VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parlamentní volby 2010? Povodně, nové strany i rekordy

Ostrava - Předčasné volby do Poslanecké sněmovny České republiky se neúprosně blíží. Proč si nepřipomenout, jak dopadly ty minulé. Přinášíme přehled zajímavostí z posledních voleb do dolní komory parlamentu v roce 2010 včetně výsledků, a to i za rok 2002 a 2006.

8.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pavel Sonnek

* Zajímavostí z voleb do sněmovny 2010 je určitě strana celým názvem Ježíš je Pán. Nechme se vést Duchem Svatým a ať je Ježíš naším Pánem. Kandidovala pouze v Moravskoslezském kraji, protože na zastoupení v dalších krajích neměla peníze. Zastupoval ji pouze jeden člověk. Jeho identita nebyla zveřejněna, ještě před volbami ale z kandidatury odstoupil. V registru ministerstva vnitra byl jako hlavní koordinátor strany uveden Zdeněk Macura. Na konci roku 2011 byla činnost této strany pozastavena rozsudkem Nejvyššího správního soudu, z důvodu nepředložení výročních finančních zpráv za roky 2007 až 2009.

Jak si v roce 2010 vedli krajští lídři?
(preferenční hlasy):
 
Lubomír Zaorálek (ČSSD)
23 712
Pavel Drobil (ODS)
7744
Kateřina Konečná (KSČM)
7475
Kristýna Kočí (VV)
5689
Pavol Lukša (TOP 09)
3846
Jiří Carbol (KDU-ČSL)
4557
Matej Zachveja (SPOZ)
1216
Jana Bobošíková (Suverenita)
 
6335
Ladislav Vrchovský (SZ)
690

* Poprvé po jednadevadesáti letech se do zákonodárného sboru nedostali zástupci KDU--ČSL.

* Do poslaneckých lavic zasedl po volbách v roce 2010 rekordní počet žen. Celkem se do dvousetčlenného zákonodárného sboru dostalo čtyřiačtyřicet poslankyň. To je nejvíc v historii. O třináct víc než po posledních volbách v roce 2006. Za Moravskoslezský kraj se do dolní komory parlamentu dostalo dvaadvacet poslanců a z nich jednu třetinu tvořily právě ženy.

* Mandát ve volbách 2010 obhájilo jen šestaosmdesát poslanců, což je méně než polovina. Ve sněmovně tak bylo 114 nováčků. Stalo se to i díky tomu, že voliči v těchto volbách využili svého práva dát kandidátovi preferenční hlas. V Moravskoslezském kraji svůj mandát obhájilo deset poslanců. Stálicí je například Kateřina Konečná (KSČM), která mandát získala jak v roce 2002, tak i v roce 2006 a 2010. Na současné kandidátce do předčasných voleb zaujímá čtvrté místo. Stejně je na tom také její stranický kolega Miroslav Opálka, na rozdíl od Konečné je ale na prvním postu kandidátky. Své stálice má také ČSSD. Tou hlavní je Lubomír Zaorálek, který od roku 2002 zastával funkci předsedy poslanecké sněmovny, v roce 2006 ho ale na tomto místě vystřídal Miloslav Vlček. Od té doby byl místopředsedou. To platilo i ve volebním období 2010 až 2013.

* Nejstarším zvoleným poslancem byl lídr TOP 09, Karel Schwarzenberg (narozený v roce 1937), který do předčasných voleb TOP 09 opět povede.

* Nejmladším poslancem je sociální demokrat Adam Rykala (narozený v roce1986). V Moravskoslezském kraji je na kandidátce ČSSD do předčasných voleb na třetím místě.

* Z důvodu neúspěchu ve volbách rezignovali na své funkce předsedové stran: Sociálně demokratické strany Jiří Paroubek, KDU-ČSL Cyril Svoboda a Strany práv občanů Zemanovci Miloš Zeman.

