Oslavy Ostravského Majálesu vypuknou v sobotu v areálu Dolních Vítkovic. Festivalový den začne v 10 hodin studentským průvodem tří největších ostravských univerzit a zástupců středních škol z Masarykova náměstí až do oblasti bývalých železáren. Jako doprovod vyrazí s každou skupinou studentů jeden interpret, a to konkrétně novojičínská kapela Mirai, česká pop-rocková stálice Chinaski, třinecká rodačka Ewa Farna a umělec Mikolas, známý hlavně z pěvecké soutěže Eurovize 2018.
V open-air areálu Dolních Vítkovic pak budou na návštěvníky čekat tři stage, stánky s jídlem i pitím a celodenní hudební program. Jako účinkující letos vystoupí rapové duo Calin&Viktor Sheen, slovenská rocková kapela Horkýže Slíže, již zmínění umělci z průvodu nebo písničkářský mistr Jaroslav Uhlíř. Součástí programu bude také korunovace krále a královny Ostravského Majálesu na hlavní Hitrádio Orion stage.
Bez hotovosti, ale…
Organizátoři festivalu na Instagramu informovali, že celá akce bude "cashless". Všude se tedy bude platit jen kartou, od čehož si pořadatelé slibují, že se zrychlí proces prodeje a zkrátí čekání na občerstvení. Vedle bezhotovostního systému pořadatelé minulý víkend na Pražském Majálese přistoupili k tomu, že zálohy za kelímky vraceli návštěvníkům v hotovosti. Ta jim ale asi dvacet minut po skončení akce na hlavním výkupovém stánku došla, což se některým návštěvníkům nelíbilo.
Rozhořčení návštěvníci se sešli u jednoho ze stánků, kam mohli vracet plastové kelímky. Personál však neměl dostatek peněz na vrácení 70 korunové zálohy, což vedlo k incidenci mezi personálem a návštěvníky. „Při tomto incidentu museli zasáhnout policisté ze speciální pořádkové jednotky a na koních, aby dav uklidnili. Při zákroku použili i donucovací prostředky. Policisté zajistili tři osoby pro neuposlechnutí výzvy úřední osoby,“ řekl pro iDnes mluvčí pražské policie Jan Rybanský.
Celý zásah se ale nyní prošetřuje vzhledem k pořízenému videu, kde jeden z policistů na koni udeřil obuškem jednoho z návštěvníků do hlavy. „Rozumíme rozhořčení z videa, které koluje po sociálních sítích. Jednání policisty již prověřuje odbor vnitřní kontroly, jenž se mimo jiné zabývá okolnostmi, které na videu nejsou zachyceny, kdy lidé tahali za uzdu koně. Vyhodnocujeme i přiměřenost použití donucovacího prostředku,“ uvedla policie na sociální síti X.
Kelímky jako nové platidlo
Události na Pražském Majálesu komentovali návštěvníci na sociálních sítích. Internetem kolovaly i koláže například od známého tvůrce Tomáše Břínka alias TMBK. „Karta, hotovost nebo kelímky z Majálesu?“ napsal TMBK k příspěvku o prodavačce u pokladny. Pod koláží začali hned další uživatelé přispívat sarkastickými větami: „Kelímky - stabilnější měna než česká koruna“ nebo „Kelímky jsou nové bitcoiny“.
V reakci na incident zprovoznili organizátoři tzv. Kelímkovou linku pomoci. Na speciálně zřízený e-mail se mohou obrátit lidé, na které hotovost za vrácené kelímky nezbyla. Podle aktuálních informací peníze dosud nedostaly stovky lidí.
Kelímky nejsou jediným předmětem kritiky, která se na organizátory po Pražském Majálesu snesla. Z reakcí na sociálních sítích vyplývá, že problematické bylo také poddimenzování toalet a stánků s jídlem či pitím, na které se stály půlhodinové až hodinové fronty. Ceny za jídlo a pití pak podle některých přispěvatelů byly dost vysoké na to, že se jednalo o studentskou akci. Další výtkou byl nedostatek nealkoholických nápojů, zejména vody, což bylo při teplém počasí nepříjemné. Tato skutečnost také mohla podpořit omdlévání návštěvníků v davu, což znepříjemňovalo hladký průběh koncertů, které musely být kvůli kolapsům několikrát pozastaveny.
