„Nejsou vyklopené, nevypadají na přehrabované, spíše jsou prostě vyhazované ven, doslova s gustem,“ komentuje Petr Drastich situaci okolo popelnic u Sadu Družby v Ostravě-Zábřehu. Stojí jich tu celá řada pro obyvatele paneláků i vilek, na komunální směsný odpad hned šest, další na plasty, papír, dva kontejnery na sklo.

Jakkoli sousedům vadí přilehlá ubytovna pro „sociálně vyloučené“, její klientelu kupodivu nepodezírají. Ani bezdomovce ne. „Myslíme si, že to dělají feťáci v rauši, parčík je jejich revírem,“ míní Drastich s tím, že nájezdy na popelnice se odehrávají v pozdních nočních a časných ranních hodinách. Svinčík tady po nich zůstává skutečně velký.

Na kameře postavy v mikinách

„Kamery, ty jim nevadí,“ podotýká na adresu vandalů Drastich. Na záznamech se podle něj objevují u kontejnerů postavy v mikinách nebo bundách s kapucemi na hlavách. Podobné, jako se vyskytují přímo v Sadu Družby… a po kterých zde zůstávají použité injekční stříkačky. Obyvatelé okolí proto brojí za zesílení dohledu ze strany strážníků.

„S připomínkami občanů na údajnou laxnost či postrádání hlídek v dané lokalitě nemůžeme souhlasit,“ říká Jindřich Machů z městské policie. Jeho kolegové totiž u Sadu Družby řeší od února jedenáct případů znečišťování veřejného prostranství či házení smetí mimo určená místa. Pravda, v devíti z nich se ještě na odhalení původce čeká.

„Díky kamerám jsme ale dohledali řidiče vozu vykládajícího odpad před kontejnery. A zastihli osobu vytahující obsah z popelnic, která po příjezdu strážníků místo uklidila,“ uvádí Machů. Nonstop hlídání kontejnerů u Sadu Družby však podle něho nelze „nadřazovat nad monitoring veřejného pořádku a dodržování pravidel občanského soužití“.

Radnice Jih: Je to o lidech…

Strážníci přitom jen v této části Zábřehu od února předvádějí tři lidi na žádost správního orgánu, zabývají se třemi zatajeními nálezů a stejným počtem přisvojení si cizí věci, dvakrát přestupkem venčení psa na volno a třiatřicetkrát sbírají po feťácích stříkačky. „Přivítáme samozřejmě jakoukoli pomoc a informace od veřejnosti,“ vzkazuje Machů.

Na všímavost apeluje i radnice Ostravy-Jihu, kde Zábřeh patří. „Je to o lidech, v případě nežádoucího chování nesmí váhat s voláním městské policie, “ říká její mluvčí Gabriela Gödelová. Oznamování vyhrabávání popelnic nemusí být tak snadné; obvod má poznatky, že individua se v Sadu Družby shlukují v době, když už slušní lidé spávají.

„Vloni jsme odtud po opakovaných podnětech od občanů odstranili veškeré lavičky, kde se nepřizpůsobiví shromažďovali, zanechávali po sobě nepořádek a odpadky a rušili klid okolí,“ připomíná mluvčí radnice. Ta situaci řeší právě se strážníky… i technickými službami z Jihu zajišťujícími úklidy prostranství a městskými popeláři z OZO Ostrava.