* Počet poslanců za Moravskoslezský kraj se v roce 2010 snížil o pět členů, po volbách v roce 2006 se do dolní komory dostalo osmadvacet poslanců. Mezi nimi byl i nyní odsouzený Petr Wolf. V lednu letošního roku po něm policie vyhlásila pátrání, protože se vyhýbal nástupu do výkonu trestu a nebyl k zastižení ve svém bydlišti. V únoru na něj byl vydán evropský zatýkací rozkaz kvůli podezření, že se skrývá mimo území České republiky. Koncem března byl rozšířen na zatykač mezinárodní. V roce 2010 to bylo o pět méně.

* Týden před volbami do dolní komory parlamentu v roce 2010 zasáhly Moravskoslezský kraj povodně. Některé volební místnosti tak musely být přesunuty do netradičních prostor či vyšších pater budov. Příkladem za všechny je Pudlov. V této městské části Bohumína lidé chodí volit do zdejší základní školy. Kvůli velké vodě ale museli volit v prvním patře.

* Z 23 ostravských obvodů zvítězili sociální demokraté ve třinácti, ODS v devíti a pouze v Martinově skončili nejsilnější političtí rivalové vyrovnaně.

* Z 42 největších měst kraje vyhrála ODS pouze ve dvou v Kravařích na Opavsku a ve Frenštátě pod Radhoštěm na Novojičínsku.

* Vítězem voleb v Moravskoslezském kraji v roce 2006 se na celé čáře stali sociální demokraté, druzí byli občanští demokraté a na třetím místě skončili komunisté. V roce 2010 se ale na scéně objevila celá řada nových politických stran, která vítězům z předchozích voleb udělala čáru přes rozpočet (například Věci veřejné, TOP 09 nebo Suverenita Jany Bobošíkové). ČSSD ztratila více než deset procent hlasů a stejně na tom byla v roce 2010 také ODS. Ukázalo se, že své voliče si drží komunisté, kteří oproti volbám v roce 2006 přišli jen o pouhé procento hlasů.

K TÉMATU:

Změnili termín zasedání kvůli poslankyni? Nový Jičín Šestnáct let bývala zasedání zastupitelstev Nového Jičína vždy ve čtvrtky. Změna nastala až po volbách v roce 2010, kdy většinu v zastupitelstvu získala levice se svými přívrženci a termín zasedání se najednou změnil na pondělní. Důvodem, podle mínění opozičních zastupitelů, byla zaručená přítomnost zastupitelky Kateřiny Konečné, jinak též poslankyně za KSČM. To se na prosincovém zasedání v roce 2011 stalo předmětem tvrdé kritiky členů bývalého vedení radnice. „Už to, že jsme změnili pravidla a schůzujeme v pondělí, v úřední den, kdy mají úředníci a vedoucí pracovat a vykonávat svou práci, když bylo zvykem vždy fungovat a zastupitelstva dělat v neúřední dny, je na pováženou. Stejně jako to, že se to musí dělat kvůli vybrané skupině lidí," řekl tehdy bývalý starosta Nového Jičína Ivan Týle (ODS)

Připravili: Martina Koziolová, Lukáš Balabán, Ivan Pavelek a Martin Pleva

Autor: Redakce

8.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební zámečníci 90 Kč

Stavební zámečníci Stavební zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 90 kč, mzda max. 110 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadujeme vyučení - 2 roky praxe, u nevyučených praxe 3 roky, zkušenosti v oblasti výstavby; pomocné stavební práce, KONTAKT: životopis zasílat na e-mail: stavby@nbsinvest.cz s uvedením telefonního kontaktu, do předmětu napsat název profese. , Vybraní uchazeči budou firmou informování. Pracoviště: Nbs invest, a.s., U Skleníků, č.p. 1395, 735 64 Havířov 4. Informace: Pavlína Palkovská, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 80 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavači potravinářského zboží. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 80.8 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: znalost obslužného úseku vítána;, úvazek: 4hod. nebo 6hod.;, Způsob kontaktu: předem telefonicky od 9.00 hod. do 15.00 hod. a dohodnout schůzku nebo e-mailem. Pracoviště: Monika kuśová - prodejna, náměstí ČSA, č.p. 185, 737 01 Český Těšín 1. Informace: Monika Kušová, +420 777 346 761.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 21 000 Kč