Na to, zda se organizátoři akce poučili z chyb a jsou na nadcházející Ostravský Majáles připraveni, se Deník zeptal přímo organizátorů akce. „Na zátěž na Majálesu budeme připraveni. Máme ještě větší rezervu na hotovost (ta byla i v Praze dostatečná, jen se nestihla dostat do stánku, poté co došla - mezitím už vznikla agrese),“ uvedli organizátoři Ostravského Majálesu.
Redakce Deníku se u organizátorů dotazovala i na to, zda budou v Ostravě stánky dostatečně zásobeny pitnou vodou, aby nehrozil kolaps návštěvníků při teplém počasí. „Tu a tam došlo u předchozích akcí k tomu, že na konkrétním stánku došel nějaký sortiment, například právě voda. Produkci ale trvá do 20 minut takový stánek dozásobit. Je logisticky nemožné mít na každém stánku nekonečnou zásobu sortimentu, proto se musí - podle toho, o jaká sortiment je na místě zájem - průběžně doplňovat. Na tak velké akci je 20 minut na doplnění solidní čas,“ dodali organizátoři s tím, že na vlastní náklady „zavodňovali“ i přední řady pod pódiem, do kterých dodali asi 15 tisíc půllitrových kelímků vody.
K TÉMATU
Ostravský Majáles
Cena festivalového lístku
Pro studenty od 18 do 26 let 799 Kč
Pro dospělého 899 Kč
Golden VIP 2999 Kč
Majálesová rivalita
Podobně jako v Brně, i v Ostravě se v průběhu května konají dva velké majálesy s hudebním programem. Rivalita panuje konkrétně mezi výše zmiňovaným Ostravským Majálesem a Majálesem Ostrava. Druhý zmíněný připravuje studentská organizace Younie, kterou tvoří studenti z Ostravské univerzity a Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Někteří lidé proto Majálesu Ostrava přezdívají „pravý studentský majáles“ a vůči tomu druhému se vymezují jako ke „komerčnímu majálesu“. Oba festivaly se snaží o to samé, a to vytvořit atraktivní program pro studenty tak, aby pobavil co největší množství lidí.
Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita a Slezská univerzita v Opavě vydaly i společné vyjádření. „Tři veřejné vysoké školy v Moravskoslezském kraji podporují pravé studentské majálesy. Zároveň se vymezují vůči komerčním subjektům, které dublují studentské majálesy. V návaznosti na selhání organizátorů v případě Pražského Majálesu považujeme za podstatné zdůraznit, že ani jedna ze tří univerzit komerční akci (Ostravský Majáles) nepodpořila, ani jí neudělila záštitu. Univerzity nemají nic společného ani s takzvanými ‚univerzitními zónami‘ v areálu či volbou královny a krále z ‚ostravské‘, ‚báňské‘ a ‚slezské‘, jak organizátoři tyto tituly nazývají,“ uvádějí ve společném prohlášení zástupci všech tří univerzit. Volba, kterého majálesu se zúčastní, tedy záleží čistě na individuálních preferencích studentů.
Majáles Ostrava
Studentský Majáles Ostrava proběhne 17. května 2024 v areálu Slezskoostravského hradu. Organizátory akce jsou studenti v čele organizace Younie a je plně pod záštitou univerzit v Ostravě. Majálesu předchází i průvod, který bude pokračovat bohatým programem na Majálesu Ostrava. Mezi vystupujícími se objeví například Pam Rabbit, Pavel Callta, Xindl X, Paulie Garand & Kenny Rough nebo ostravský rapper Sergei Barracuda. Vstupenky jsou stále v prodeji na webu majalesostrava.cz a cena jednoho vstupu v rámci třetí vlny prodeje vstupenek činí 350 korun. O šest dní dříve (11. května) propuknou oslavy studentského života také v Městských sadech v Opavě pod názvem Opavský majáles.