Čepované plzeňské pivo i Radegast za 189 korun, Guiness za 279 korun a Hoegaarden za 249 korun. Takové jsou současné ceny piva v Bernie’s Traditional Irish Pubu ve Stodolní ulici v Ostravě. Ve srovnání se zdejšími cenami před mistrovstvím jde o zdražení o více než 100 procent. Na Facebooku se pod fotografiemi s cenami objevují diskuze: „To snad nemyslíte vážně?“ nebo „Ty ceny jsou vtip?“ ptají se komentující.

„V zahraniční jsou takové ceny běžné. Hodně cestuji a například ve španělské Marbelle si běžně dáte drink za 20 euro a nikdo to neřeší. Je jasné, že při konání takové události si provozovatel upraví ceny. Podívejte se například na ceníky hotelů nebo taxikářů. Zahraniční fanoušci ale výši cen neřeší. Navíc máme od startu šampionátu každý den plno. Dnes je první den, kdy je prázdněji,“ popisuje majitel Bernie’s Traditional Irish Pub Robert Držkovič.

Čtěte také

Kritika vysokých cen piva majitele Bernie’s nechává chladným: „Na Stodolní sice najdete levnější pivo, ale často jde například o jinou značku nebo v dané provozovně nepřijímají karty. I to je třeba zohlednit,“ říká Držkovič.

Ke zdražení nepřistoupili pouze v Bernie’s Traditional Irish Pub, ale také v sousedním Bernie’s Grill & Wine Restaurantu, který patří stejnému majiteli. Zatímco třetinka plzeňského piva zde před hokejovým svátkem stála 85 korun, během šampionátu za ni hosté dají 135 korun. Luxusní podnik ve Stodolní se ale specializuje především na steaky, které jdou na dračku i během mistrovství světa v ledním hokeji. Steaky, které si během let našly svou klientelu, zde servírují například ze skotu plemene Black Angus, z něhož si zákazníci mohou objednat 400 gramový steak z vysokého roštěnce za 1295 korun.

Zvyšování cen sortimentu plánoval prý Robert Držkovič už před šampionátem. „Zažil jsem tady už i předchozí mistrovství, takže jsem věděl, co od zahraničních fanoušků čekat. Během minulého šampionátu ale tvořili širokou klientelu fanoušci z Finska, letos to jsou spíše Lotyši a Slováci,“ říká majitel Bernie’s.

Čtěte také

Držkovič během MS v hokeji nechat ve Stodolní postavit i stan, kde je pivo téměř o polovinu levnější, tedy za 99 korun. „Ve stanu je pivo pro fanoušky levnější, protože ho dostanou do plastového kelímku a navíc si ani nesednou na zahrádku, kterou tady máme. Za tu tady v Irish Pubu navíc platíme pronájem i městu, a proto musíme i tyto náklady zohledňovat v ceně. Musíme ale uklidnit zákazníky, že po konci šampionátu zase vrátíme zpět naše původní ceny,“ slíbil provozovatel.

Vysoké ceny nezaujaly pouze komentující na Facebooku, ale i fanoušky z Lotyšska, kteří navštívil centrum Ostravy dopoledne před úterním zápasem proti Kazachstánu. „Ty ceny jsou tady šíleně vysoké. Ani v centru Prahy, kde jsme byli včera, nebylo pivo tak drahé. Už jsme si ale sedli a nechtěli jsme to měnit,“ uvedla skupinka fanoušků z Lotyšska, která v Ostravě stráví ještě dva dny. Kromě piva se zde zdražovaly i jiné alkoholické nápoje. Například mojito vyjde na 259 korun, aperol spritz na 229 korun.