Přestože prázdniny ještě nekončí, již nyní je ale jisté, že budou tragičtější než ty loňské. Na silnicích Moravskoslezského kraje během července a srpna dosud vyhaslo nejméně deset životů (vloni 9), na padesát lidí utrpělo těžká zranění (minulý rok 42), lékaři evidují i více než čtyři sta lehce zraněných.

Na nepříznivé statistice se podepsal především červenec, kdy zemřelo sedm osob. Za řadou nehod mohla nepozornost. Jako koncem července, kdy na takzvaném přechodu smrti v ulici Opavské v Ostravě-Porubě řidič (54) srazil chodkyni (74 let), která na místě zemřela.

„Řidič osobního vozu zřejmě plně nesledoval situaci v provozu,” uvedla mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Pokorná. Chodci se během letošních prázdnin stali oběťmi mnoha dopravních nehod.

V Hlučíně na Opavsku tento týden osobní vozidlo zranilo dvě dívky. Automobil Ford Mondeo zastavil před přechodem, řidič za ním jedoucího nákladního vozidla však na situaci pozdě zareagoval a do fordu narazil. Odmrštěné osobního vozidlo skončilo mimo silnici a zranilo dvě dívky.

Také z dalších regionů jsou hlášeny vážné nehody s chodci. V jednom případě, který skončil smrtí, řidič dokonce ujel. Stalo se tak 19. července v Návsí na Frýdecko-Místecku.

Ženu (75 let) při přecházení silnice srazilo osobní vozidlo. Na místě zraněním podlehla. Motorista bez zastavení pokračoval v jízdě. Podle informací Deníku policisté ve vyšetřování tragédie výrazně pokročili.

„V současné době prověřujeme možného pachatele, který by mohl být viníkem dopravní nehody. Také byli osloveni znalci ke zpracování odborných vyjádření. Na jejich výsledky čekáme,“ řekla Deníku Eva Michalíková z frýdecko-místecké policie.

Během letošních prázdnin policisté řešili i několik nehod, kdy došlo ke zranění většího počtu osob. V závěru července záchranáři a hasiči vyjížděli ke střetu dvou osobních vozidel v Bílé na Frýdecko-Místecku. Zraněno bylo sedm osob, z toho dvě děti.

Za posledních osmnáct roků se během prázdnin nejvíce umíralo v roce 2003. Tehdy přišlo o život pětatřicet lidí.

V souvislosti s blížícím se koncem školních prázdnin policisté na nadcházející víkend připravují řadu akcí.

Řidiči, kteří návrat z dovolených nechají až na poslední chvíli, by se na hlavních tazích mohli dostat do kolon, zejména v případě nehod v opravovaných úsecích.