Téměř dvě dekády patří léto v Ostravě anglickému géniovi Williamu Shakespearovi. Letošní, již sedmnáctý ročník shakespearovských slavností, otevře komedie Večer tříkrálový aneb Cokoli chcete. Ztracené dědictví, zmatená identita, převleky a komické zvraty - to vše nabízí novinka v režii Vojtěcha Štěpánka, který už pro festival zpracoval jiný oblíbený titul - Zkrocení zlé ženy.

Fotogalerie: Sen noci svatojánské, Letních shakespearovských slavnosti Ostrava

„Shakespearova hra Večer tříkrálový patří k nejkrásnějším svátečním komediím anglické renesance. V mnohém ohledu navazuje na Shakespearovy rané hry, ale zároveň předjímá témata, motivy a obrazy her pozdních,“ říká k příběhu překladatel Martin Hilský. V komedii plné intrik a romantických zvratů uvidíte komika Vladimíra Poláka - známého protagonistu uskupení Tři tygři, dále Jiřího Sedláčka, Kamilu Janovičovou, Kristýnu Leichtovou, Petra Buchtu a další.

Filip Březina bude králem, Anna Fialová princeznou

V inscenaci Marná lásky snaha, komedii intelektu a lásky, na jejímž počátku stojí čtyřnásobná přísaha askeze, se v režii Filipa Nuckollse představí charismatický Filip Březina coby král navarský. Roli francouzské princezny, která přiměje krále zpochybnit svá rozhodnutí, si zahraje Anna Fialová, jež vzpomíná na své první účinkování na Slavnostech:

„Bylo mi tam tenkrát moc dobře a letos je tu tedy neskutečně boží parta lidí. Je to skvělé a společně s nimi pracovat je sen. Baví mě letní večery, vlastně i ty studenější a klidně i malinko deštivější.“

Annin herecký partner Filip Březina si naopak v plenéru zahraje úplně poprvé a k nabídce Letních shakespearovských slavností říká: „Nerozmýšlel jsem se ani vteřinu, protože jsem si hraní na Slavnostech chtěl vždycky vyzkoušet. Láká mě to. Navíc jsem vždy hrál pouze v Shakespearových tragédiích. Takže vyzkoušet si komedii pro mě bude příjemná změna.“

V dalších rolích se můžete těšit na Petra Čtvrtníčka, Václava Koptu, Jiřího Vyorálka, Annu Kameníkovou, Lukáše Příkazkého, Leoše Nohu nebo Lucii Polišenskou.

Další oblíbené stálice

Na programu pochopitelně budou i populární stálice. Dočkáte se loňské premiérové hry Jak se vám líbí, znovu zažijete magickou Bouři a chybět nebude ani krutovládce Macbeth. Za teplých večerů vás příjemně osvěží Zimní pohádka a od srdce se zasmějete se Snem noci svatojánské. Náramně oblíbená komedie Zkrocení zlé ženy se letos se Slavnostmi rozloučí, diváci tak budou mít poslední příležitost k jejímu zhlédnutí.

Podrobné informace jsou k dispozici na stránkách festivalu www.shakespearova.cz nebo v prodejní síti www.ticketmaster.cz. Aktuality a zajímavosti nabízí rovněž sociální sítě festivalu.