Jak napsal Deník v pondělním vydání, případy takových matek řeší každoročně sociální odbory všech větších měst na Karvinsku.

„V posledních letech je to pomalý, ale nepřetržitý vzestup užívání drog u žen v graviditě. Ano, v našem regionu je dominantní pervitin," říká zástupce primáře Gynekologicko-porodnického oddělení havířovské nemocnice Daniel Janíček.

Co se děje, když se pak dítě takové pervitinové mámě narodí? Malý človíček zažívá hned po svém narození doslova peklo! Především prochází takzvaným abstinenčním syndromem novorozence.

„Ten se projevuje poruchami centrálního nervového systému, což způsobuje poruchy spánku, křeče a výraznou dráždivost. Děti mají také vyšší tělesnou teplotu, zrychlené dýchání, pocení, sekrece z nosu a kýchání. V neposlední řadě jsou to i problémy trávicího traktu, jako jsou poruchy sání, průjmovité stolice a zvracení," bere si slovo primář Gynekologicko- -porodního oddělení Nemocnice s poliklinikou Karviná- -Ráj Petr Fiala.

A ačkoli takový novorozenec trpí kvůli droze jedné, nezbývá lékařům než sahat po dalších chemikáliích. „Abstinenční příznaky se projeví do 48 hodin po porodu a mohou se tlumit barbituráty. Délka kritického období je v průměru šest dní," doplňuje Petr Fiala s tím, že takové děti nelze ani kojit. Stále totiž existuje riziko, že se pervitin do jejich těla dostane také z mateřského mléka.

„Když to vezmu obecně, od počátku gravidity mohou drogy způsobit potrat, vznik různých vrozených vývojových vad, v druhé polovině těhotenství pak nízkou hmotnost plodu, předčasný porod, předčasné odloučení placenty," říká k dalším následkům havířovský gynekolog Daniel Janíček.

Děti matek narkomanek mají také nižší porodní hmotnost, délku a menší obvod hlavičky, častější bývá porucha vývoje končetin, je narušen vývoj centrální nervové soustavy.

„Navíc je u nich tři- až sedmkrát větší riziko náhlého úmrtí než u běžné populace," doplnil hrůzné následky braní drog během těhotenství primář karvinské nemocnice.