli v Pelhřimovech ojedinělou příležitost nahlédnout do tvůrčí dílny budoucích architektů a popovídat si s nimi.

Průkopnické řešení?

Největší pozornost vzbuzoval objekt „hamaková noclehárna“. Jde o úplně nový průkopnický koncept, nebo už někde hamakové noclehárny fungují? „Jen jsme jen přemýšleli, co můžeme nabídnout návštěvníkům Pelhřimov, aby to chtěli využívat. Zatím jsme nepátrali, jestli něco jako hamaková noclehárna už ve světě funguje, nebo jsme první, kdo tento koncept vymyslel. Hamaky jsou v oblasti outdoorových aktivit velmi populární, takže nejspíš už někdo před námi hledal podobné řešení, ale nevíme o tom,“ uzavřela Barbora Pospíšilová s tím, že objekty v Pelhřimovech zůstanou, a snad se sem za rok vrátí i studenti architektury na další workshop.

Stavba obchvatu Krnova.
Polský rybník zaplavil rozestavěný podchod na obchvatu Krnova