Neskrývané nadšení zahraničních fanoušků ze sportovního svátku bylo cítit v okolí Vítkovického areálu na kilometry daleko. Do Ostravy se sjeli sice hlavně kvůli hokeji, ale když už se před ním a kousek od něj hrál i fotbal, využili možnosti projevit soutěživého ducha a vytvořili atmosféru už několik hodin před zápasem.

Lotyšští fanoušci dokonce uspořádali okolo 14 hodiny ve Vítkovicích průvod s dýmovnicemi, kterým vyvolali poprask i mezi fanoušky Baníku. Ti se tou dobou už sjížděli k Městskému stadionu ve Vítkovicích, kde se od 15 hodin utkali v ligovém finiši o pohárovou Evropu bojující fotbalisté Baníku Ostrava s Mladou Boleslaví.

Polští fandové během utkání

Fotogalerie: Fanoušci Polska během utkání svého týmu proti Lotyšsku

Už po poledni byla v centru města slyšet změť cizích jazyků. Na odpolední zápasy tady čekali převážně Poláci, Lotyši, Němci, ale i pár Američanů a Švédů. První hokejové utkání začalo v 16.20 hodin v Ostrava aréně, kde se Polsko potkalo právě s Lotyšskem. Davy fandů z Lotyšska naprosto ovládly prostor a nenechaly nikoho na pochybách, z jaké strany bude tentokrát znít nejhlasitější podpora směrem k ledu.

I přes rozjásanost zahraničních sportovních nadšenců a tisícové davy se fronty na utkání a čekačky před jednotlivými stánky obešly bez výraznějších eskalací. Pozitivní atmosféru v duchu zásady fair-play se podařilo udržet i přes vypjaté emoce. Na oba zápasy se očekávala podobná návštěva okolo deseti tisíc diváků.