Provozní elektromechanici Důlní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 31000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Způsob kontaktu: , POZN: otevírací doba od 16.-27.7. pouze ÚTERKY a PÁTKY; mimo se lze spojit telefonicky, , Poradenské centrum OKD, tř. Osvobození 1721/9, Karviná , PO, ST 8:00 - 16:00 hod.; ÚT, ČT 8:00 - 14:00 hod.; PÁ zavřeno, odkaz na internetovou stránku pro tuto pozici, https://www.pracevokd.cz/cs/volne-pozice/dulni-elektrikar, , Náplň práce:, - montáž a demontáž elektrozařízení v dole včetně zapojení a odpojení v porubech, ražbách, při vybavování, vyklizu, atd., - montáž, demontáž, seřizování vybraných strojů a zařízení, např. důlních transformátorů, stacionárních elektromotorů čerpadel a vysokonapěťových a výkonových zařízení těžních strojům, - běžné opravy a údržba nevýbušných elektrozařízení v dole (jističů, stykačů, rozváděčů, transformátorů), - běžná údržba a oprava osvětlovacího zařízení, - provádění prací při montáži, seřizování a výměně samostatných funkčních částí vybraných strojů a zařízení. , , V případě zájmu o práci v OKD si připravte: , -životopis, -občanský průkaz, -doklad o nejvyšším dosaženém vzdělání, -zápočtový list z posledního zaměstnání, , Pokud jste již v minulosti pracovali v podzemí hlubinného dolu, připravte si dále tyto doklady:, -doklad o dosažené kvalifikaci v dole, -doklad o výši NPE, -doklad o poslední fárané směně, , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, pracoviště lokalit závodů Karviná, ČSM, Darkov, , Výhody:, - náborový příspěvek 40.000,- Kč, - zajímavý výdělek, - přídavek na dovolenou a Vánoce, - 6 týdnů dovolené, , - penzijní připojištění, - příspěvek na dětské rekreace, - svačiny a pitný režim na pracovišti zdarma, - příspěvek na stravování. Pracoviště: Okd, a.s. důlní závod 2, 735 34 Stonava. Informace: Markéta Klopcová, +420 725 756 830.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 24 000 Kč

Fyzioterapeuti s osvědčením fyzioterapeut. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: nabízíme příjemné prostředí, moderní přístrojové vybavení, možnost odborného růstu(zvyšovaní kvalifikace). Nabízíme možnost osobního ohodnocení, další příplatky a zaměstnanecké benefity. Možnost příspěvku na dopravu pro zdravotní personál. Náplň práce: Provádění fyzioterapeutických postupů a kineziologického vyšetření bez odborného dohledu, provádění individuální a skupinové terapie, terapie v bazénu, provádění elektroterapie, práce ve fitness centru.. Pracoviště: Lázně darkov, a.s., Čsl. armády, č.p. 2954, 733 01 Karviná 1. Informace: Miroslav Maruniak, +420 596 372 328.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houby. Ilustrační foto.
17

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Symbolickým vodním mostem z obou stran hranice uctívají hasiči památku zahynulých kolegů.

V Těšínech dnes vzpomenou na utopené hasiče

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Soutěž ve skocích do vody bude až v srpnu

Atraktivní podívanou měl tuto sobotu odpoledne nabídnout areál letního koupaliště v Havířově. Soutěž ve skocích do vody ze 3, 5 a 10 metrů je však s ohledem na počasí odložena 4. srpna.

Romové ze Suché mají strach z nuceného stěhování na Šumbark

ANKETA/ Romové z Havířova-Prostřední Suché se brání nucenému stěhování do romské lokality ve starém Šumbarku. Mají strach, že je tamní klany mezi sebe nepřijmou a bude docházet ke svárům a násilí.  

Hrozí domovu seniorů kvůli svrabu karanténa?

Vedení soukromého domova Senecura, dříve GrandPark, v Havířově-Šumbarku výskyt svrabu popírá, zaměstnanci však tvrdí pravý opak. Svrabem jsou podle nich nakaženi nejen klienti, ale také oni sami a jejich příbuzní doma.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT