Nepříjemně zaskočeni zřejmě byli pacienti Vítkovické nemocnice, kterým přišel dopis určený do vlastních rukou odeslaný z advokátní kanceláře.

Právníci je v něm důrazně žádají o uhrazení dluhu za regulační poplatek a upozorňují na rizika, která hrozí, když dlužník hodí problém za hlavu.

Hrozba pomáhá

„Většinou zareagovali i ti, kteří se rozhodli, že regulační poplatky nebudou platit z principu. Také pacienti, kteří dlouhodobě ignorovali naše výzvy a žádosti o zaplacení, se nejspíš zalekli a začali naše pohledávky řešit. Buď je zaplatili, nebo se přišli domluvit třeba na splátkovém kalendáři," uvedla mluvčí holdingu Agel, kam patří i Vítkovická nemocnice Hana Szotkowská.

Lepší morálka

Vysvětlila, že s advokátní kanceláří začali spolupracovat proto, že zasílání upomínkových dopisů se ukázalo neefektivní. „Díky spolupráci s advokáty se platební morálka neukázněných pacientů zlepšila. Mnozí z nich si totiž uvědomují, že se z několikasetkorunového nedoplatku může dluh vyšplhat řádově na tisíce. Například pokud pacient nezaplatí dvousetkorunový poplatek, může se tento dluh kvůli soudním poplatkům, právním zastoupením a dalším případným exekučním nákladům vyšplhat na částku převyšující 3300 korun.

Registry neplatičů

Kromě toho, že se pacienti dostanou do finančních potíží, mohou se snadno objevit v různých registrech, kde budou vedeni jako neplatiči," upozornila Szotkowská.

Dodala, že od roku 2008, kdy vznikla povinnost nemocnic vybírat regulační poplatky, vybrala Vítkovická nemocnice na poplatcích zhruba 37 milionů korun.

„V letošním roce vybrala za prvních šest měsíců 5,2 milionu korun. Finanční prostředky z regulačních poplatků směřují na nákup přístrojové techniky a zdravotnického materiálu. Například na nákup nových elektricky polohovatelných lůžek, speciálních matrací nebo na nový nábytek do čekáren ambulancí," řekla mluvčí.

V současnosti dluží pacienti nemocnici na regulačních poplatcích 822 tisíc korun. Největší část dluhu vytvořili pacienti, kteří odmítají poplatky vědomě uhradit.

Dva pokusy

Největší sumu, kterou pacienti dluží na regulačních poplatcích v krajském městě, eviduje Městská nemocnice Ostrava. Blíží se ke čtyřem a půl milionu korun. Mluvčí nemocnice Jiří Maléř uvedl, že nejdříve se snaží pacienta oslovit písemně a žádat jej o zaplacení dlužné částky.

„Každý je osloven minimálně dvakrát. Pokud se tak nestane, je dlužná částka odprodána za nominální hodnotu společnosti, která ji bude nadále vymáhat," řekl Maléř. Mezi největší dlužníky patří pacienti záchytné stanice a pacienti, kteří jsou hospitalizováni nebo léčeni opakovaně.

„Nejvyšší dlužná částka u jednotlivce, kterou jsme zaznamenali, dosáhla bezmála třiceti tisíc korun," upřesnil Maléř s tím, že peníze vybrané na regulačních poplatcích slouží na hrazení provozních nákladů nemocnice.

Od roku 2008 fifejdská nemocnice na poplatcích vybrala přes šestadevadesát milionů korun.

V ostravské fakultní nemocnici podle mluvčího Tomáše Oborného na regulačních poplatcích za čtyři a půl roku vybrali okolo 130 milionů korun. Po lhůtě splatnosti evidují pohledávky za 3,5 milionu korun. I tady mají k jejich vymáhání nasmlouvané právníky.