"Dvě jednotky profesionálních hasičů se v sobotu 26. září 2020 v noci zapojily do odstraňování následků dopravní nehody nákladního automobilu na dálnici D48," uvedl k nehodě mluvčí krajských hasičů Jakub Kozák.

Dopravní nehoda byla na operační středisko ohlášena čtvrt hodiny po půl třetí ráno. Na místo byli nejprve vysláni hasiči ze stanice ve Frýdku-Místku se dvěma vozy.

"Řidič nákladního automobilu nebyl zraněn, provoz na dálnici byl zcela zablokován. Hasiči průzkumem zjistili, že z cisterny před jejich příjezdem vyteklo přibližně 11 tisíc litrů mléka. Na místo tak dorazili i zástupci Povodí Odry a odboru životního prostředí," popsal Kozák s tím, že po zadokumentování nehody policisty pomohli hasiči s odpojením vleku od nákladního vozu a uvolnili tak na krátkou chvíli dálnici.

"Zbylé mléko z vleku - tedy přibližně 6000 litrů - následně přečerpal řidič do cisterny tažného automobilu. Poté mohli hasiči přistoupit k převrácení vleku zpět na kola. S tím jim musela pomoci těžká technika," dodal mluvčí Moravskoslezských hasičů.

Velitel zásahu si na místo události povolal těžkotonážní jeřáb Demag spolu s vyprošťovacím speciálem Bison ze stanice v Ostravě-Zábřehu. Dorazila i pojízdná dílna s technickými prostředky.

"Mezi nimi byly i zvedací a spouštěcí pneumatické vaky. Hasiči jeřábem opatrně nadzvedli vlek, vaky pod něj podsunuli a začali zvedat. Pro zmírnění dopadu na kola byly připraveny zmíněné spouštěcí vaky, do nichž vlek následně měkce dosedl," uvedl závěrem Jakub Kozák.

Po dobu vyprošťování byl na dálnici opět zastaven provoz. Zásah byl ukončen krátce před půl sedmou ranní.