Všichni z nich patří mezi „dříve narozené“. Není divu, dnes tady má svou premiéru první filmová seznamka pro seniory, která by se měla konat jednou za měsíc. „Smyslem této akce je dát příležitost seniorům, aby se seznámili nejen s filmy samotnými, ale také mezi sebou navzájem jako lidé, které pojí společný zájem o filmové umění, touha po kulturnosti,“ vysvětluje smysl tohoto zajímavého projektu režisér, producent a skladatel Dušan Rapoš, nový šéfdramaturg ostravského Minikina.

Senioři před chvílí zhlédli anglický film Nádech pro lásku. Vypráví o pohledném a dobrodružném muži Robinu Cavendishovi, který v osmadvaceti letech zcela ochrne a zbývají mu pouhé tři měsíce života. On a jeho oddaná žena Diana cestují po světě s nadějí, že změní životy těch, kteří jsou na tom stejně jako hlavní hrdina… Začíná beseda nejenom o tomto nevšedním snímku, kterou vede Dušan Rapoš. Diskutující se dostávají až k problematice eutanázie. Názory na ni se různí. „Jaké filmy byste chtěli v dalších měsících vidět,“ ptá se Dušan Rapoš.

„Dávám přednost historickým a životopisným snímkům,“ svěřuje se jedna z přítomných divaček. „Jen ne, prosím vás, ty stupidní současné hollywoodské rádoby komedie, když už tak nějakou klasiku,“ ozývá se vysoký štíhlý pán z druhého konce kavárny. Besedu po chvíli zpestří směs slavných filmových melodií v živém podání skladatele a klávesisty Miro Bazgera ze skupiny Legendy se vrací. Asi po hodince se debatující dostávají od filmového umění k současné ostravské kultuře, která má podle nich vysokou úroveň.

„V Ostravě se hrají skvělá operní představení, jsou zde koncerty na vysoké úrovni,“ pochvaluje si jedna ze stálých návštěvnic kulturní scény v moravskoslezské metropoli. Minuty ubíhají, ale nikomu se domů nechce. A tak někteří ještě zůstávají na další odpolední filmovou projekci, francouzskou komedii Dokud nás svatba nerozdělí. Ale všichni už se těší na další setkání se zajímavými filmy, hosty a výborným průvodcem filmové seznamky pro seniory Dušanem Rapošem. „Určitě příště zase přijdu,“ loučí se s námi paní Vlasta z Ostravy-Poruby. Takže opět za měsíc.