Vrtání, extrakce zubů, implantace nebo komplikovanější chirurgické zákroky. Ošetření zubů může být pro mnohé noční můrou, ale může se stát skoro až relaxací. Klinika AJNA nabízí novinku v podobě inhalace molekulárního vodíku, který může působit protizánětlivě a pomáhá s rekonvalescencí po různých zubních zákrocích.

František Kuba
Spor o zubaře aneb máme jich moc nebo málo?

„Molekulární vodík jsme začali testovat na pacientech při určitých výkonech, jako například trhání zubů nebo jiné komplikovanější zákroky v ústech. Výsledky jsou znát a pacientům se rychleji hojí rány, nemají otoky a bolestivost,“ vysvětluje zubní lékař privátní kliniky a zubní pohotovosti AJNA Lubomír Beran.

Pacient u zubaře podstoupí určitý zákrok, jako například vytrhnutí zubu a následně se přesouvá do vedlejší ordinace zubní hygienistky, která jej usadí do křesla. Poté dostane inhalační kanylu, se kterou leží třicet minut. Pustí se mu relaxační hudba, odpočívá a inhaluje vodík z generátoru.

Zdroj: Youtube

Molekulární vodík má podle produktového manažera Miroslava Řehulky schopnost skvělého pronikání do lidských buněk.

„Vodík se může nechat na tělo působit v několika variantách. Může se jednat o variantu inhalace nosní kanylou, lidé se v něm mohou i koupat, mohou pít vodíkem nasycenou vodu nebo se mohou i speciálně upraveným gelem nechat namasírovat. Plyn do buňky vstoupí, zorientuje se v prostředí a posoudí, jestli jsou kolem škodlivé volné radikály. Pokud ano, neutralizuje je a buňka už nemá důvod se vyvíjet špatným způsobem,“ vysvětluje Řehulka. Velkým pozitivem je právě protizánětlivý účinek.

Vodík bude v budoucnu v ústní dutině působit i lokálně, a to díky patentované formě. „Jeden z patentů, který jsme registrovali, je na využití vodíku v dentální hygieně. Je to vlastně zacílení vodíku na konkrétní místo v ústech. Ať už jde o dásně nebo chrup. Dnes díky vědeckým studiím víme, že vodík má regenerační vlastnosti a zároveň snižuje zánětlivost,“ vysvětluje prezident H2 Global Group David Maršálek, který s dentální klinikou spolupracuje.

Zubaři, zubní ordinace, ilustrační foto
Když chybí zubaři, míří lidé z regionu do Polska. U sousedů se platí hotově

Vodíkovou inhalaci si mohou vyzkoušet i lidé, kteří nepodstupují žádný zákrok. Kromě nosní inhalace existuje i oční maska, která „napařuje“ oči a pomáhá s oční únavou.