Věřící lidé mají nyní možnost využít ke svaté zpovědi také stálé zpovědní služby v katedrále v Ostravě a konkatedrále v Opavě.

Ta opavská byla zřízena v rámci Svatého roku milosrdenství a střídají se v ní kněží z celé diecéze.

Pátera Jana Plačka z ostravské katedrály Božského Spasitele u této příležitosti požádal Deník o rozhovor.

Mohou přijít ke zpovědi i nevěřící?

Pak to není zpověď, ale duchovní rozhovor. Zpověď je jedna ze sedmi svátostí, a je podmíněna tím, že člověk je pokřtěný a rozumí tomu, co svátost smíření vyžaduje.

Ale může se stát, a z mé vlastní zkušenosti se i stává, že lidé přijdou a řeknou, že nejdou ke zpovědi, nebo nechodí do kostela, ale mají nějaký problém a chtějí jej s knězem rozebrat.

STÁLÁ ZPOVĚDNÍ SLUŽBA U BRAN MILOSRDENSTVÍ V katedrále Božského Spasitele v Ostravě a v konkatedrále Panny Marie v Opavě funguje v rámci Svatého roku milosrdenství stálá zpovědní služba. Právě v těchto dvou hlavních chrámech diecéze jsou otevřeny Brány milosrdenství a každý, kdo jimi prochází a touží po odpuštění hříchů, má také možnost zpovědi.

Ve zpovědní službě se střídají kněží celé diecéze. V katedrále je zpovědní služba k dispozici od úterý do soboty od 8.15 do 12.15 a od 13.15 do 17.15 hodin. V konkatedrále jsou zpovědníci vždy v pondělí a v sobotu od 8 do 16 hodin.

Je to běžné?

Není to příliš časté. Možná tak pět- až šestkrát do roka.

A co teď lidi nejvíce trápí?

My o zpovědích nemůžeme hovořit. Je to, jak se říká, zapečetěno zpovědním tajemstvím. Obecně mohu říci, že jsou to všechny problémy, které se dotýkají lidí žijících v současném světě.

Duchovní rozhovor také podléhá zpovědnímu tajemství?

Nepodléhá, ale my kněží jej držíme. Ti lidé za námi přicházejí s důvěrou. I když řeknou, že jsou nevěřící, tak očekávají, i přestože nejde o zpověď, diskrétnost.

Když někdo chce duchovní rozhovor podstoupit, co má udělat?

Přijde do zpovědnice a řekne, že by si chtěl o něčem povykládat, ale nejde ke zpovědi. To už ale lidé vědí.

Kdo chodí ke zpovědi častěji?

To je těžké specifikovat. Když je období před svátky Vánoci nebo Velikonoci , tak je to asi padesát na padesát. Přicházejí muži i ženy, chodí i celé rodiny s malými dětmi. Poprvé se ke zpovědi přistupuje při přípravě na první svaté přijímání, a to je ve třetí třídě. Během roku to pak vyplývá z potřeby toho daného člověka. Je to různé. Někdy tam vidíte mladé lidi, studenty, jindy starší…

Jak je to s lidmi, kteří pro stáří nebo nemoc nemohou přijít na zpověď osobně?

Když už nemohou chodit do kostela, tak je kvůli této svátosti navštěvujeme, pokud mají zájem. Přijde třeba někdo z rodiny nebo on sám zavolá na faru, domluvíme se na termínu a my, kněží, za ním přijdeme. Je to taková stálá služba.